No 13. līdz 16. septembrim Dzintaru koncertzālē ar četriem muzikāli daudzpusīgiem koncertiem norisināsies 15. Kremerata Baltica festivāls, kura atklāšanas koncertā 13. septembrī pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Kristapa Pētersona jaundarbs "Bartokāla etīde".

Opusu Kristaps radījis speciāli šim festivālam, un tas tapis, iedvesmojoties no Bēlas Bartoka intervijas Ņujorkas Radio.

Šķiet, ka Kristapa Pētersona partitūrās mirguļo un kņud mistika, nedaudz pagāniskas burvestības, intriģējoša noslēpumainība. Skaņas telpiskuma grafisko skaistumu Pētersons savos skaņdarbos atklāj ar zinātnisku mākslinieciskumu.

"1944. gada 2. jūlijā Bēla Bartoks sniedza interviju Ņujorkas Publiskā Radio raidījumam-koncertam “Jautā komponistam”. Šīs intervijas ieraksts ir skaņdarba pamatā.

Sanācis tā, ka līdzīgi Bartokam Ungārijā viņa laikabiedrs Latvijā, folklorists un filologs Kārlis Straubergs arī veicis nozīmīgu pētījumu folklorā.

Skaņdarbā dzirdams divu veidu akustiskais materiāls, kur pirmais vairāk akcentē laika, otrs – telpas kategoriju," stāsta autors.