"Klasikas" studijā esam aicinājuši producenti, Dirty Deal Teatro vadītāju ANNU SĪLI, lai plašāk runātu par "Baltijas Drāmas forumu 2023", kas katru gadu tiek rīkots vienā no trim Baltijas valstīm, attiecīgi ievērojot triennāles principu. Šogad forums no 31. oktobra līdz 4. novembrim risināsies dažādās Rīgas kultūrvietās.

Foruma mērķis ir popularizēt konkrētās valsts oriģināldramaturģiju un tās veiksmīgākos iestudējumus, veicināt jaunu sadarbību un kultūras sakaru veidošanos Baltijas teātra kopienas vidū, kā arī rīkot akadēmiskas konferences, nodrošinot saikni starp teātra praksi un teoriju, publiskas diskusijas, neformālas tikšanās un tīklošanās pasākumus.

Lietuvā un Igaunijā Baltijas Drāmas foruma konference šobrīd tiek piesaistīta teātra festivāliem “Sirenos” un “Draama”, bet Latvijā – izrāžu skatei, kuru rīko vai nu lokālākā vai plašākā mērogā, iekļaujot attiecīgās sezonas Spēlmaņu nakts balvai nominētos iestudējumus vai pēdējo gadu izrāžu izlasi ar tulkojumu angļu valodā, sniedzot iespēju Baltijas un citvalstu teātra profesionāļiem un kritiķiem iespēju iepazīt Latvijas teātru veikumu.

Baltijas Drāmas forumu Kultūras ministrijas deleģējuma ietvaros Latvijā rīko Latvijas Teātra darbinieku savienība, sadarbojoties ar Latvijas Kultūras akadēmiju un citiem partneriem. Tradicionāli Baltijas Drāmas forumu apmeklē 10-15 cilvēku delegācijas no kaimiņvalstīm un atsevišķi viesi no citām valstīm. 2023. gadā Latvija atjauno viesizrāžu praksi, piedāvājot foruma dalībniekiem un publikai noskatīties pa izrādei no Lietuvas un Igaunijas.

Ar Annu Sīli sarunājamies par Baltijas drāmas foruma aizsākumiem un pārmaiņām laika gaitā, par aktuālajiem foruma notikumiem, tostarp Igaunijā, Lietuvā un Latvijā tapušiem teātra iestudējumiem, konferencēm, diskusijām un priekšlasījumiem. Arī par Latvijas teātra līmeni starptautisko skašu kontekstā un to, kā uzrunāt plašāku, starptautisku auditoriju ar Latvijas dramaturgu darbiem.