25. novembrī kultūrtelpā Tu jau zini Kur! notiks Sansusī vakars Rīgā, kurā būs iespēja redzēs Grētes Gross (EE) laikmetīgā cirka izrādi “Kehakõne”, dzirdēt kamermūzikas koncertu “Ziemas epizode” ar ansambļiem "Tresensus", "Quadra" un citiem, kā arī būs iespēja iemūžināt sevi kādā Sansusī ziemas epizodes kadrā, jo koncerts tiks filmēts un no tā tiks veidota Jaunā gada sagaidīšanas tiešsaistes video epizode.

"Klasikas" studijā viesojas festivāla "Sansusī" vadītājs Armands Siliņš-Bergmanis un koklētāja Līga Griķe. Runājām par laikmetīgā cirka un mūzikas līdzāspastāvēšanu, aktieru kautiņu 25. novembrī un mūziķu kautiņiem līdz šim, Līgas Griķes smalkjūtīgo rūpību pret ziemas laikapstākļos prasīgo un kaprīzo kokli, kā arī patīkamu jaunumu "Tu jau zini kur" apmeklētājiem - šajā reizē mūziķiem un apmeklētājiem būšot gan tiešā, gan pārnestā nozīmē silti.

Edgars Raginskis: „Sansusī ir tāds tikai viens”, citējot jūsu tīmekļa vietni. Ar zināmu pārliecību varu to apgalvot arī no savas puses, jo Sansusī tiešām ir unikāla parādība Latvijas kultūrtelpā. Bet varētu teikt, ka Sansusī ir divi vai pat trīs – paturam prātā rezidences, Aknīsti, Susēju. Bet Sansusī kādu laiku izklaidēs arī Rīgā. Jautājums – kādu laiku? Cik ilgi Rīgas nodaļa Sansusī ir vaļā?

Armands Siliņš-Bergmanis: Par to trešo Sansusī, kā tu ieminējies, varētu drīzāk izteikties, ka tas ir Sansusī visā Latvijā, jo tie ir Sansusī vakari, kas notiek dažādās vietās Latvijā, tai skaitā Rīgā. Mēs kādreiz sākām Rīgā un laiku pa laikam tur arī atgriežamies. Tas, ko tu sauc par Rīgas Sansusī vietu – piekrītu, sākotnēji tas tā bija, un tagad tā ir kļuvusi par neatkarīgu vietu - kultūrtelpu „Tu jau zini Kur.” Šoziem tur ir silti (smiekli).

Jau viens bonuss un vilinājums cilvēkiem, kuri Rīgā vēlas apmeklēt Sansusī padarīšanas. Mana datora ekrānā vīd informatīvais materiāls – Sansusī vakars Rīgā, 25. novembrī. Pastāsti, ko sevī ietilpina 25. novembris Rīgā?

ASB: Esam atkal izveidojuši programmu, savā ziņā tradicionāli priekš Sansusī konteksta, kas sastāv no vairākām daļām, kas sevī iekļauj gan skatuves darbu, gan koncertu, gan izdejošanos 20 minūšu garumā, gan arī kautiņus.

Muzikālas, draudzīgas agresijas izpausmes (smiekli).

ASB: Mums, protams, ir interesanti paeksperimentēt ar šiem formātiem, kas klausītājiem jau sen kļuvuši par ierastiem. Kautiņā šoreiz būs aktieri, divi Vari – Varis Klausītājs pret Vari Piņķi. Izrādes daļā būs laikmetīgā cirka izrāde no Igaunijas ar Grētu Gross (Grete Gross), kura pie mums jau ir bijusi 2016. gadā. Šogad Igaunijā redzēju šo izrādi un nolēmām šo sadarbību veicināt vēlreiz. Priekš Sansusī tā likās ļoti interesanta formas ziņā, jo tā balansē starp tējas ceremoniju un cirku, proti, tajā ir gan laikmetīgā cirka elementi, gan kaut kas no ceremonijas, kaut kas no tuvas komunikācijas ar māksliniekiem un tamlīdzīgi.

Līga, kad tavā redzeslokā nonāca Sansusī, un ko tu par to sākotnēji domāji?

Līga Griķe: Man šķiet, ka pirmā reize bija, kad mana tābrīža skolotāja Anda Eglīte uzstājās festivālā ar ansambli Altera veritas. Es īsti nezināju, kas tas ir, bet toreiz noskaidroju, un man šķita, ka šis beidzot ir kaut kas ar stipru skatu uz nākotni. Domāju, kas vispār ir mūzika un kā vajadzētu darīt lietas, kādi ir veidi, kā vispār atskaņot akadēmisko mūziku. Man tas ļoti, ļoti iepatikās. Gadu laikā ir bijusi dažādu veidu saskarsme ar Sansusī. Jāsaka, tagad jau ir kā tāds zīmogs, ka tas ir kvalitātes standarts. Sansusī jau ir pievienotā vērtība. Man šķiet, tas tiešām ir viens no brīnišķīgajiem veidiem, kā mūsdienās vispār piedzīvot mūziku.

Tu vasarās esi regulāra Susējas viešņa?

LG: Es cenšos būt regulāra. Nu jau vairākus gadus esmu tur bijusi un esmu uzstājusies. Pēdējos gados, kā jau notiek ar plānu menedžēšanu, diemžēl tieši tajā laikā esmu bijusi Vācijā, bet ceru, ka nākamgad man beidzot izdosies atkal atgriezties, jo man liekas, ka tā ir labākā lieta, ko darīt vasarā.

Pastāsti – ko tu darīsi 25. novembrī?

LG: Būs vairākas lietas, ko būs jādara. No sākuma piecelšos (smiekli). Bet koncertā mēs būsim vairākos tēlos. Kā jau Armands teica, mums būs šī brīnišķīgā sadarbība ar Igaunijas cirka mākslinieci. Bet šoreiz tas būs Tresensus nedaudz citādākā izpausmē – mēs joprojām būsim trīs sajūtas, bet mūsu saksofonistu uz šo performanci aizvietos sitaminstrumentālists Ēriks Miezis, tā kā mēģināsim kaut ko jaunu, un to noteikti ir vērts piedzīvot klātienē. Vēl mēs noteikti uzstāsimies ar trio, arī ar Aigaru Raumani (smiekli). Tas būs nedaudz vēlāk šajā ziemas epizodes sadaļā, un tad vēl kaut ko, iespējams, es nospēlēšu arī viena pati.