Latviešu mūziķi pasaulē – mūslaikos sekot līdzi viņu gaitām klātienē ir pašsaprotami, un "Klasika" to ir nesavtīgi darījusi, veidojot daudzus desmitus reportāžu un raidījumu par latviešiem Eiropā, Amerikā, Kanādā, Ķīnā, Austrālijā un citur.

Padomju gados pasaule nozīmēja ko citu – tie mūziķi, kas patvērās Rietumos – neskaitījās, viņu ierakstus izņēma no arhīva, bet šejienes mākslinieki devās uz brālīgajām republikām un sociālistiskajām valstīm. 1979. gadā Mūzikas redakcijas Latviešu mūzikas nodaļas vadītāja Dzidra Strautiņa kopā ar Teodora Kalniņa Latvijas Radio kori un diriģentu Edgaru Račevski kuģo uz brāļu pilsētu Rostoku un Štrālzundi, 80. gadu sākumā uz festivāliem Baltkrievijā, Moldovā un arī Maskavā kopā ar Valsts Akadēmisko simfonisko orķestri un kori dodas Māra Šuba. 1989. gadā, mēnesi pēc Baltijas ceļa, mūsu kolēģe Ilga Auguste saņem vīzu radu apciemojumam Austrālijā, kur Adelaidē emigrācijā dzīvo arī bijušais Latvijas armijas virsnieks un latviešu mūzikas krātuves izveidotājs Ēriks Biezaitis.

 90. gadu sākumā vārti veras uz abām pusēm un Mūzikas redakcija sāk veidot raidījumu ciklu „Svešatnes latviešu mūzikas dzīve”, kas glabā ļoti vērtīgas sarunas ar Tālivaldi Ķeniņu, Arturu Ozoliņu un Gundaru Poni, kuru intervēja Aija Vanka.

Liels mūsu mūziķu izrāviens pasaulē bija 1993. gads ar vērienīgo Festivālu Minhenē, kur katru oktobra dienu uzstājās kāds no Eiropas valstu labākajiem orķestriem. Līdzās Vīnes un Londonas filharmoniķiem – Pauls Megi un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.  Šajā koncertā līdzās Alfrēda un Imanta Kalniņu, Bruno Skultes un Pētera Vaska mūzikai, ar vētrainiem 3  minūšu aplausiem izskanēja Romualda Kalsona Vijoļkoncerts, kura finālu Valdis Zariņš spēlēja atkārtoti.

Gundai Vaivodei Minhene kļuva par ļoti tuvu pilsētu, kur Bavārijas Radio bija iespēja stažēties un kur vienu no saviem orķestriem vadīja Mariss Jansons. Sarunu ar Maestro bijis ļoti daudz – par ģimeni un latvisko, par mūziku, orķestriem un diriģentiem.

Andra Nelsona reibinoši straujajai karjerai sākām sekot līdzi no viņa gaitām Birmingemā, turpinot klāt būt notikumos Bostonā un Leipcigā.

Raidījumā - arī par Elīnas Garančas, Ivetas Apkalnas, Ērika Ešenvalda, māsu Skridu, Trio Palladio, Andra Pogas, Aināra Rubiķa, Ievas Salietes un Annas Ķirses panākumiem pasaulē.