Šoreiz "Klasikas" arhīvu labirintos Kurmis pētījis radio ēteram raksturīgu nišu - "Mākslinieks tuvplānā".

Portreti un pašportreti vārdos, vaļsirdīgas un piesardzīgas, atvērtas un kautrīgas darba un dvēseles atklāsmes "Klasikas" oficiālajos un personīgajos arhīvos krājušās vismaz 60 gadu garumā - kopš tālā 1957. gada, kad, protams, attiecīgā „mērcē” tapa toreiz jauniņā muzikologa Oļģerta Grāvīša "Padomju Latvijas komponistu portreti".

No tā laika dažādos formātos un rakursos, izvērstās sarunās kā radio sienās, tā ārpus tām, esam ieskatījušies gan mūziķu, gan citu radošo personību daiļrades laboratorijās, radošā procesa aizkadros - atziņās, situācijās, vidē - tai burbulītī, kur rodas māksla. To īpašā virsvērtība - vēsturei saglabātas arī to personību balsis un domas, kuru vairs nav starp mums. Tā, pateicoties kolēģes Ludmilas Lukševicas 80. gadu ciklam "Dziesmas ar dzejnieku vārdiem", joprojām varam tikties ar desmitiem vārda meistaru. Krājies daudz saviļņojošu brīžu vizītēs pie diriģentiem, komponistiem, spēlējošiem un dziedošiem mūziķiem - īpaši lielu jubileju gaidās, kas papildināti arī pēc desmit, 15, 20 un vairāk gadiem.

Raibajā emociju gammā ar iespaidiem dalīsies Ilga Auguste, izceļot tuvplānus ar Pēteri Vasku, Imantu Kalniņu, Mariju Mediņu. Vēl šajā "Klasikas" Kurmja rakumā - skices no mirkļiem pie Paulas Līcītes, Jāņa Ivanova, Ārijas Elksnes, Imanta Ziedoņa, Ilzes Graubiņas, Pētera Plakida, Haralda Medņa.

Sākotnēji mūzikas redakcijas redaktori, vēlāk "Klasikas" programmu vadītāji arvien bijuši izredzētie - ar ekskluzīvu iespēju pietuvoties radošuma pasaulei, baudot gaisotni, kas citiem nepieejama. Un pēc tam tajā daloties ar klausītāju - īpaši divos daudzgadu ciklos: kopš 2001. gada vairāk nekā 4000 mūziķu "Beneficēs" un vairāk nekā 900 cikla "Mākslinieka darbistabā" raidījumos, kuru ietvaros atklājušies dziedoši, spēlējoši un komponējoši mūziķi, dzejnieki un rakstnieki, aktieri, režisori un teātru direktori, fotogrāfi, cirka un baleta mākslinieki, gleznotāji un tēlnieki, arhitekti un muzeju vadītāji, keramiķi, audēji, vēsturnieki, kolekcionāri, dīdžeji un tā joprojām.

Atspulgos par to - Tatjana Lūse, Gunda Vaivode, Inga Saksone un Inta Zēgnere.