"Situācija Ukrainā ir interesanta – cilvēki zina, ka dzīvo kara laikā, taču viņu gars ir stiprs, viņi cenšas neatkāpties no ierastās ikdienas – dodas uz darbu, ir atvērti veikali, strādā uzņēmumi, Karpatos pat tiek organizētas ekskursijas. Cilvēki zina, ka kuru katru mirkli iespējams būs jādodas uz bērēm, lai atvadītos no kāda tuvinieka karavīra, taču dzīve turpinās, jo pretējā gadījumā tā būtu padošanās un zaudējuma atzīšana," intervijā LR3 stāsta mākslas vēsturniece Gabriela Kabjēri, kura dzimusi Ukrainā, bet jau vairākus gadus dzīvo Rīgā. 22. jūlijā viņa aicina uz Ukrainā vienīgā klarnešu kvarteta koncertu Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā. Koncerta sākums – pulksten 17.30, un ienākumi no šī koncerta tiks novirzīti aprīkojuma iegādei ievainotajiem Ukrainā.

Inta Zēgnere: Kā jums radās doma pievērsties labdarībai un izveidot šādu koncertu?

Gabriela Kabjēri: Dzīvē bieži lietas notiek pavisam nejauši. Arī

tikšanās ar klarnetistu Nazaru Hižiju notika nejauši, kad rīkoju bērnu zīmējumu izstādi. Visi mūziķi ir Ļvivas operas un baleta mūziķi, kuri 2010. gadā izveidoja ansambli. Vairāku sarunu rezultātā nolēmām Rīgas izglītotajai koncertpublikai piedāvāt šo notikumu, jo šis klarnešu kvartets ir vienīgais visā Ukrainā.

Tā izveidē mūziķi gājuši sarežģītu ceļu, vispirms iemācoties sadzirdēt un sajust otra kolēģa elpu. 2015. gadā kvartets ierakstīja savu pirmo albumu "Petit fleur" jeb "Mazais ziediņš" ar klasiskās mūzikas skaņdarbiem – Hendeli, Delību, Štrausu. Tas skan brīnišķīgi, kā ērģeles, taču tās ir klarnetes. Te jūtams noslēpumains, mistisks skanējums, no kura nevar atrauties. Pēc pirmā albuma radās ideja par vieskoncertiem Vācijā, kur iekarot klausītāju atzinību palīdzēja kāds mūzikas profesors. Viņš ieaicināja kvartetu muzicēt savā salonā. Pavisam drīz kvartets ierakstīja otro tvartu "Džeza refleksijas" ar Stinga, Ārmstronga un citu džeza mūziķu darbiem viņu pašu aranžijā.

Kad klausījos Stinga labi zināmo "Anglis Ņujorkā", kuras oriģināls man šķiet ieturēts un stīvs, biju pārsteigta par silto vieglumu un rotaļīgumu, ar kādu ukraiņu mūziķi aranžējuši šo dziesmu.

Un tāds ir viss albums!

Kas skanēs Rīgas koncertā?

Pamatā klasika – Hendelis, Štrauss, Karmenas taktis no Bizē, kā arī ukraiņu tautas melodiju virkne. Džeza melodijas baznīcā nespēlēsim, ja nu vienīgi… uz "Bis!"

Mums ir ieraksts, kurā muzicē viens no kvarteta dalībniekiem – Nazars Hižijs. Tas fiksēts Anglikāņu baznīcā – Andreja Osokina veidotajā Brīvības festivālā, kas šogad aizritēja Ukrainas zīmē. Tajā abi mūziķi spēlēja Astora Pjacollas opusu. Pats Nazars Hižijs šobrīd spēlē mūsu Nacionālās operas orķestrī. Bet kā ar pārējiem kvarteta mūziķiem? Kā jūs esat sapulcinājusi Ļvivas kvaretu kopā?

Sākoties karam, Nazars izbrauca no valsts.

Bet tikai tāpēc, ka viņam ir trīs bērni...

Jā, tāpēc viņš varēja izbraukt. Pārējie trīs mūziķi palika Ļvivā, kur viņi turpina strādāt Ļvivas operas orķestrī un simfoniskajā orķestrī. Šobrīd abiem kolektīviem ir atvaļinājums un visi trīs mūziķi piekrita sniegt labdarības koncertu Latvijā. Jāteic, ka visi ziedojumi tiks novirzīti Ukrainas armijas vajadzībām.

Saziedotie līdzekļi nevis vienkārši tiks palaisti kosmosā, bet tos izlietosim medicīnisko žņaugu iegādei. Tas ir neliels medicīnisks priekšmets, kas bieži vien spēj glābt dzīvības, apturot asiņošanu uzbrukuma vai kaujas laikā.

Ar mūziķiem vienojāmies, ka visus koncerta ienākumus caur organizāciju CARITAS novirzīsim medicīnisko žņaugu iegādei. Tad vērsīsimies pie kādas no divīzijām vai slimnīcām, kam arī konkrēti nosūtīsim šos medicīniskos žņaugus, kas kaujas laukā ir ne mazāk svarīgs ierocis, jo ļauj izdzīvot pēc ievainojuma iegūšanas.

Saruna pilnā apjomā drīzumā būs lasāma portālā lsm.lv.