24. novembris britu presē jau iedēvēts par zelta vakaru...

"Tas bija Bavārijas Radio simfoniskā orķestra koncerts ar Bēthovena Ceturto klavierkoncertu un Prokofjeva Piekto simfoniju, un Bārbikena centra zāle bija pārpildīta ne tikai tāpēc, ka klausītāji nāca uz lieliskiem mūziķiem, bet arī tāpēc, ka Marisam Jansonam šajā vakarā tika dāvāta Lielbritānijas Karaliskās filharmonijas biedrības prestižā medaļa," uzsver Gunda Vaivode, kura sarūpējusi īpašu reportāžu no šī vēsturiskā brīža.

Lielbritānijas Karaliskās filharmonijas biedrības priekšsēdis Džons Gilhūlijs: "Man ir liels prieks pasniegt vienu no klasiskās mūzikas augstākajiem apbalvojumiem - Karaliskās filharmonijas biedrības zelta medaļu - latviešu maestro Marisam Jansonam. Kopš 1870. gada, kad šī balva tika nodibināta, izveidojies iespaidīgs apbalvoto personu saraksts - vairāk nekā 100 personību! No Brāmsa līdz Bernsteinam un no Rubinšteina līdz Micuko Učidai. Mēs balsojām par šīs balvas piešķiršanu pirms diviem gadiem, un tagad atļaušos nolasīt citātu, kas raksturo Marisu Jansonu. "Viņš ir viens no izcilākajiem mūsdienu mūziķiem.

Viņa diriģēšanas māksla ir lieliskas disciplīnas un iedvesmas apvienojums, viņa atklāsmju pilnais sniegums ir dabisks un patiess līdz pat sīkākajām partitūras niansēm, kas ir jaunu atklāsmju pilnas un sasniedz mūzikas dzīles.

Viņu priecē cieša sadraudzība ar mūziķiem, īpaši ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri, kura galvenais diriģents viņš ir koš 2003. gada. Viņa mēģinājumi ir precīzi fokusēti un viņš vienmēr sagaida savstarpēju sadarbību visaugstākajā līmenī. Viņš bauda vispārēju cieņu un spēli ar pilnīgu atdevi."

Micuko Učida: "Man ir liels gods pasniegt balvu tieši Marisam Jansonam, jo viņa talants mani apbur jau daudzus gadus. Man bijusi arī tā laime sadarboties ar viņum un katrs zina, cik izcils mūziķis viņš ir.

Taču ir lietas, ko mīlu viņā jo īpasi. Tā ir Marisa īpašā intensitāte, spriegums, un tas nenozīmē dinamiskās gradācijas. Arī liriskajā epizodēs šī intensitāte saglabājas, kas izriet no absolūtā godīguma partitūras priekšā. Reiz lidmašīnā redzēju, kā Mariss studē paritūru. Nekad nevienu neesmu redzējusi studējam to ar tādu iedziļināšanos...

Un pēc tam viņš šo enerģiju nodod mums. Tāpēc esmu atnākusi Marisam ne tikai pasniegt zelta medaļu, bet lai pateiktos par visu."

Mariss Jansons: "Uzzinot, ka man tiks piešķirta zelta medaļa, jutos lepns - zinot, kādi vārdi minēti apbalvoto vidū. Tās ir mūzikas vēstures ikonas - šie fantastiskie komponisti un mani kolēģi - Karajans, Bernsteins, Haitinks un Retls... Redzot tik brīnišķīgu sabiedrību, mani pārņem liels lepnums un vienlaikus pazemība.

Lielbritānijai ir bagāta un plaša mākslas un mūzikas vēsture, un dadzie komponisti, mākslinieki un mūziķi veidojuši Lielbritānijas autoritāti mākslā un kultūrā. Te ir daudz kolēģi, kurus priecājos dzirdēt, un viena no tām ir Micuko Učida - viena no lieliskākajām mūziķēm, ar kuru šo gadu laikā esam kļuvuši par labiem draugiem. Esmu tik priecīgs, ka esmu šo balvu saņēmis no viņas rokām.

Taču diriģents bez orķestra ir nekas. Jūtos vienots ar mūziķiem, ar kuriem stiprās un patiesās attiecībās esam jau vairāk nekā 14 gadu, tāpēc gribu izteikt pateicību šim izcilajam orķestrim. Esmu pateicīgs, ka ir iespēja īstenot savu sapni - kļūt par diriģentu. Un šim sapnim jābūt pieejamam katram jaunajam mūziķiem. Visbeidzot, pateicos Karaliskās filharmonijas biedrībai par man izrādīto godu būt šajā izcilību sarakstā."

Gunda tikusies ar Marisu Jansonu arī ārpus oficiālās ceremonijas. "Viņš tiešām bija ļoti priecīgs - kaut arī noguris, jo šobrīd rit Eiropas tūre. (..) Latvijas vēstniecība Londonā rīkoja skaistu pieņemšanu. (..) Maestro arī bija gandarīts par tikšanos nākamgad - 13. maijā viņš kopā ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri viesosies Latvijas Nacionālajā operā un baletā, un "Klasika" šo koncertu pārraidīs tiešraidē."

Gunda arī zina stāstīt, ka Marisam Jansonam pasniegtā zelta medaļa ir ļoti skaista - ar Bēthovena ģīmetni. "Tieši tāpēc tā viņam tuva - Bēthovens Marisam ir īpašs komponists."