1. janvāris ir diena, kad Latvijas Radio 3 „Klasika” svin dzimšanas dienu, šogad - jau divdesmit astoto. Ik gadu šajā dienā, stundas ceturksni pirms Jaungada koncerta tiešraides no Vīnes Musikverein Lielās zāles, "Klasikas" direktore, muzikoloģe Gunda Vaivode rezumē aizvadītajā gadā paveikto un atklāj programmas jaunumus 2024. gadā un iezīmē būtiskās daļas, kas saglabājamas un turpināmas. Šoreiz studijā aicinātas arī Latvijas Radio 3 galvenā redaktore Inga Saksone, LR3 mūzikas ierakstu producente Anna Veismane un pianiste un kādreizējā Latvijas Radio rezidējošā mūziķe Trio Art-i-Shock sastāvā Agnese Egliņa.

Gunda Vaivode: Nozīmīga LR3 programmas daļa ir tiešraides gan no Latvijas, gan pasaules koncertzālēm un opernamiem. Gads sākas ar Vīnes Jaungada koncertu 1. janvārī, bet 6. janvārī jau dosimies pāri okeānam - uz Ņujorku.

Inga Saksone: Pirmā tiešraide no Ņujorkas Metropoles operas būs Džuzepes Verdi „Nabuko” ar Georgu Gagnidzi titullomā un mums zināmo ukraiņu dziedātāju Ludmilu Monastirsku kā Abigailu. Metropoles operas tiešraides ir tiešām īpašas, jo raidīšanas tiesības šiem ierakstiem ir viena nedēļa - jāpaspēj noklausīties vai nu šajā sestdienā, vai nākamajā noteikti. Prieks, ka šo tiešraižu šajā gadā mums būs vairāk. 

Gunda Vaivode: Koncertierakstus no Eiroradio mēs saņemam un saņemsim ļoti daudz, un daži no tiem jau ir klāt - tas ir kāds īpašs koncertcikls. 

Inga Saksone: Cikla nosaukums ir „Eiroradio piedāvā: Labākie jaunie mūziķi”, kurā Latviju pārstāv pianists Georgijs Osokins.

Eiropai un pasaulei būs iespēja dzirdēt koncertu, kurā Georgijs Osokins kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un diriģenti Kristīnu Posku atskaņoja Rahmaņinova Trešo klavierkoncertu.

Būs iespēja dzirdēt arī Karla Nilsena Ceturto simfoniju, un tas ir jauki, ka šie koncerti tiek raidīti pilnā apjomā. Šajā ciklā būs ne tikai simfoniskā mūzika - ir arī kamermūzikas koncerti, jo tiek piedāvāti trio un kvartetu sastāvi ar jauno mūziķu piedalīšanos. Pirmajā ciklā, kas izskanēs no 2. līdz 11. janvārim, būs tādas kā sacensības starp pianistiem, vijolniekiem un vienu trio. Bet otrajā daļā, ko klausīsimies pavasarī, būs gan klarnete, flauta un alts, gan kvartets - dažāds piedāvājums. Ja kādreiz, kad „Klasika” sāka skanēt, daudzi atzina, ka tas bija kā logs uz Eiropu, kurā varējām piedāvāt dažādas nezināmas programmas un jaunus komponistus, tad šoreiz tā ir atlase - īpaša orķestra, īpašu mūziķu un arī īpašas mūzikas atlase.

Gunda Vaivode: „Klasikas” klausītāji vienmēr ir ļoti novērtējuši to koncertu tiešraides, kurus raidām no mūsu pašu koncertzālēm. 

Inga Saksone: Jau pavisam drīz, 12. janvārī, no Lielās ģildes raidīsim Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertu ar Ērika Ešenvalda simfoniju Mākoņi, Pētera Čaikovska vijoļkoncertu, kurā solists būs Daniils Bulajevs, un Dvoržāka Sesto simfoniju.

Ļoti gaidām Aivi Greteru pie LNSO diriģenta pults, ziņas par viņa panākumiem Eiropā jau mūs sasniegušas. 

Gunda Vaivode: Par to prieks, un, kā zināms, Ēriks Ešenvalds ir šīs sezonas rezidences komponists LNSO.

Inga Saksone: Vēl janvārī īpašs notikums, kā ierasts, ir Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts  19. janvāra vakarā ar vairākiem Latvijas orķestriem, kas izskanēs arī „Klasikas” tiešraidē.

Gunda Vaivode: „Klasikas” kultūras raidījumu sarakstā arī šogad arvien paliek  raidījumi par dažādām jomām. To skanējumu atbalsta gan Valsts kultūrkapitāla fonds, gan Latvijas Radio. Gada nogalē droši vien jau pamanījāt Ukrainai veltītu raidījumu „Ukrainas pasakalja”, arī jaunus Latvijas Radio fondu ierakstus ar Ukrainas mūziķu dalību, un šī apgūstamā un, izrādās, tik maz zināmā kultūra ienāks arī raidījumā „Rīta regtaims”.

Inga Saksone: Mēs turpināsim rīta izzinošos stāstus ciklā „Vai zini?”, un 15 stāsti Jaunajā gadā būs veltīti tieši Ukrainas tēmai, un pirmie pieci - jau februārī.

Gunda Vaivode: „Klasika” ierakstos un tiešraidēs sekos līdzi ne tikai koncertiem, bet arī balvu pasniegšanas ceremonijām. 16. februārī tiešraidīsim balvas Kilograms kultūras ceremoniju Latvijas Televīzijā, bet 12. martā - Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremoniju Latvijas Nacionālajā operā.

Eiroradio Ziemassvētki un notikumi Latvijas Radio 1. studijā

Gunda Vaivode: Koncerti, protams, norisināsies arī tepat, Latvijas Radio 1. studijā, tāpēc esmu ciemos aicinājusi mūzikas ierakstu producenti Annu Veismani. Gads izskanēja ar lielu notikumu priekš mums visiem - tas bija Eiroradio Ziemassvētku koncerts Ventspils koncertzālē Latvija, sadarbībā ar Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga un solistiem, kas tika pārraidīts ļoti daudzās valstīs.

Anna Veismane: Tiešraidē šo koncertu dzirdēja 14 valstīs, un auditorija ir mērāma miljonos. Tas, kā mēs varam parādīt savus māksliniekus un arī Ventspils ērģeles, manuprāt, ir ļoti zīmīgi. Skanēja arī latviešu mūzika, bija Georgs Frīdrihs Hendelis, Rihards Dubra, Alfrēds Kalniņš un Francis Lists - krāsaina un daudzveidīga programma, par ko pašiem gandarījums.

Gunda Vaivode: Šāda daudzveidība turpināsies Latvijas Radio 1. studijā arī šogad. Tev noteikti jau ir zināmas ieceres pirmajam pusgadam?

Anna Veismane: Jā, iesāksim 15. janvārī ar latviešu komponistu mūziku un trio Tresensus, kurā muzicē koklētāja Līga Griķe, saksofonists Aigars Raumanis un sitaminstrumentālists Uģis Upenieks.

Februāris būs ukraiņu mūzikas laiks, kad šeit viesosies dziedātāji no Valsts akadēmiskā kora „Latvija”, kuru brīnišķīgās balsis jau esam dzirdējuši koncertos - Natālija Behma, Oksana Nikitjuka, Serhijs Zadorožnijs un Ansis Bētiņš. Kopā ar viņiem būs klavesīniste Gertruda Jerjomenko. Tā būs dažādu gadsimtu mūzika no Ukrainas, kas „Klasikā” vēl nekad nav skanējusi. 

18. martā turpināsim ar laikmetīgu mūziku – Vācijā dzīvojišie dziedātāja Helēna Sorokina un kontrabasists Matīss Eisaks būs apvienojušies duetā un atskaņos solo skaņdarbus.

Aprīlis būs džeza zīmē, kad sadarbosimies ar Latvijas Radio bigbendu un 30. aprīlī ieskandināsim Starptautisko džeza dienu. Savukārt maijā šeit viesosies trio Nyx ar dažādu latviešu un ārzemju komponistu mūziku. Sezonu noslēgsim jūnijā ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu kvartetu, kuru priekšnesumā skanēs Volfgangs Amadejs Mocarts un Imants Zemzaris. 

Gunda Vaivode: Gribētāju uzstāties 1. studijā taču netrūkst?

Anna Veismane: Netrūkst, par ko ir liels prieks, jo tā ir lieliska platforma mūziķiem, lai parādītu sevi, un viņu veikumu varam saglabāt Latvijas Radio arhīvā, jo visus koncertus joprojām ir iespējams noklausīties un noskatīties. 2023. gadā gadā 11 koncertos ir izskanējuši demit latviešu komponistu pirmatskaņojumi, un vairākas programmas ir veidotas īpaši Latvijas Radio un pirmatskaņotas tieši šeit.

"Piccolo" turpinās!

Gunda Vaivode: Raidījums Piccolo muzikālām ģimenēm un bērniem skanējis trīs gadus, un mūsu kolēģi viesojās pie 103 ļoti jaukām ģimenēm. Agnese, vai tev ir izdevies šo raidījumu dzirdēt?

Agnese Egliņa: Gandrīz katru svētdienu. Protams, ka radio „Klasika” ir liels mūsu ģimenes draugs un mājās skan vienmēr. Arī mans dēls Osvalds ir ļoti liels „Klasikas” fans un pēc skaņdarbiem bieži vien aplaudē. Piccolo viņam īpaši patika, jo džingls likās ļoti saistošs. Vienmēr bija interesanti redzēt, kādi ir jaunieši un kā katrā ģimenē ienāk mūzika, mākslas un citas aizraušanās. Cik tas ir skaisti, ja bērni savu it kā brīvo laiku pavada ļoti kvalitatīvi!

Gunda Vaivode: Mēs tagad mazliet pārveidojam šo raidījumu - tas vairs neskanēs tik bieži, un esam iecerējuši septiņu lielu pasākumu ciklu Latvijas Radio 1. studijā - Piccolo meistarklases. Mums ir ļoti liels prieks, ka esi piekritusi šo raidījumu vadīt. Tev ir liela pieredze, jo esi vadījusi dažādas meistarklases gan Latvijā, gan citur pasaulē.

Agnese Egliņa: Tieši tā, es regulāri vadu dažādas meistarklases, īpaši vasarā. Esmu satikusi dažādu vecumu jauniešus - gan tos, kas studē J. Vītolas Latvijas Mūzikas akadēmijā, gan jaunākus, arī tādus, kas vēl ir tikai pamatskolā un ir sava ceļa sākumā. Esmu ļoti pateicīga par šo aicinājumu, jo tas man ir bijis slēpts sapnis. Ir tāds laiks, kad saka, ka mūzikas dzīve un nākotne ir ne gluži apdraudēta, bet vajag, lai vairāk par to interesējas, tāpēc neapzināti šī gada laikā es bieži vaicāju jauniešiem - kas jums pašiem patīk, kas būtu jādara, lai jūs vairāk interesētos par klasisko mūziku, lai tā dzīvotu, jo tā ir tik skaista pasaule! Ir ļoti daudz pierādījumu, ka kaut vai mūzikas mācība skolās ļoti attīsta jebkuru jaunieti. Ja arī viņš neizvēlas profesionāla mūziķa ceļu, tas tomēr ļoti attīsta abas smadzeņu puslodes.

Man ir liels prieks, ka mēs darbosimies kopā, un ir ļoti daudz skaistu ideju, kā mēs varētu runāt par mūziku un ieinteresēt jaunos mūziķus izvēlēties skaisto ceļu uz skatuvi.

Gunda Vaivode: Būs ne tikai runāšana, bet arī praktiska darbošanās. Katrā raidījumā piedalīsies ne tikai bērni no vismaz divām mūzikas skolām, bet arī viens “lielais” mūziķis, kurš jau ir zvaigznes statusā. Tie būs dažādi instrumentālisti, noteikti arī kāds dziedātājs. Kā esi iztēlojusies, ko tu varētu ar viņiem kopā darīt?

Agnese Egliņa: Noteikti muzicēt! Tas būtu tas, kas notiktu vienmēr. Es domāju, ka šis raidījums varētu būt interesants, jo tas ir personiskāks ceļš un skatījums - ne tikai kā mēs skatāmies koncertu un gala rezultātu, bet vairāk redzam, kas notiek aiz skatuves, kā mēs nokļūstam pie gala rezultāta. Domāju, ka ne tikai es, bet arī šis mūziķis, kas pie manis ciemosies, padalīsies ar dažādiem noslēpumiem, kā sevi mobilizēt, reprezentēt, varbūt ne tikai muzikālas detaļas, bet arī, piemēram, kas jāēd pirms koncerta, kādu skatuves tērpu izvēlēties. Esmu iecerējusi ieteikumu veidā dažas lietas izstāstīt un jautāt kolēģiem, kā jaunietim pasniegt sevi gan publikai, gan vienkārši justies labi uz skatuves. Mēs zinām, ka skatuve ir pietiekami liela adrenalīna līmeņa pasākums.

Bieži vien saka, ka mājās jau visi spēlē labi, bet jāzina, kā nonākt uz skatuves un spēlēt kvalitatīvi, lai tas iepriecinātu ne tikai klausītājus, bet arī sevi pašu.

Gunda Vaivode: Galvenais, ka atzīmes šeit neviens neliks, lai būtu tikai viens vienīgs prieks un liela cerība, ka tas jaunajiem mūziķiem patiešām ko dos, un dos ne tikai viņiem, bet arī viņu vecākiem un, kā vienmēr, Piccolo klausītājiem. Paldies, Agnese, ļoti gaidām šo jauko sadarbību un tiekamies februārī!