Kopā ar Ģikšu danču nakts rīkotāju Inesi Rozi atskatāmies uz 20. janvārī Amatas novada Ģikšos aizritējušo gada lielāko notikumu tradicionālajā dejā – 15. Starptautisko Ģikšu danču nakti.  Atsevišķi lietuviešu dejotāji atzinuši, ka pat Jauno gadu vairs negaidot tā, kā gaidot Ģikšu nakti.

"Tieši domāju, ko tik visu šī Ģikšu danču nakts man nav iemācījusi!" stāsta Inese Roze. "Sākumā mēs nemaz neiedomājāmies, kā tas viss izvērtīsies, ka tāds viens garš danču pasākums Ģikšos kļūs par milzīgu festivālu padsmit gadu garumā (..)

Atceros, kaut kur ap desmito gadu jau likās, ka viss – līdz desmitajam izdarīsim, bet vairāk jau gan ne, bet pēkšņi tagad skatos, ka ir jau piecpadsmitais!"

Sajūta jubilejas gadā danču nakts rīkotājiem esot citādāka, tāda īpaši viegla un gaiša atmosfēra, visi bijuši ļoti priecīgi, sirsnīgi un, kā parasti, nebijis ne kādu negadījumu, ne starpgadījumu.

"Tas ir interesanti – katru gadu jau mums saka paldies un izsaka kādus secinājumus, bet atceros, ka bija viens lietuviešu pāris, kas gandrīz visus gadus ir bijis, bet šogad diemžēl nebija, un šis lietuviešu vīrietis reiz atzina, ka Jauno gadu tā negaidot, kā Ģikšus – šajā danču naktī Ģikši kļūstot par Latvijas galvaspilsētu," stāsta Inese Roze. 

"Kas pirms tam vispār zināja, kur tādi Ģikši! Pirmajā reizē rīkojām vienkārši danču vakaru, bet Ģikši ir tik tālu un, ja jau cilvēks kaut kā šeit ir nokļuvis, tad viņam būtu jāuzkavējas ilgāk. Un tā tas izvērtās par šo nakti. Ģikši ir kļuvuši slaveni, padarot arī mūs savā ziņā slavenus. 

Mēs jau nekad nesakām, ka mēs to rīkojam un paši sadalām visus darbus, bet viss ir tā labi iegājies, ka Andris ir, kā mēs smejamies, tehniskā nodrošinājuma speciālists, Rasa atbild par grupām un programmu, Baiba par visu reģistrāciju, bet es viņus visus pieskatu."

Arī 15. jubilejas danču nakts ilgusi līdz sešiem rītā. Grupas bijušas no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Vienmēr tiek mēģināts māksliniekus aicināt tā, lai muzikanti pārstāvētu dažādus Latvijas reģionus, šogad bijuši suitu "Dūdenieki", "Ķocis" no Liepājas, "Upīte" no Latgales un dažādas citas muzikālas apvienības. Apmeklētāju visvairāk, protams, bijis no Latvijas. 

"Mūsu Rožu statistikas birojs saskaitīja, ka kopumā bija ap 700 cilvēku – no Latvijas 531, no Lietuvas 66, no Igaunijas 33, kas reģistrācijas lapās ir atzīmējušies, un pa kādam arī no Vācijas, Polijas, Itālijas, Baltkrievijas, Turcijas, Nīderlandes, Ungārijas un Spānijas," stāsta Inese Roze.