"Aizvien esmu domājusi – kas ir tas, kas laikmetīgās mūzikas klausītāju ved atpakaļ uz koncertu? Manuprāt, tas ir brīdis, kad tu saproti, kad tu dzirdi to, kas tev pirms tam ir stāstīts," prāto Vīnē dzīvojošā latviešu dziedātāja HELĒNA SOROKINA, kuras balss ir satriecoši krāsaina, skatuviskā klātbūtne – neaizmirstama, bet katra interpretācija – dziļi personiska.

Sarunā ar Helēnu pārrunājam zinātnisko interesi par mākslu, senās un laikmetīgās mūzikas kopības, mākslas uztveres veidus, laikmetīgās mūzikas dīvas un daudz ko citu.

"Ir svarīgi parādīt klausītājam, ka tu novērtē viņa intelektuālās spējas. Un tas mirklis, kad klausītājs sajūt abpusēju cieņu – tas, manuprāt, ir brīdis, kas viņam noteikti paliek atmiņā un rada zināmu atkarību," ir pārliecināta Helēna.

Helēna Sorokina dzīvo Vīnē, dzied mūziku no senajiem līdz mūsu dienu laikiem, kā arī pēta laikmetīgās vokālās mūzikas interpretācijas.

Viņai bijis un turpina būt plašs vēriens mūzikas vidē kopš mazotnes, sākot ar grupu "Zīlītes"”, pēc tam vijoli, klavierēm, kordiriģēšanu, visbeidzot ar dziedāšanu gan solo, gan vokālajā ansamblī Cantando Admon un citos projektos.

2020. gadā Helēna uzsāka projektu Voice. Only – inovatīvu laikmetīgu koncertu ciklu, kas balstīts uz mākslinieciskās pētniecības projektu Grācas Mūzikas un Tēlotājmākslas universitātes doktorantūrā. Tā ietvaros Helēna pēta laikmetīgās vokālās mūzikas un paplašināto vokālo tehniku notāciju, veidojot dialogu starp dziedātājiem un komponistiem, lai izveidotu intuitīvi lasāmu vokālo tehniku pieraksta sistēmu jaundarbiem solobalsij bez pavadījuma.

Helēna ir uzstājusies Vīnē, Berlīnē, Buenosairesā, Atēnās, Amsterdamā. Sadarbojusies ar komponistiem Beatu Furreru, Sofiju Gubaiduļinu, Dmitriju Kurļandski un daudziem citiem. Meistarklases un lekcijas dziedātājiem un komponistiem vadījusi Austrijā, Ņujorkā, Kalifornijā, Akoruņā un citur.

Helēnas Sorokinas mūzikas izvēle:

Beats Furers (Furrer) – A Sei Voci. Vokālais ansamblis Cantando Admont

Barbara Stroci (Strozzi) – Lagrime mie no Diporti di Eutorpe / dzied Emanuēle Galli

Gustavs Mālers – Otrās simfonijas 4. daļa Urlicht / dzied Elizabete Kulmane (Kulmann)

Mortons Feldmans – Only / dzied Helēna Sorokina

Bjorka – Cvalda

Anja Om – Don't

Stīvens Sondheims – Send in the clowns no mūzikla A Little Night Music / dzied Džūdija Denča (Dench)

Ēriks Ešenvalds – "Aizej, lietiņ" / jauniešu koris "Kamēr…", Gidons Krēmers, Marta Sudraba, ansamblis Altera Veritas, diriģents Māris Sirmais

Huana Pavlo – Navaro septets / Los mareados

Liraz – Roya