Sestdienas rīta sarunā tiekamies ar vijolnieci Kristīni Balanas - viņa būs soliste koncertā "Mūzikas labirints", kas sestdien notiks koncertzālē "Cēsis".

Līdz ar Kristīni uz skatuves kāps Berlīnes simfoniskā orķestra vadošais klarnetists Vencels Fukss un Berlīnes filharmonijas Karajana akadēmijas absolventu un Latvijas jauno mūziķu orķestris kanādiešu diriģenta Stenlija Dodsa vadībā. Skanēs Volfganga Amadeja Mocarta, Pjetro Lokatelli un Nino Rotas mūzika. Plašāk par koncertu, kā arī pandēmijas laikā atklāto un nākotnes plāniem, Kristīne atklāj sarunā.
 
Anete Ašmane: Kā īsti šis projekts tapis?
 
Kristīne Balanas: Tas sākās jau ļoti sen - man ir ļoti liela cieņa pret orķestri "Berlīnes filharmoniķi" un tā mūziķiem, un es vienmēr sapņoju, ka viņi varētu spēlēt arī Latvijā. "Karajana akadēmija" jaunajiem mūziķiem ir lieliska vide, kur uzsākt savas orķestra mūziķa gaitas - te muzicē Vācijas talantīgākie jaunie mūziķi. Savulaik, mācoties Berlīnē, arī es spēlēju šajā "Karajana akadēmijas" orķestrī kā pieaicinātais mūziķis, un man tas likās tik ģeniāls projekts - ka mūziķi tiek trenēti, paņemti savā paspārnē un viņiem vienmer tiek doti pasaules klases padomi... Viņiem ir arī meistarklases, nodarbības. Arī par Vencelu Fuksu liels prieks, ka Latvijā viņš spēlēs Mocarta klarnetes koncertu - Vencelu ļoti bieži dzirdu Berlīnē, un biju pārlaimīga, kad viņš piekrita atbraukt uz Latviju, lai mūsu Cēsīs nospēlētu šo meistardarbu, ko viņš ir jau ierakstījis un spēlējis kopā ar "Berlīnes filharmoniķiem". Ģeniāli! Un tagad tas būs arī Cēsīs. Bet Stenlijs Dodss vada Berlīnes simfonisko orķestri, spēlē arī vijoli "Berlīnes filharmoniķos" un turklāt ir arī izcils diriģents.
 
Orķestrī būs arī Latvijas jaunie mūziķi - kā viņi tika izvēlēti, kā nokļuva uz šīs skatuves?
 
Meklēju Latvijā jaunos, talantīgos mūziķus - skatījos tādus, kuri vēl mācās. Protams, tagad ar visiem noteikumiem, vakcinācijām un izslimošanu tas bija diezgan sarežģīts process, daudzi arī bija aizņemti - ir vasara, un ļoti daudz kas sāk atkal notikt. Orķestrī būis divas ļoti talantīgas jaunās mūziķes - Laima Lodiņa un Elza Siliņa. Viņas bija arī mūsu meistarklasēs Ziemassvētkos. Gribēju jauniešiem dot iespēju pabūt šajā vidē ar "Karajana akadēmijas " absolventiem, lai viņi var savā starpā sarunāties, viens otru iedvesmot. " Karajana akadēmijas" mūziķi var iedvesmot mūs, un mēs varam ļoti daudz no viņiem mācīties. Tā ir kā apmaiņas programma.
 
Tu jau nedaudz ieskicēji koncertprogrammu. Ko tu pati atskaņosi kā soliste?
 
Atskaņošu Lokatelli "Harmonisko labirintu", par kuru viņš pats teicis - viegli iekļūt, grūti izkļūt. Un tā ir taisnība, jo tu viņu spēlē, un visu laiku ir tā: piektā pakāpe, pirmā pakāpe, piektā pakāpe, pirmā... Visu laiku modulē pa to kvintu apli un var pilnīgi citā vietā nokļūt, ja kļūdies. Visi kopā atskaņosim arī Nino Rotas Koncertu orķestrim. Pati arī piedalīšos orķestrī, jo gribu būt arī tam visam klāt un muzicēt kopā ar visiem.
 
Arī tava māsa Margarita būs orķestra sastāvā.
 
Tieši tā, Margarita atbalstīs mūs, un vienmēr ir ļoti labi, kad abas ar māsu esam uz skatuves - ir kaut kāda drošāka ģimenes sajūta.
 
Vairāk un plašāk - ierakstā.
 
***
 
Turpinot "Trīs Balanas rezidenci" koncertzālē "Cēsis", klausītājiem būs iespēja baudīt unikālu starptautisku projektu "Mūzikas labirints", kas tapis sadarbībā ar Vācijas vēstniecību Latvijā. 
 
Kas mīt mūzikas labirinta sirdī, dodoties caur sarežģītajām ejām un spirāļu takām? Līdzīgi kā sengrieķu varonis Tēsejs uzveica Mīnotauru, virtuozie Berlīnes filharmonijas Karajana akadēmijas absolventi kopā ar izciliem Latvijas jaunajiem mūziķiem un solistiem – vijolnieci Kristīni Balanas un Berlīnes filharmoniķu vadošo klarnetistu Vencelu Fuksu iekaros lielo mūzikas ģēniju radītus skaņdarbus. Ansamblis klausītājiem piedāvās programmu, kuru no sākuma un beigām ieskauj Mocarta ģeniālās kompozīcijas, bet tās centrā skanēs ārkārtīgi sarežģītais baroka komponista un vijolnieka Pjetro Lokatelli Laberinto Armonico. Programmu atklās Mocarta noslēpumaini atjautīgais "Muzikālais joks".
 
Kontrastā tam – viņa brīnumskaistais Klarnetes koncerts, viens no komponista pēdējiem darbiem pirms pāragrās nāves. Koncerts sarakstīts Antonam Štadleram, pirmajam klarnetes virtuozam mūzikas vēsturē, un šoreiz tas izskanēs ievērojamā klarnetista, "Berlīnes filharmoniķu" solista Vencela Fuksa interpretācijā. Ar savām piesātinātajām kinematogrāfiskajām ainavām, kino mūzikas komponista Nino Rotas koncerts stīgu instrumentiem piedāvās īstu, tiesa gan ‒ dramatisku atelpas brīdi.
 
Bet koncertzāles "Cēsis" rezidences mākslinieces Kristīnes Balanas sniegumā skanēs reti izpildītais Lokatelli skaņdarbs, kas pilnībā attaisno savu apakšvirsrakstu: facilus aditus, difficilis exitus ‒ viegli ienākt, grūti izkļūt.
 
Kopā ar pasaules slavu iemantojušajiem solistiem uz Cēsu koncertzāles skatuves kāps kanādiešu diriģents Stenlijs Dodss, kurš vadīs Berlīnes Filharmonijas Karajana akadēmijas absolventu un Latvijas uzlecošo zvaigžņu orķestri. Karajana akadēmiju 1972. gadā dibināja leģendārais diriģents Herberts fon Karajans, un to finansē privāti atbalstītāji. Akadēmijā īpaši apdāvinātus jaunos mūziķus māca Berlīnes filharmoniķu mākslinieki, sagatavojot jaunos talantus pasaules klases orķestra mūziķu dzīvei. Tas izrādījies auglīgs darbs: šobrīd aptuveni ceturtā daļa no Berlīnes Filharmonijas orķestra mūziķiem ir bijušie Karajana akadēmijas studenti. Akadēmijas absolventus var sastapt arī citos pasaules izcilākajos orķestros kā Amsterdamas Karaliskajā Concertgebouw orķestrī un Londonas Simfoniskajā orķestrī, Vīnes un Minhenes filharmoniju orķestros.