16. oktobrī pl. 18:00 jaunajā kultūrvietā "Ola Foundation" būs iespēja dzirdēt koncertu Music for the End of Time / "Mūzika laika galam". Rudens izgleznotā vakarā ar sarunām pie vīna glāzes savīsies mūzika, māksla un arhitektūra, līdz laiks apstāsies…

Koncertā skanēs izcilā latviešu komponista Pētera Vaska "Līdzenuma ainavas" un starptautisku atzinību guvušā skaņraža Krista Auznieka darbs Description without Place, bet koncerta kulminācija būs ārpuspasaulīgais franču skaņraža Olivjē Mesiāna "Kvartets Laika galam". Tā atskaņojumā Trio Fabel jeb klarnetistei Annai Gāganei, čellistam Kristapam Bergam un pianistei Lindai Leinei piebiedrosies vijolniece Paula Šūmane. 

Viesi laipni gaidīti jau no plkst. 17:00, lai iepazītos ar "Ola Foundation" jauno kultūrtelpu un izstāžu galerijā apskatītu laikmetīgās mākslas izstādi "Mainīgi nemainīgais" no fonda privātās mākslas kolekcijas. 

Plkst. 17:15 "Olas" izstāžu galerijā viesi aicināti uz pirmskoncerta sarunām ar Orestu Silabriedi – muzikologu, Latvijas Radio 3 "Klasika" programmu vadītāju.

Bet jau šobrīd plašāk par šo daudzsološo kultūrnotikumu "Klasikai" stāsta pianiste Linda Leine un čellists Kristaps Bergs

"Šis koncerts mums bija plānots jau pirms diviem gadiem, bet divas reizes to izjauca pandēmija... Bet beidzot tas tomēr izskanēs," stāsta Linda Leine. "Tieši par to runājām mēģinājumā - ka kaut kādā ziņā

programma ir ļoti aktuāla un arī tās nosaukums ir aktuāls - diemžēl sakarā ar karu... Savu "Kvartetu Laika galam" Mesiāns rakstījis Otrā pasaules kara laikā, un arī tagad, kad to atskaņosim, arī notiek karš. Diemžēl vēsture atkārtojas.

Kad koncertu nosaucām par "Mūziku laika galam", bijām domājuši to labā nozīmē - ka TAS laiks beigsies un sāksies jaunais, tomēr tas pagaidām ir aizkavējies," stāsta pianiste un uzsver, ka programmā vēl būs Vaska "Līdzenuma ainavas" un Krista Auznieka opusa "Apraksts bez vietas" pasaules pirmatskaņojums. 

"Krists Auznieks savā izteiksmē ir ļoti daudzveidīgs, bija ļoti interesanti ar viņu sadarboties," atzīmē Kristaps Bergs. "Mūsu sadarbība sākās pandēmijas laikā, kad vēlējāmies uzrunāt latviešu komponistus, kas radītu mūziku tieši mūsu sastāvam. Pandēmijas laikā koncertēšana mūziķiem nebija tik ļoti aktuāla nodarbe, bet, tā kā trio esam arī labi draugi, sazvanījāmies, runājāmies par mūziku, diskutējām, un radās ideja, ka gribētos, lai komponisti uzraksta kādu opusu tieši mūsu sastāvam un dokumentē mūsu filozofiskās pārdomas - ko tieši tas mums nozīmē, kas tas ir. Savā ziņā tādi identitātes meklējumi. Un apmēram to pašu mēs arī Kristam teicām - ko mēs vēlētos. Bez kādas tēmas, bez kādiem uzstādījumiem.

Un Krists uzrakstīja šo skaņdarbu... Tajā to arī var dzirdēt - īsti nevar saprast, kas ir tā vieta un kas esam mēs. Jo mēs esam sirds. Un - kur ir mūsu sirds, tur vienmēr esam mājās. Bet mēs arī ceļojam. Arī Latvijā, būdami latvieši, esam šeit ceļojumā.

Ļoti interesanta ir viņa ideja un koncepcija - tā ļoti labi sasaucas ar Mesiāna mūziku. Arī harmoniskajā ziņā, jo Kristam ir tāds kristāldzidrs redzējums, mūzikas uztvere. Man šķiet, ka būs ļoti interesanti - arī mums pašiem ir liels prieks šo mūziku atskaņot."

Koncerta programma ir ļoti nopietna programma, tajā pašā laikā tā izskanēs ļoti neierastā vietā. ""Ola Foundation" ir brīnišķīga vieta, ļoti iedvesmojoša," sajūsmināti apgalvo Linda. "Pirmo reizi tur biju viena pati, tad atbraucām kopā ar trio. Tā atrodas Ķīpsalā, Ogļu ielā 12A - tā ir ļoti, ļoti skaista vieta, olas formā. Arhitekts ir Uldis Pīlēns, un "Ola Foundation" ir viņa un viņa dzīvesbiedres Ilzes Pīlēnas kopprojekts. Viņi sadarbojas ar Juri Rubeni, rīkojot meditācijas kursus, un viņiem ir brīnišķīga mākslas galerija, kurā šobrīd apskatāma viņu pašu privātkolekcija. Tāpēc arī aicinām viesus atnākt ātrāk, lai pirms koncerta apskatītu izstādi, kas ir vienkārši satriecoša.

Esam priecīgi un pateicīgi Orestam Silabriedim, kurš piekrita pastāstīt par programmu, jo programma nav vienkārša... Tā ir ļoti skaista, bet nav tik vienkārša, un saturiski ļoti svarīgi ir, lai kāds pirms koncerta pastāsta, par ko vispār ir stāsts.

Mums arī bija ļoti svarīgi, lai šis pasākums nebūtu vienkārši parasts koncerts, bet publika saņemtu vēl kaut ko - tādu kā pievienoto vērtību: gan arhitektūru, gan mākslu, gan saturisku vēstījumu par koncertu un pašu mūziku. Mums pašiem tas arī ir ļoti interesanti - piedalīties šajā projektā."