Latvijas mūzika uz viļņa! Ceļavēja lomā – mūsu mūzikas zinātnieki, vēsturnieki, pētnieki. Kas no jauna atklāts, kas apšaubīts, kas pierādīts? Muzikoloģes Ināras Jakubones sarunas par mūsu mūzikas vēsturi un šodienu – no 5. oktobra trešdienu vakaros programmā "Klasika".

Sarunas ar zinātājiem!

Par ko būs raidījums?  

Līdz pat gada beigām ik nedēļu stāstīsim par mūsu mūzikas zinātnieku jaunākajiem pētījumiem Valsts pētījumu programmas “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai/CARD” ietvaros. Šajā Kultūras ministrijas finansētajā projektā divu gadu garumā strādāja Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas un Latvijas Kultūras akadēmijas, kā arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieki. Latvijas Mūzikas akadēmijas komandā bija 13 mūzikas vēsturnieki – gan akadēmijas zinātniskās pētniecības centra darbinieki, gan doktoranti un maģistra grāda pretendenti, un ar viņiem visiem tiksimies ik trešdienu līdz pat decembra beigām.  Iepazīstināt ar pētījumu gaitu un rezultātiem arī Klasikas klausītājus aicinās muzikoloģe Ināra Jakubone, kurai arī tika dota iespēja iesaistīties projektā CARD, divu gadu garumā izbaudot mūzikas pētnieka darba ikdienu, iepazīstot tās izaicinājumus un valdzinājumu.

Tēmas

Tēmu loks solās būt plašs – no jaunatklātas 19.gadsimta operas Rīgas 1.Pilsētas (vācu) teātra nošu krājumā līdz Johana Gotfrīda Herdera dziedātpriekam, no pirmā latviešu simfoniskā orķestra Dziesmu svētkos Jelgavā 1895.gadā līdz tenoru krīzei Latvijas Nacionālajā operā 20.gadsimta pirmajā pusē, no šlāgera fenomena tad pat – 20., 30.gados – līdz džeza festivālu tradīcijas dzimšanai 20.gadsimta otrajā pusē.

Jau pirmajā cikla raidījumā, stāstot par jaunatklāto Rīgas 1.Pilsētas (vācu) teātra kapelmeistara, vācu komponista Heinriha Dorna Rīgā radīto un 1841.gadā uzvesto operu “Anglijas karogs”, Latvijas mūzikas akadēmijas profesore Lolita Fūrmane formulē pētījuma rezultātu rosinātos būtiskākos jautājumus - ko šī jaunatklājums nozīmē operas vēsturei un vienlaikus – Latvijas operas vēsturei?

Vai tajā izpaužas arī kas tāds, kas ļauj runāt par šīs operas saikni ar Rīgas kultūrvidi 19. gadsimta 30.–40. gados? Jo, ja šāda saikne parādītos, būtu jāmaina skatījums uz operas žanra oriģinālā mantojuma vēsturi Latvijā.

Dalībnieki

Cikla raidījumos piedalīsies muzikologi, mākslas zinātņu doktori Lolita Fūrmane, Mārtiņš Boiko, Zane Prēdele, Baiba Jaunslaviete, Jānis Kudiņš, Ilze Liepiņa-Šarkovska, Arnolds Klotiņš, Lauma Mellēna-Bartkeviča, Indriķis Veitners. Vēl arī Mg.art. Eridana Žiba, Ieva Pauloviča, Laura Švītiņa, Alberts Rokpelnis, Aija Kupjanska, Marina Vidmonte.