“Mūzika ir individualitātes izpausmes veids. Tas ir veids, kā tu redzi pasauli.” Tā teicis saksofonists, sešu Grammy balvu laureāts Deivids Sanborns, kurš pirms dažām dienām, 12. maijā, 78 gadu vecumā devās mūžībā.

Saksofonu sācis spēlēt bērnībā, un jau 14 gadu vecumā sācis uzstāties kopā ar atzītiem blūza mūziķiem. Piedalījies Stīvija Vondera "Talking Book” un Deivida Bovija “Young Americans” albumu ierakstos, kas viņa saksofona spēli padarīja ļoti atzītu dažādu žanru mūzikā. Vēlāk nāca sadarbība ar brāļiem Brekeriem un pirmais paša Sanborna albums “Taking Off” 1975. gadā. Viņa skatuves partneru lokā ir garš prominentu mūziķu uzskaitījums, kuru vidū ir Džeimss Brauns, Pols Saimons, Ēriks Kleptons, Džako Pastoriuss, Brūss Springstīns, Als Džero, Džordžs Bensons, Eltons Džons, Gils Evans, Kenijs Garets, Džoijs Defrančesko un daudzi citi.

Cits leģendārs mūziķis – bundzinieks Billijs Kobams – tieši 16. maijā šogad svin 80. jubileju. Viņš tiek saukts par izcilāko fjūžn (fusion) stila bundzinieku, jo tieši viņa spēle lielā mērā veidoja un attīstīja šo stilu un tā agrīnos ierakstus. Sācis savu karjeru Horasa Silvera kvintetā, piedalījies Džordža Bensona, Milta Džeksona un Grūvera Vašingtona juniora albumu ierakstos. Jāatzīmē viņa džezroka grupa "Dreams", bet vairāk fjūžn stilistikā Billijs ievirzījās, sākot muzicēt Mailsa Deivisa sastāvā. Leģendārā sastāva “Mahavishnu Orchestra” skanējumu lielā mērā definē tieši Kobama bungu spēle, protams, kopā ar ansambļa izveidotāju Džonu Maklaflinu un citiem grupas biedriem.

Pats mūziķis kādā nesenā intervijā atklāja, ka viņu pašu jaunībā ietekmējis Elviss Džonss ar savu disciplinēto haosu, Tonijs Viljamss, kas nekad nezaudē īsto virzienu, Ārts Bleikijs, kura spēle liek dejot, Lūiss Belsons, kuru Kobams atzīst par izcilu aranžētāju.

1973. gadā Kobams sāka karjeru kā sastāvu līderis, ieskaņojot savu debijas albumu “Spectrum”, kas pašam par pārsteigumu ierindojās topu pirmajās vietās. Līdz pat 2023. gadam bundzinieks izdevis vairāk nekā 40 albumu, un tie ir tikai tie albumi, kuros viņš ir muzikālais līderis. Ierakstu saraksts, kur Kobams kā mūziķis piedalījies, ir tiešām apjomīgs, un, lai tos noklausītos, šķiet, aizritētu nedēļas.

Billijs Kobams Latvijā bijis ne tikai 2000. gadā, kad piedalījās Saulkrastu džeza festivālā, bet vēl gana nesen – pirms dieviem gadiem, ar sastāvu “Modern Standards Supergroup” uzstājoties “Rīgas ritmos”.