13. janvārī pulksten 18 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" koncertu sniegs Igaunijas filharmoniskais kamerkoris diriģenta Tenu Kaljustes vadībā. Par to "Pārmijās" plašāk runājam ar kora izpilddirektoru Esperu Linnamegi (Linnamägi).

Arvo Perts un Veljo Tormiss ir igauņu mūzikas pamatakmeņi. Perts ir viens no pasaulē visvairāk atskaņotajiem klasiskās mūzikas autoriem. Tormiss ir viens no dižākajiem igauņu muzikālās folkloras zinātājiem, viņa mūzikā jaušams zemes spēks un šamanisms. Igaunijas filharmonisko kamerkori BBC Music Magazine ierindojis starp pasaules desmit ievērojamākajiem koriem. Perta sakrālajā un Tormisa folkloriskajā pasaulē mūs vedīs kora dibinātājs – temperamentīgais Tenu Kaljuste.

Igaunijas filharmoniskais kamerkoris un Tenu Kaljuste ir sengadus radoši saauguši gan ar Arvo Perta, gan ar Veljo Tormisa mūziku. Abi šie igauņu mūzikas majestātiskie laukakmeņi ir kora repertuāra kodolā un var būt lielu pateicību parādā korim un maestro par savas daiļrades iedzīvināšanu un popularizēšanu. Tenu Kaljuste saņēmis vairākas Igaunijas kultūras balvas par Tormisa mūzikas lasījumiem, savukārt Perta opusu atskaņojumi nesuši diriģentam Grammy un Starptautisko klasiskās mūzikas balvu (ICMA).

Arvo Perts ir, iespējams, pasaulē atskaņotākais klasiskās mūzikas autors. Viņa 70. gados izgudrotajā daiļrades metodē tintinnabuli jeb zvaniņu tehnikā radītā mūzika ir vienkārši skanoša, ausij tīkama un pie tuvākas analīzes matemātiski izsvērta un stipri izsmalcināta.

No Arvo Perta daiļrades klausīsimies hrestomātisko moteti Magnificat, kas rakstīta 80. gadu beigās; gaismas un dvēseles miera moteti Nunc dimittis; īru kristīgo aizsargvārdu iedvesmoto “Brieža lūgšanu”; pareizticīgo pateicības slavinājumu “Pēc uzvaras” un divas daļas no monumentālā “Grēknožēlas kanona”.

Veljo Tormisa veikums saistās visupirms ar igauņu un citu somugru folkloras apstrādi, mazo tautu izcelšanu gaismā, interesi arī par latviešu un lībiešu muzikālo pagātni; no Tormisa devuma vispopulārākā ir mūzika koriem, taču viņa darbu sarakstā ir arī daudz citādu darbu, un Tormisa garais mūžs Igaunijā tiek godināts arvien tikpat sirsnīgi, kā viņa dzīves laikā.

No Veljo Tormisa daiļrades Tenu Kaljuste izvēlējies fragmentus sievu, vīru un jauktajam korim no cikliem “Šūpošanās dziesmas”, “Meteņu dziesmas”, “Jāņudziesmas”, un visu vainagos šamaniski iespaidīgā “Dzelzs apvārdošana”, kas ieved kādā paralēlā pasaulē pie pirmatnējiem avotiem. 

Igaunijas filharmoniskais kamerkoris ir viens no pazīstamākajiem profesionālajiem igauņu mūzikas kolektīviem pasaulē. 1981. gadā kamerkori izveidoja plaši pazīstamais un pieprasītais diriģents Tenu Kaljuste, kurš kori vadīja 20 gadus! Diriģenta pienākumus pārņēma anglis Pols Hilhers, viņam sekoja nīderlandietis Daniels Reiss un latvietis Kaspars Putniņš. Kamerkoris ir arī sadarbojies ar daudziem izciliem diriģentiem, kuru skaitā ir Klaudio Abado, Helmūts Rilllings, Ēriks Ēriksons u. c., piedalījies daudzos pasaulē zināmos klasiskās mūzikas festivālos, kā arī uzstājies kopā ar ievērojamākajiem pasaules orķestriem.

Līdztekus koncertdarbībai kamerkoris regulāri veic arī disku ierakstus, un vairāki ieskaņojumi saņēmuši prestižus apbalvojumus, tai skaitā divas Grammy balvas – par disku Arvo Pärt. Da Pacem un Arvo Pärt. Adam’s Lament. Kopumā korim līdz šim ir 14 Grammy balvas nominācijas.