Festivāla "Pētera Vaska mūzikas aprīlis" muzikālo programmu koncertzālē "Cēsis" 15. aprīlī pulksten 18 atklās Tallinas kamerorķestris Latvijā labi pazīstamā somu diriģenta, Pētera Vaska drauga un domubiedra Juhas Kangasa vadībā.

Programmas kodols būs Vaska koncerts alta vijolei un stīgu orķestrim: tajā soliste būs Bergenas Filharmoniskā orķestra altu grupas koncertmeistare un arī mūsu klavierkvarteta "Rix" dalībniece Ilze Kļava, kura intervijā Marutai Rubezei neslēpj, ka Pētera Vaska mūzikā ik skaņu izjūt kā savu. 

Bet interesanti: ja Pētera Vaska vijolkoncertiem ir skaisti nosaukumi ("Tālā gaisma" un "Vakara gaismā"), tad alta koncertam nosaukuma pagaidām nav. Vaicāta - ja būtu jākristī šis koncerts, tad kādu virsrakstu tam liktu, Ilze saka tā: "Man drusku jāpadomā, jo šis koncerts ir pelnījis īpašu nosaukumu. Ja jau Pēteris tam nav ielicis nosaukumu..." un pasmaida: "Man vienmēr uz augšu gribas skatīties, kad domāju!" Tad varbūt "Zvaigžņu gaisma"? "Jā! Starp citu, Pēteris man tieši ieminējās par zvaigžņotajām debesīm, uz kurām viņš pirms pāris naktīm bija lūkojies, ārā izejot. Viņš teica - tas esot viens no pasaules brīnumiem, kā tās zvaigznes tevi pievelk un suģestē... Varbūt! Ļoti labi! Es viņam piedāvāšu šo nosaukumu!"

Vedināta uz vēl filozofiskākām pārdomām ar jautājumu, kāpēc mums dota tāda lieta kā mūzika, un kā tas gadījies, ka arī Ilze piedalās šajā Lielajā Lietā, kā mūziku dēvē viņas lielais brālis Sigvards Kļava, Ilze neslēpj: "Es ļoti daudz esmu domājusi par esības jautājumiem. Kad bijām mazi bērniņi, tad tik ļoti jocīgi bija skatīties: kāpēc es esmu tāds, un kas tas tāds man ir? Kāpēc mums ir pirksti, un kāpēc mums ir balss? Bet, ja ir balss, tad ir arī mūzika! Tā jau gandrīz fizioloģiska lieta, bet pārējo var nosaukt par gara izteiksmes līdzekli. Man liekas, ka šim jautājumam, tāpat kā Pētera alta koncertam, var dot daudzus nosaukumus un atbildes. Bet man liekas - mūzika katram ir kaut kas cits. Tāpat kā Dieviņš. Vai mūzika atrodas mūsos, vai mēs atrodamies mūzikā, tā arī ir ļoti mainīga lieta, manuprāt. Un individuāla. Galvenais, ka mūzika IR!"