Rolanda Priverta grāmata "Nebaidies ne no kā" ir kontrabandista dzīves stāsts. Citiem ­vārdiem, tā ir stāsts par dzīvi ārpus sistēmas, ārpus ­sabiedriskās morāles “kastes” un bieži vien arī ārpus ­likuma.

Taču tas ir Rolanda Priverta stāsts par savu dzīvi un šādā nozīmē to var uz­skatīt par autentisku laikmeta liecību, kurai ir ne mazākas tiesības uz savu lasītāju un vietu Latvijas sociālajā atmiņā kā jebkurai citai laikmeta liecībai. Uztversim to kā laikmeta dokumentu, stāstu par vietu un laiku, kurā kādam bija lemts atrasties un dzīvot. Šī ir grāmata, kas rak­stīta brīviem cilvēkiem brīvā valstī.

Viņš pats diezgan daudz raksta par to, ko lasa. "Grāmatas lasu daudz – īpaši tad, kad esmu tādās vietās, kur ir laiks tās lasīt,” nosmaida Priverts.

"Man patīk filozofija – pārsvarā empīriķi un skeptiķi, sākot no Heraklīta līdz Nīcšem, kas ir mans garīgais tēvs. Tikko nopirku arī grāmatu par Žaku Ruso."

Priverts atklāj, ka ideja savus pārdzīvojumus un piedzīvojumus uzlikt uz papīra radusies diezgan spontāni, sēžot vienvietīgajā ‘istabā’ Somijā: "Līdz tam rakstīju regulāri dažādiem izdevumiem, arī New Yorker, kuri pasūtīja publikācijas, arī "Rīgas Laikam". Aiz neko darīt izdomāju kādu definīciju, kas ir tas.

Bet visu grāmatu uzrakstīju ar roku, mēneša laikā, ik dienu četras piecas lappuses. No novembra sākuma līdz beigām tā bija gatava. Gadu stāvēja neaiztikta.

Brālēna meitai, kura mācījās žurnālistiku, lūdzu, lai pārraksta datorā. Liels paldies Valdim Ābolam – bez viņa tā nebūtu nonākusi līdz pārdošanai…

Pirms trim gadiem gāju garām "Rīgas Laika" redakcijai, domāju – satikšu Uldi Tīronu. Viņam sekretāre čukst: "Zini, kas tas ir? Priverts!” Šis uzreiz paceļ acis un prasa: "Nu, kas tev tur ir?"

Izlasīja, pēc nedēļas zvana un saka: "Nekas tāds trīsdesmit gadus Latvijā nav rakstīts! Es uzņemos!” Viņš teica – grāmata aizies "uz urrā”, un ieminējās, ka jāraksta arī scenārijs filmai – tā sanāktu vēl labāka nekā grāmata, īsts trilleris… Neiedomājamas lietas taču savā dzīvē esmu redzējis!"

Interviju pilnā apjomā aicinām lasīt šeit!

***

30. janvāra raidījums "Grāmatu stāsti" pilnā apjomā klausāms šeit: