Svētdienas rīta intervijā uz sarunu aicinām dziedātāju Anniju Putniņu.

Runājam par mājas lapu muzikli.lv, kurā plānots publicēt rakstus un intervijas, ielūkoties mūziklu vēsturē, rakstīt par izrādēm un slavenu mūziklu ekranizācijām, kā arī aplūkot izglītības iespējas Latvijā un pasaulē.

Skan arī fragments no "muzikli.lv" publicētās sarunas: Annija Putniņa sarunājas ar jauno mūziķi Gustavu Melbārdi, kurš uzņemts vienā no pasaulē vadošajām teātra mākslas un mūzikas augstskolām - Mountview University Londonā.

***

Ieva Zeidmane: Tikko esat aizvadījuši skaistu pirmizrādi Jāņa Lūsēna mūziklam "Zvaigznes bērns" – kā veicās ar to?

Annija Putniņa: Tas ir tāds brīnums, ka šī pirmizrāde vispār notika, jo tā bija paredzēta jau novembrī. Šoreiz visas zvaigznes sastājās pareizajās vietās, un gan man, gan visai aktieru trupai ir milzīgs, milzīgs prieks un gandarījums, ka spējām nodot klausītājiem šo skaisto ģimenes mūziklu.

Mūzikli Latvijā, šķiet, ir šībrīža lielākā aktualitāte, un par visu jauno, kas saistīts ar mūzikliem, esi iecerējusi rakstīt arī portālā mūzikli.lv.

Jā, doma par to, ka vajadzētu latviešu valodā vienuviet apkopot gan aktuālo informāciju par mūzikliem un muzikālajām izrādēm Latvijā, gan arī par to, kas notiek pasaulē, man radās jau sen, bet mājaslapas izveidošanu es diezgan ilgi atliku.

Šķita – nekas vēl nav pabeigts un nekas nav perfekti. Tomēr pasākumi mūziklu jomā notiek, un beidzot pieņēmu lēmumu, ka janvārī mājaslapu tomēr publiskošu plašākai auditorijai – ar visu to, ka dažas sadaļas vēl tiek papildinātas. Un visi ir ļoti priecīgi!

Tas viss ir ļoti nepieciešams arī jauniešiem, kas darbojas šajā žanrā – gan tiem, kas mūziklu jau studē, gan tiem, kuri vēl tikai domā par šo žanru – viņi šeit var redzēt un dzirdēt, kā iet absolventiem un tiem latviešu studentiem, kas mūzikla mākslu studē ārpus Latvijas – gan Ņujorkā, gan Londonā. Domāju, ka tas visiem ir ļoti aktuāli un interesanti.

Kas šajā portālā darbosies un kas to visu rakstīs? Tu pati?

Jā, tas man tāds nekomerciāls hobijs, kas paņem diezgan daudz laika – tas mani piespiedis kaut ko iemācīties arī par ierakstīšanu un montēšanu. Dažas intervijas notiek dzīvajā.

Rudenī nofilmēju savu pirmo interviju – ar dziedātāju Uģi Rozi, kurš stāstīja par savu piedalīšanos dažādos mūziklos Latvijā, par savu dzīvi un radošo mūžu.

Dažas intervijas bija "zoom" platformā – tehniski tas nemaz nav tik vienkārši, jo viena lieta ir kaut ko vadīt, bet otra lieta – ka tas viss vēl jāsamontē un jāieliek mājaslapā, kas kopumā ir liels izaicinājums. Man, protams, ir palīgi – tehniskie cilvēki, kas palīdz visu sakārtot, bet ir arī sadaļas, piemēram, „Izglītība Latvijā” un „Mūziklu vēsture”, pie kurām strādāju kopā ar saviem absolventiem. Arī tie, kuri fano par šo žanru, ir ļoti ieinteresēti palīdzēt izveidot dažādus rakstus un video.

Tehniskās lietas, protams, ir viens aspekts, bet arī zināšanas ir vajadzīgas. Tu jau minēji, ka mājaslapā ir arī sadaļa "Mūziklu vēsture". 

Tā ir mūziklu vēsture pasaules kontekstā.

Protams, ir izdotas grāmatas angļu valodā un daudz informācijas atrodams arī tīmeklī, bet latviski šādas apkopotas informācijas vienuviet īsti nav.

Sakarā ar to, ka mums Rīgas Doma kora skolas mūziklu nodaļā divu gadu garumā ir priekšmets "Mūziklu vēsture", šeit ir doma ielikt saīsinātu, bet pamatīgu konspektu, lai tam, kurš vēlas izzināt šo jomu un papildināt savas zināšanas, ir, pie kā pieķerties. Sadaļa domāta jaunajiem studentiem, kuri vēlas stāties mūziklu nodaļā Rīgas Doma kora skolā – lai viņiem nav katram individuāli jāstāsta, kur un kas jāskatās, kas jāpalasa. Šī, manuprāt, būs laba vieta, kur to uzzināt. Tās ir pedagogu zināšanas, kas apvienotas ar interneta dzīlēm un dažādām grāmatām, kuras esmu atradusi gan Londonā, gan Ņujorkā.

Kā tu izraudzīsies izrādes, par kurām rakstīt šajā portālā?

Par izrādēm, kas sevi pierādījušas, būs sadaļā "Pasaules mūzikli" un "Mūziklu filmas", kas obligāti jānoskatās. Ar aktualitātēm, kur un kas notiek, dalīsies ziņotāji – tie paši mūsu nodaļas absolventi. Gustavs Melbārdis, kurš studē Londonā, un Emīlija Pavlovska, kura mācās Ņujorkā, sniegs informāciju, ko nedrīkst palaist garām. Tuvāk pavasarim pati gribu doties uz Londonu – ļoti sen neesmu redzējusi turienes mūziklus, un aprakstīt savus iespaidus.