Kas īsti ir Lāčuvīrs? Un kāpēc tieši ar šādu nosaukumu 12. un 13. novembrī arhitektūras un mediju centrā H2O tiks izrādīta multimediāla izrāde? To "Klasikai" vēsta mūziķis Torgērs Vasviks no Norvēģijas un Kultūras menedžmenta centra "Lauska" vadītāja Daina Zalāne.

"Lāčuvīrs atšķiras no Lāčplēša - tāpēc arī iestudējumu nerādīsim Lāčplēša dienā, bet gan dienu un divas pēc tās," stāsta Daina. Viņa uzsver: "Mēģināsim pētīt mītu par lāci - ziemeļos lācis ir mitoloģiski ļoti svarīgs dzīvnieks, lielākais plēsējs, kurš pie mums dzīvojis un dzīvo joprojām. Arī mūsdienās par lāci ir dažādi nostāsti. Tomēr lācim ir arī citas nozīmes - kaut vai Lielais Lācis, kas redzams debesīs. Vairākos projektos kopā ar sāmiem esmu saskārusies arī ar viņu stāstiem par lāčiem, tāpēc ar Simonu Orinsku arī nolēmām papētīt šo mītu tuvāk. Par lāci, vīrieti-lāci, lāčuvīru."

Daina smej, ka lācis-vīrietis no lāču mammas jeb lāča-sievietes, protams, atšķiras.

"Vīrietis-lācis ir tas spēcīgais, māte - dzemdē, audzina mazuļus. No otras puses - cilvēkam jau bīstamāk ceļā sastapt lāču mammu, kura gribēs aizsargāt savus mazuļus, jo vīrietis-lācis drīzāk paņems pēdu!"

Ko varam sagaidīt no uzveduma? "Galvenā nozīme būs Simonas Orinskas vadītajai kustību grupai - tā ir mūsdienu dejas un japāņu dejas sintēze. Stāsts tiks atveidots caur kustību, ekspresīvi. Lāča loma mainīsies, un te neviena spalvainā kostīmā vai ar lāčausīm nebūs. Toties rūkšana gan būs," - tā Daina Zalāne. Un rūkšanas ziņā neaizstājams būs Torgērs Vasviks - joiku dziedātājs un citu rīkles dziedāšanas tehniku pārvaldītājs. Vēl videomāksla, iespaidīgas gaismas - kopumā tas būs aizraujošs audiovizuāls ceļojums.

Torgērs Vasviks atklāj: "Lācis norvēģu kultūrā nav tikai dzīvnieks, tas ir kas līdzīgs cilvēkam. Mūsu kultūrā lāci uzskata par Saules glabātāju, arī tās nesēju. Saule pazūd uz divarpus mēnešiem tieši tajā laikā, kad arī lācis iet gulēt, un, kad lācis mostas, arī saule atgriežas. Tāpēc arī viņu sauc par Saules nesēju, un Norvēģijā lāčus medīt nedrīkst."

Mūziķis atklāj, ka Latvijā ar prieku viesojies jau pirms gada, bet par lāča rūkšanas atveidošanu saka tā: "Man tas bija pavisam vienkārši - man tā ir daļa no tā, ko daru ikdienā - dziedu joikas, piedalos rituālu aktivitātēs."

Turklāt Torgērs tepat pie "Klasikas" mikrofona arī uzskatāmi demonstrē, kā tieši viņš atveido lāča rūkšanu. Iespaidīgi!

"Mūsu izrādes virsuzdevums - pirmkārt, padomāt par pašu mītu. Lāča spēcīgo tēlu, arhetipu. Pēc sadarbības ar sāmiem manām, ka varam viens no otra daudz mācīties. To, ko paši jau esam pazaudējuši - mitoloģijas un mūzikas ziņā. Uzzināt, par ko viņi domā, ko redz debesīs. Skatīties pāri robežām, ieraugot sevi no citas puses."

Vairāk par multimediālo performanci "Lāčuvīrs"