Parīzē Sēnas upes kreisajā krastā atrodas Orsē muzejs - viens no lielākajiem pasaules muzejiem, kura apmeklētāju skaits dienā sasniedz 7000 un no tiem 5000 apskata arī izstādes. Šogad 9. aprīlis kļuva par vēsturisku brīdi Baltijas mākslai, jo, atzīmējot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas simtgadi, muzejā lielajā izstāžu zālē tika atklāta izstāde „Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs”, ko līdz 15. jūlijam iepazīs vēl daudzi tūkstoši skatītāju.
Līdzās šai vērienīgajai, bagātīgi veidotajai ekspozīcijai, kas veltīta simbolismam Baltijas mākslā, Orsē muzejs piedāvāja interesentiem arī plašu muzikālo programmu Musica Baltica, rosinot iepazīt ne tikai Baltijas valstu mākslu, bet arī pievērsties vairākām citām mūsu kultrūras jomām.
No 22. līdz 29. maijam Orsē muzejā notika Baltijas festivāls jeb Festival baltique, īpašu vietu ierādot mūzikai, kurai bijusi svarīga loma mūsu identitātes veidošanā un saglabāšanā. Programmā tika iekļauti vairāk nekā desmit koncerti, ko sniedza 260 mūziķi un kordziedātājāji – no festivāla atklāšanas koncerta muzeja jomā ar orķestra Kremerata Baltica un vijolnieka Gidona Krēmera piedalīšanos līdz pat trīs Baltijas valstu koriem un elektroniskās mūzikas nakts koncertam.
Viena no spilgtākajām personībām, ar kuru festivāla laikā tika rīkota īpaša tikšanās, bija Latvijas Republikas eksprezidente (1999 –2007), zinātniece, vairāku augstskolu profesore un goda doktore Vaira Vīķe-Freiberga kura 26. maijā atklāja literāro salonu, iepazīstinot ar mūsu kultūras dārgumu – dainām, bet dienu vēlāk plašam interesentu lokam stāstot par triju Baltijas valstu pagātni un tagadni, pārtapšanu un cerībām, kā arī par to, kā savā dažādībā tās veido Eiropas identitāti.
Otrs Baltijas festivāla īpašais viesis šajā nedēļas nogalē bija erudītais vēsturnieks, 20. gadsimta sākuma speciālists un Baltijas lietu eksperts, Strasbūras Nacionālās bibliotēkas pētnieks Dr. hist. Žiljēns Gelēns (Julien Gueslin), kurš specializējas Baltijas un Austrumeiropas valstu vēsturē, un kuram šo pētījumu gaitā ir izveidojusies arī sirsnīga emocionāla saikne ar Latviju.
Orsē muzeja grāmatnīcā māksliniece Elīna Brasliņa un franču izdevējs Editions COURTES ET LONGUES prezentēja franciski publicēto Luīzes Pastores un Elīnas Brasliņas grāmatu-mākslas detektīvu “Pazudušais pērtiķis”, bet Baltijas valstu valodu laboratorijā latviešu valodas stundu vadīja Baiba Troščenko .
Lielu sajūsmu izraisīja Baltijas koru koncerti , bet par kulmināciju kļuva 27. maija vakars, kad latviešu kori no Parīzes, Strasbūras, Briseles un Luksemburgas sniedza koncertu Jūlijas Norveles un Vitas Timermanes-Mooras vadībā, vakaru noslēdzot ar kopīgi dziedāto „Pūt, vējiņi”.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X