"Klasikas Kurmis" viesojas Latvijas Radio koncertstudijā – pēta ierakstu studijas vēsturi, tiekas ar Maestro Raimondu Paulu, LR3 "Klasika" direktori Gundu Vaivodi, programmu vadītāju Lieni Jakovļevu, ilggadēju mūzikas ierakstu producenti Māru Šubu, skaņu režisoriem Vari Kurmiņu un Normundu Slavu, ierakstu studijas vadītāju Māri Briežkalnu un pianisti Agnesi Egliņu.
LR "Klasika" studijā organizē fondu ierakstus, koncertus - tiešraides, pateicoties Latvijas Valsts simtgades programmai kā rezidences mākslinieki aicināti trio Art-i-šok un pianists Reinis Zariņš. Veidoti raidījumu cikli „Zvaigžņu nakts” "Klasikas" 20 gadu jubilejā, Eiroradio Ziemassvētku dienas, Folk into Classic, pandēmijas klaviervakari „Viens pats studijā”, „Autogrāfs pēc ieskaņojuma”.
Kādreizējā Latvijas Kredītbankas nama klientu apkalpošanas zāle pārbūvēta un kā ierakstu studija atklāta 1948. gada 5. novembrī. Tā joprojām ir viena no lielākajām koncertstudijām Baltijā. Neizmērojama vērtība ir 2011. gadā Raimonda Paula dāvinātais Steinway koncertflīģelis, jo augstas raudzes instruments studijā ir absolūta nepieciešamība.
Ar LR 1. studiju saistās profesionālo kolektīvu – LNSO, Latvijas Radio kora, Latvijas Radio bigbenda pirmsākumi, te darbojās dažādas kamermūzikas vienības, pastāvīgie koncertmeistari Vilma Cīrule, Ventis Zilberts un Inta Villeruša. Latviešu mūzikas zelta repertuārs ir ieskaņots šeit
Raimonds Pauls: "Es te pirmo reizi ienācu ap 50. gadiem. Kādi tik šeit nav bijuši ieraksti! Daudz kas te ir bijis labs, pirmkārt, radio mājā bija simfoniskais orķestris, koris, šajā studijā tika ieraksīta gan kamermūzika, gan tā saucamā vieglā jeb estrādes mūzika. Visa muzikālā dzīvē bija te, šajā mājā.
Radio kā sabiedriskā medija uzdevums ir saglabāt latviešu kultūru, tas attiecas uz visu - mūziku, teātri, un tas atkarīgs no tiem, kas šodien lemj par to.
Svarīga ir ikdienas dzīve, tas, ko dara Klasika – uzaicina jaunos mūziķus, komponistus, veic ierakstus studijā un rīko koncertus. Tas jādara tālāk!"
1. studijā strādā trīs skaņu režisori Modris Bērziņš, Varis Kurmiņš un Normunds Slava.
Normunds Slava: "Pēctecība ir ļoti nozīmīga, un to var just tādā garīgā, netveramā līmenī. Varbūt ir labi, ka vizuāli studija nav mainījusies, jo vairāk var sajust to, kas šeit ir bijis pirms vairāk nekā 50 gadiem. Radio mainījušies cilvēki, gadsimts, valsts iekārta, bet mūzika palikusi tā pati".
Māris Briežkalns: L"R kā producents ir veicis ierakstus vairāk kā 100 tukstoš vienību apmērā. Lielie projekti veikti ar tādiem māksliniekiem kā Robijs Viljamss, Eimijs Andersone, Lolita Ritmanis, Rauls Midons, Daiena Rīvsa, Daiena Šūra, tas parāda, ka studija ir pasaules līmenī, tomēr daudzas tehnikas lietas šeit jāpilnveido."
Agnese Egliņa:
"Radio studija ir kā muzikāls spogulis, tajā tu sevi ieraugi un sadzirdi no malas. Ja sākumā tās ir milzīgas bailes kā tas būs, spēlēt studijā, tagad jau ir iegūta lielāka mājas sajūta."
Māra Šuba: Jau 90. gadu sākumā Ināra Jakubone organizēja koncertus LR studijā, 2000. gados koncerti lielākoties bija saistīti ar džezu, vieglo mūziku. 2008. gadā sākām koncertorganizēšanai pievērsies nopietnāk, bet no 2012., 2013. gada koncerti notiek teju katru mēnesi. Es biju cilvēks orķestris, ne tik vien organizēju, sagaidīju klausītājus, bet arī pati koncertus vadīju. Koncertu un fondu ierakstu organizēšana ir komandas darbs, kopā ar mūziķiem, skaņotājiem, režisoriem, juristiem, grāmatvežiem, "Klasikas" kolēģiem.
Gunda Vaivode: Saskaitīju, ka pandēmijas laikā mēs bijām vismaz 11 klasikas cilvēki, kuri spēja vadīt koncertus ne tikai aizkadrā, bet arī ar visu bildi. Tāds brīdis kā pirmajā koncertā 13. aprīlī ar Raimondu Paulu diez vai otrreiz pienāks, tā bija īpaša sajūta.
Cilvēkiem bija ļoti vajadzīgi šie koncerti un to pierāda lieli klausītāju reitingi vairāk kā 250 tūkstoši skatījumu Raimonda Paula koncertam „Viens pats studijā”.
Mēs tajā brīdī it kā sadevāmies rokā, un tā bija arī mūsu kā radio iespēja, ko neviens cits tajā laikā nespēja piedāvāt.
Liene Jakovļeva: "Studijas koncerts ir viss vienā, atrodoties publikas priekšā ieslēdzas visas maņas, tā ir gan intervēšana, gan vadīšana, jāuztrenē laika izjūta, un tas viss paliek mūžībai."
Raidījumu iekrāso LNSO, LR kora arhīva ieraksti, pianistes Agnese Egliņas, Raimonda Paula, trio Art-i-šok, Māra Briežkalna trio, koklētājas Līgas Griķes, ģitārista Kaspara Zemīša, Rīgas saksofonu kvarteta spēle, kā arī dziedātāju Elīnas Garančas un Daumanta Kalniņa balsis.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X