Gaidot Līgo vakaru, postfolkoras grupas "Skandi" dziedātājas un multtinstrumentālistes Zane Leimane un Baiba Ērgle ikvienam līgotājam novēl atrast savu Jāņu sajūtu, nevis skriet pakaļ tam, ko saka viens vai otrs. Arī ziedus vainagā vajag iepīt tādus, kādi šķiet tuvākie. Īsi sakot – kā pašam gribas, tā arī jālīgo!

Ar "Skandiem", kuros kopā ar abām meitenēm darbojas arī Jumis Ločmelis un Emīls Zonne, klātienē varēsim tikties 6. jūlijā – no plkst. 21:00 viņi muzicēs folkklubā "Ala pagrabs", kur ik pa laikam notiek grupas koncerti. "Veselas trīs stundas mūs varēs dzirdēt, droši vien vēl tādās pēcjāņu noskaņās būsim. Tur mūs visus četrus varēs gan redzēt, gan dzirdēt," teic Zane Leimane.

Kā īsti "Skandi" radušies? "Tā laikam gan būs mana vaina," smej Baiba Ērgle.

"Kādā brīdī Jumis mani sāka iedrošināt uz grupas veidošanu, jo saskatīja, ka tas būtu tieši tas, kas man vajadzīgs.  Tad nu izskatīju savu draugu pulku, kuri būtu mani zelta cilvēki, kurus vēlētos sev blakus. Tur bija Zane, kas dziedāja ar mums "Skandiniekos", Jumis pats kā ierosinātājs, un Emīls, ar kuru arī sadziedājāmies "Skandiniekos" ilgus gadus. Sākumā vēl bija Oskars Stalts, bet viņš kaut kā ļoti dabīgi aizpeldēja projām. Tā nu mēs četri sākām būvēt savu ceļu uz priekšu."

Tas noticis pirms divarpus gadiem, pirmais koncerts noticis 18. novembrī. "Pirms tam jau savā starpā gandrīz katrs ar katru bijām dziedājuši citās muzikālajās apvienībās, piemēram, "Skandiniekos". Kaut kā dabīgi sākām būt visi kopā," atceras Zane.

"Skandi" ir postfolkloras grupa. "Tas nozīmē, ka mēs neizpildām folkloru tradicionāli un akurāti, kā tas bijis ierakstos vai pierakstu grāmatās," skaidro Baiba Ērgle.

"Ņemam pierakstīto vai arī to, ko esam dzirdējuši, un pamainām to savā manierē, pieliekot klāt kaut ko mūsdienīgāku, lai rezultāts būtu labi klausāms ne tikai folkloras sabiedrībā, bet domāts plašākai publikai."

Un kā skan Zanes un Baibas novēlējums "Klasikas" klausītājiem Jāņu priekšvakarā? "Lai katrs atrod savu Jāņu sajūtu, nevis skrien pakaļ tam, ko saka viens vai otrs rads. Kā pašam gribas, tā arī ir jālīgo," uzskata Zane.

"Un vainagā iepin tādus ziedus, kādus vēlies tieši tu, nevis kādus citus, jo tautas deju kolektīvs, piemēram, pin tikai rozes..." - tā Baiba.

Vairāk un plašāk - šeit!