Troksnis. Ņirboņa. Emocijas. 21. gadsimts vairs nav iedomājams bez virtuālās pasaules un arī māksla aizvien straujāk attīstās šajā virzienā. Digitālie muzeji, 3D projekcijas un virtuālās ekspocīzijas ir pierādījums tam, ka laikmetīgā māksla pielāgojas digitālajam laikmetam. 

Jauno mediju kultūras centrs RIXC īsteno projektus, kuros tiek apvienota māksla ar jaunākajām digitālajām tehnoloģijām, pildot ne tikai izklaidējošu, bet arī izglītojošu funkciju.

Par šī brīža aktualitātēm laikmetīgās mākslas darbos un to izstādīšanā dalās RIXC projektu vadītāja, izpilddirektore Agnese Baranova

RIXC apvieno vizuālo mākslu, zinātni un jaunās tehnoloģijas. Sākumā centru apmeklēja mazāka publika, taču auditorija centram ar katru gadu pieaug un izrāda interesi par mūsdienīgo skatījumu uz pasauli. 

Immersive ir virtuālo galeriju sadaļa, kurā iespējams apskatīt RIXC organizētās ekspozīcijas. Arī mēs nolēmām izpētīt šīs lapas piedāvājumu un apskatīt dažas no digitālajām izstādēm.

Sensoriji ir kā maņas, mēs tos pieredzam ne tikai ar redzi, bet ar visām maņām, kas mums ir dotas. Izstādes un instalācijas, kas šeit atrodas ir vērstas uz visu maņu pieredzēm.

Immersive lapā pieejamas arī savdabīgas skaņu performances, kuras izveidotas centra mākslas rezidencē. Performanču dalībnieku vidū redzami gan paši RIXC kuratori Raitis Šmits un Rasa Šmite, gan komponists Platons Burovickis, jaunais mūziķis Lauris Šmits, skaņu mākslinieks Ivo Tauriņš, un citi,kuri, piemēram,  kopā radījuši koncertu siltumnīcā tomātiem un priedei

Reportāžā aplūkojam: 

Kristas Dinteres darbu “Atspulgi, cikli un transformācijas” (2020)

Kristīnes Krauzes-Sluckas  “Materiālā visuma vibrācijas. Zelta slāpes” (2020)

Marijas Kastelanos (Maria Castellanos) un Alberto Valverdes (Alberto Valverde) dzīvo instalāciju “The Plants Sense”  (2018)

Ivo Tauriņa “Trokšņu tehnokrātija” (2020)

Silvijas Rozani instalāciju “Amotion” (2021), kas vienīgā apskatāma vēl klātienē RIXC galerijā līdz 26.februārim)

Silvija Rozani ir māksliniece no Itālijas, kura radījusi skaņas instalāciju Amotion. Šī instalācija apskatāma klātienē vēl līdz 26.februārim. 

Ikviens līdz 26.februārim var doties uz RIXC galeriju un ierunāt savu balsi, lai vēlāk iegūtu un izdzirdētu īpašu,  balsij piemeklēt skaņu kompozīciju. Bet, ja nav iespēja ierasties klātienē, šo instalāciju var izmēģināt arī attālināti, izmantojot aplikāciju amotion.cc.

Agnese Baranova atzīst, ka atsaucība šim projektam ir un cilvēki mēdz izmantot instalāciju arī attālinātā formātā.

Mākslinieku radītajās maņu pieredzēs ielūkojas Liene Braunberga, Paula Jaunslaviete un Una Zvejniece.