22. februārī Lielajā ģildē festivālā "Vīnes klasika" Vestards Šimkus atskaņos Ludviga van Bēthovena monumentālo ciklu 33 variācijas par Antona Diabelli tēmu op. 129. Sarunā ar pianistu - par darba tapšanas vēsturi, īpašo vietu komponista daiļradē un uzdevumiem mūziķiem, to atskaņojot. Vestards šo darbu atskaņojis koncertos Itāliju un Vāciju un nu pie tā atgriežas pēc desmit gadu pārtraukuma.

Vestards Šimkus: "Šī mūzika ir absolūti, simtprocentīgi skaista. Tajā nav nekas tāda, kas liktu šausmās saviebties, garlaikoties vai neizpratnē paraustīt plecus. Šī mūzika ir tik gaiša, skaidra, pilna ar Bēthovenam tipisku humoru, ar Vīnes klasicismam raksturīgu dzirkstošu līksmību. Tajā absolūti nav nekā smaga.

Šī mūzika ir ļoti viegla ne tajā nozīmē, ka to būtu viegli spēlēt, bet tādēl, ka tā patiešām visu laiku atrodas it kā metru virs zemes.

Tā ir tādā nemitīgās gaisīgā dejā esoša, patiešām ļoti, ļoti skaista. Minors tur ieskanas pavisam nedaudz. Ir tikai ļoti, ļoti nedaudzas minora variācijas, un arī tās ir tādas viegli klusinātas, melanholiskas.

Viss pārējais ir tiešām dzirkstošs, līksms Domažors, no kā Bēthovens gandrīz ne brīdi neatkāpjas. Bēthovens pats, šo skaņdarbu rakstīdams, šķiet, ir izbaudījis procesu. Patiesībā viņš tika aicināts sarakstīt vienu variāciju, un viņu aicināja pats valša autors Antons Diabelli, kurš vēlējās izdot nošu krājumu, kurā visi tolaik slavenie Austrijas komponisti sarakstītu pa vienai variācijai par viņa pavisam vienkāršo, varētu teikt, gandrīz vai primitīvo un muļķīgo valsīti. 

Bēthovens, acīmredzot, sajuta tādu radošu izaicinājumu apkomponēt kaut ko tik līdz smieklīgumam vienkāršu, ka sarakstīja nevis vienu, bet 33 variācijas un tādējādi radīja tādu kā savas daiļrades mikrokosmosu.

Jo šajā variāciju ciklā mēs patiešām dzirdam, uz ko Bēthovens kā komponists vispār ir spējīgs. Un to visu apvij rotaļīgums, Bēthovens it kā spēlējas ap šo valsīti un pats uzjautrinās par to, cik radoši izdomas pilns viņš ir kā viņš spēj šo tēmu pārvērst visneiedomājamākajos veidos.

Uzzinām arī par 2. martā kultūrvietā "Zeit" Līgatnē gaidāmo koncertu, kurā Vestards Šimkus apvienosies duetā ar Zviedrijā dzīvojošo mūzikas producenti un dziedātāju Kristīni Botros. Kopā mūziķi ir radījuši 6 skaņdarbus, kas savieno klasiskās, popa un elektroniskās mūzikas elementus.
Viņu sadarbības projekts pirmoreiz izskanēja 2023. gada maijā Stokholmā un tika apbalvots ar JM International balvu kā inovatīvākais projekts klasiskajā mūzikā.