"Klasikā" tiekamies ar latviešu džeza dziedātāju Santu Šilleri, kura kopā ar pianistu Edgaru Cīruli klajā laidusi dzīvo ierakstu skaņdarbam ar nosaukumu "Ziedonī", kas tapis unikālajā Klavins Piano koncertzālē Kuldīgā.

Skaņdarba "Ziedonī" pamatā ir latviešu dzejnieces Aspazijas vārdi, apspēlēti caur baroka lielmeistara Johana Sebastiāna Baha reminora prelūdijas melodijām. Neierastajam salikumam, kas klausītājiem jau tika prezentēts dziedātājas 2023. gada nogalē izdotajā debijas albumā Other Ways, kopā ar pianistu un komponistu Edgaru Cīruli tapusi uz improvizācijām un emocijām balstīta dzīvā versija. "Ierakstu veicām Kuldīgā, kas izvērtās par īpašu notikumu, jo mums bija iespēja skaņdarbu ierakstīt izmantojot Latvijā radītās Klavins Piano klavieres, kurām piemīt klusināts un vizuļojošs skanējums. Tas dod trešo skatupunktu Santas lielmeistaru kombinācijā. Bahs satiek Aspaziju, kas savukārt satiek Kļaviņa Una Corda," par ieraksta gaitu stāsta Cīrulis.

Dziedātājas Santas Šilleres karjerai iezīmējoties koncertprogrammu dažādībā, jāizceļ, ka dueta forma "Ziedonī" ir pats par sevi stāvošs notikums, kas nav tapusi kā daļa no lielāka cikla koncertdzīvei. "Šis ir vienīgais albuma Other Ways skaņdarbs, kas nav manis komponēts, tāpēc šķita zīmīgi gadu pēc albuma ieraksta Polijā tam sniegt vēl vienu versiju kopā ar Edgaru. Tieši mūsu individuālie muzikālie dzīves ceļi ir caurvijuši kā džeza, tā arī klasikās mūzikas ievirzi – tieši šie ceļi ir tie, kas pavisam organiski satiekas skaņdarba "Ziedonī" kontekstā, tāpēc biju droša, ka mūsu saspēle būs iemūžināšanas vērta. Baroks un mūžam zaļā Aspazija kombinācijā ar gaišo koncertzāli un pavasara ienākšanu bija skaists brīdis, ko notvert un atzīmēt," savas sajūtas raksturo Santa Šillere. Ierakstam tapusi arī video versija, kuru iemūžinājis Ēriks Radželis, savukārt par skaņu celiņu parūpējies Pauls Dāvis Megi.

Ar dziedātāju Santu Šilleri sarunājamies par Baha mūziku, taustiņrepertuāra studijām un harmoniju, par Aspazijas dzeju, tās muzikalitāti, ritmu un plūdumu, par izglītības pamatiem klasiskajā mūzikā un kā tas palīdz džezā, par sadarbību ar Edgaru Cīruli un kompozīcijas ieraksta gaisotni "Klavins Piano" koncertzālē Kuldīgā.

***

Santa Šillere ir latviešu džeza dziedātāja, komponiste un vokālā pedagoģe. Piedalījusies tādos festivālos kā "Saulkrasti Jazz" (LV), "Rīgas Ritmi" (LV), "Birštonas Jazz" (LT), "Voicingers" (PL), "Girls Power In Jazz" (DK). Viņa ir arī starptautiskā džeza mākslinieku konkursa "Riga Jazz Stage 2019" fināliste. 2023. gada nogalē tika izdots dziedātajas debijas albums “Other Ways”, kurš tika atzīts LSM gada balvā “Kilograms kultūras 2023”, dziedātājai iegūstot nomināciju kategorijā "Starts".