29. janvārī pulksten 15 Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas atjaunotajā koncertzālē skaistu un apaļu jubileju svinēs šīs skolas pedagoģe, sitaminstrumentu pavēlniece Dzintra Knābe.

Koncertā, kas solās būt īsteni krāšņs zvaigžņu šovs, satiksies daudzi jo daudzi skolotājas Knābes izlolotie absolventi.

"Klasikā" ar jubilāri tiekamies jau šobrīd!

Ieva Zeidmane: Svinot iepriekšējo apaļo dzimšanas dienu, rīkojāt koncertu, kura nosaukumā bija izsaukuma zīme: "Tāda esmu!" Šoreiz ir "Dzintras Knābes jubilejas zvaigžņu šovs". Šķiet, ka svētkus svinēt dzirkstoši un atraktīvi ir īsti jūsu dabā.

Dzintra Knābe: Jā, nu, tāda es esmu! (smejas) Pirms desmit gadiem Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē jubileju svinēju kopā ar Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestra mūziķiem, ar savu ansambli. Kad koncerts toreiz tapa, domāju – kāds varētu būt tā nosaukums, jo programma bija ļoti atraktīva. Un visi teica – nu, tu taču tāda arī esi! Tā arī nosaukums radās, gluži automātiski: "Tāda esmu!" ar izsaukuma zīmi. Pēc tam, kad šis koncerts bija ļoti labi pagājis, orķestra priekšnieks orķestra priekšā saka: "Nevis vairs "tāda esmu", bet - "Tādi esam!" Tā kā šis sauklis jau kļuvis leģendārs. Kad uzstājos es pati vai mani audzēkņi, visi saka: "Tādi esam!"

Šajā reizē būs jubilejas zvaigžņu šovs. Jūsu paspārnē izaugušo audzēkņu skaits ir visai ievērojams: talantu ir ne mazums, kas varētu šo zvaigžņu šovu veidot.

Dārziņskolā mums tagad ir kolosāla zāle: ja tās nebūtu, protams, ka šovu rīkot nevarētu, jo nebūtu tehnisko iespēju. Bet šajā gadījumā izdomāju, ka uz koncertu vajadzētu aicināt tos manus absolventus, kas nemuzicē klasiskajā jomā, bet šobrīd ir džeza mākslinieki, multimākslinieki, dziedātāji, spēlē klavieres, prot vadīt koncertus un uzstāties. Katrā ziņā šis jubilejas šovs nebūs mans 37 pedagoģisko darba gadu atskaites koncerts, nebūt ne: tas būs iedvesmas koncerts mūsu skolas audzēkņiem un arī citiem jauniešiem, varbūt iedvesma arī man, jo gribu parādīt, ka Dārziņskolas izglītība dzīvē ļauj ne tikai spēlēt savu instrumentu, manā gadījumā – sitaminstrumentus, bet spēlēt arī klavieres, dziedāt, muzicēt, komponēt, aranžēt, improvizēt, nodarboties ar dažādām mūzikas tehnoloģijām, vadīt koncertus, uzstāties publikas priekšā. Beidzot Dārziņskolu, ir iespēja izvērsties!

Vai koncertā patiesi būs arī īsti šova elementi?

Tas ir noslēpums, jo šova jeb pasākuma vadītājs būs Reinis Sējāns, un tas, ko viņš būs izgudrojis, pagaidām ir noslēpums pat man... Atklāti sakot, es pat vēl nezinu visus māksliniekus, kas uzstāsies šajā šovā, jo arī tas ir noslēpums! Visas kārtis mēs neatklājam, lai būtu intriga. Bet noteikti zinu – jo viņus esmu pati uzrunājusi –, ka būs Artis Orubs, Kaspars Kurdeko, Reinis Sējāns, Rick Feds, būs arī jaunās, uzlecošās zvaigznes, mani bijušie audzēkņi – Edvards Paulis Muzikants. Tā ka koncertā būs iespēja uzstāties gan stabilām, spilgtām Latvijas mēroga zvaigznēm, gan zvaigznēm ar pasaules vārdu – kā Rick Feds, gan arī jaunajām uzlecošajām zvaigznēm. Būs arī manu šībrīža audzēkņu numurs, lai publika un vecāki, kas atnākuši un varbūt vēlas vest bērnus uz Dārziņskolu, redzētu, ka tas, kas tagad notiek šajā šovā, ir jau ieprogrammēts no skolas sola – to visu mēs jau darām skolā! Un pēc tam šīs idejas tālāk katrs izvērš un piepilda.

Jūs pati šajā dienā uz skatuves kāpsiet tikai tāpēc, lai saņemtu apsveikumus, vai arī pati iesaistīsieties spēlēšanā?

Šoreiz gribu baudīt... Gribu iedvesmoties. Jo skolā man ir ļoti liela pedagoģiskā darbība – man ir maksimālais audzēkņu skaits, strādāju katru dienu, un šajā reizē gribu redzēt 37 darba gadu augļus. Šoreiz gribu izbaudīt svētkus.

Vārdu "iedvesmoties" jūs pieminējāt vairākkārt, un pirmais, ko par jums saka jūsu audzēkņi, jūs raksturojot, ir tieši tas, ka "šī skolotāja spēj iedvesmot". Tā ir jūsu rakstura šķautne, vai tas tomēr ir arī kāds pedagoģisks knifs?

Gan – gan. Bet arī es pati ļoti daudz iedvesmojos no citiem cilvēkiem, citām personībām. Runājot par savu uzdevumu Dārziņskolā, uzskatu, ka tā nav mācīšana, bet gan izglītošana un iedvesmošana. Jo es [saviem audzēkņiem] vienmēr saku: es tavā vietā netrenēšos. Es pasaku ceļu, kā to izdarīt, laiku, kurā to visu paveikt, bet pati es tavā vietā netrenēšos! Bet, ja tu gribi kaut ko sasniegt, ja tu gribi būt tāds mūziķis, uz kura koncertiem cilvēki nāk – tev ir visas iespējas, tikai jāstrādā, jāstrādā un jāstrādā. Tā ka mans uzdevums ir izglītot un iedvesmot.

Saruna pilnā apjomā drīzumā būs lasāma sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.