Raidījuma "Mana mūzika" viesis - Latvijas Nacionālā teātra aktieris Raimonds Celms, ar kuru tiekamies mūzikas un atmiņu stāstos.

"Esmu patiesi priecīgs par aicinājumu uz šo ierakstu, jo pats par sevi tik augstās domās vēl neesmu – ka varētu justies ievērojama persona, kuru tagad vērts publiski iepazīt. Jūtos vēl diezgan jauns un man liekas, ka arī esmu," sarunas sākumā atzīstas Raimonds, kurš labi dzied – viņa balss ir brīnišķīgi nostādīta. Un vēl viņš spēlē arī klarneti un klavieres…

"Skatoties uz mūzikas sarakstu, ko izvēlējos pārraidei, pie sevis pārdomāju, vai patiesi šie ir skaņdarbi, kas mani vislabāk raksturotu, un vai tā ir mūzika, ar kuras palīdzību varēs mani vislabāk iepazīt," prāto aktieris. "Taču acīmredzot tas laikam bija tāds šī mirkļa viedoklis pašam par sevi.

Jo šie noteikti ir skaņdarbi, kuri man asociējas ar kādu noteiktu brīdi manā dzīvē, vai arī cilvēkiem, ko esmu saticis, vai arī tie mani kādā veidā aizkustinājuši, uzrunājuši, likuši par kaut ko aizdomāties.”

Piemēram, Edvarda Grīga Solveigas dziesma no svītas "Pērs Gints" ir pirmais skaņdarbs, kurš licis aizdomāties un raisījis dziļākas jūtas un pārdomas: "Savu muzikālo ceļu uzsāku diezgan agri, apmēram sešu gadu vecumā – mana mamma nolēma, ka man jāiet mācīties Alūksnes mūzikas skolā. Tur apguvu solfedžo, blokflautas spēles pamatus un vēlāk, kad jau mācījos klarnetes klasē un apguvu arī klavierespēli, papildus nāca klāt arī mūzikas literatūra.

Man bija brīnišķīga skolotāja Agrita Kalniņa, kura ļoti interesanti stāstīja par mūzikas vēsturi, komponistiem, par viņu radošo un personisko dzīves ceļu līkločiem.

Un viens no visspilgtākajiem darbiem, kas man toreiz palika atmiņā, bija Edvarda Grīga svīta "Pērs Gints".

Nezinu, kāpēc, bet bērnībā man vienmēr patika zīmēt kalnus. Es visu laiku gribēju zīmēt kalnus! patiesībā jau tādus trīsstūrīšus ar spicām virsotnēm, kalnu grēdas.

Visas klades un burtnīcas bija piezīmētas ar trīsstūrīšiem, un man nez kāpēc skaņas un skanējums, ko dzirdēju izdzirdēju Grīga svītā, man ļoti asociējās ar sajūtu, kad zīmēju kalnus ar Norvēģijas fjordiem, kurus taču nekad savām acīm nebiju redzējis. Kaut kā tik ļoti personīgi man tas trāpīja… Domāju, mani šī mūzika uzrunāja arī tāpēc, ka paralēli skolā bija jālasa Ibsena luga "Pērs Gints", un atceros, ka pirmo reizi klausoties šos skaņdarbus, biju pārsteigts, cik ļoti precīzi komponists ir aprakstījis un skaņās noformulējis to, ko izlasīju arī lugā. Pirmoreiz sajutu tik tiešu, konkrētu rakstītā saslēgšanos ar dzirdamo.”

Protams, Raimonds atzīst – mūzikas pārzināšana aktiera darbā ļoti, ļoti palīdz. "Tā ir specifiska papildu spēja, ko varu ierakstīt savā aktiera CV... Bet kopumā domāju, ka muzikalitāte, mūzikas sajūta – tā ir iekšējā izjūta. Ka tu izjūti skaņu, kā tā skan apkārt, un tas noteikti palīdz.

Esmu neizsakāmi priecīgs, ka mamma man šo ceļu izvēlējās, un šobrīd tas man ļoti palīdz."

Starp citu, dziedāšana nebūt nav bijusi Raimonda prioritāte, mācoties mūzikas skolā. "Patiesībā nekur tā īpaši pirms Kultūras akadēmijas nebiju apguvis dziedāšanu – tikai tik, cik dziedāju skolas korī. Bet, protams, strādāt ar nošu materiālu, uzstāties, dziedāt – šīs spējas jau mūzikas skolā tiek saknē iekodētas."

Un vēl Raimonds Celms atminas, ka bērnībā viņam ļoti patikušas visdažādākās ārpusskolas aktivitātes: "Man patika dejot, dziedāt korī, spēlēt basketbolu un spēlēt pūtēju orķestrī – piedalījos arī Dziesmu svētkos.”

Vairāk un plašāk klausieties raidījumā!

Raimonda Celma mūzikas izvēle:

1. Edvards Grīgs - Solveigas dziesma no svītas "Pērs Gints" (LNSO, diriģents Terje Mikelsens)
2. Klods Debisī - La fille aux cheveux de lin (Aleksis Veisenbergs)
3. Imants Kalniņš / Imants Ziedonis - "Mūžu mūžos būs dziesma" (Margarita Vilcāne un REO)
4. Paul Desmond / Dave Brubeck Quartet - Take five
5. Barry White - Can’t get enough of your love, babe
6. Gustavo (ft. El Mars) - Skaidras debesis 3
7. Johnny Cash – Hurt
8. The Doors - When the music’s over
9. Jurrasic 5 - Work it out
10. Gapoljeri – "Draudziņš"
12. Kapelmeistars Group – "Kauguri"
13. Uldis Stabulnieks / Viktors Kalniņš - "Sekunžu lietus"
14. The Beatles - Don’t let me down