"Lielās mūzikas balvas 2018" ceremonijā balvu par Gada jaundarbu komponistam Georgam Pelēcim pasniedza Polijas Nacionālā radio simfoniskā orķestra Katovicē koncertzāles direktore Eva Boguša-Mūra.

Koncertzāle, kas durvis vērusi 2014. gada 1. oktobrī, ir starptautisks veiksmes stāsts un lielisks iedrošinājums arī mums, kas esam vēl tikai ceļā uz sapņu piepildījumu - akustisko koncertzāli Rīgā. "Turēšu īkšķus, lai arī jums būtu jauna koncertzāle!" intervijas noslēgumā novēl harismatiskā poliete.

Polijas Radio nacionālais simfoniskais orķestris mājvietu mainījis divas reizes. "Pēdējā zāle bija ar 600 klausītāju vietām,

un karstākās diskusijas bija par to, vai renovēt šo zāli, vai arī celt jaunu, un, tā kā arī jūs vēlaties celt jaunu koncertzāli, domāju, arī esat pieredzējuši šādas diskusijas," ir pārliecināta Eva Boguša-Mūra.

"Bija cilvēki, kuri atbalstīja renovāciju ar 600 vietām, un viņu galvenais arguments bija - tagad mēs piepildām 600 vietas, kur dabūsim auditoriju, lai piepildītu 1800 klausītāju vietas? Galu galā tā zāle būs tukša! Par to bija lielas bažas, kā šo telpu varēs piepildīt un kas to piepildīs.

Bet izrādās, ka mums ir ļoti uzticīga publika, kura šobrīd divkāršojusies. Nezinu, kā tas notika, bet tas notika. No pirmā koncertzāles atvēršanas brīža tai nav bijis nekādu problēmu ar koncertu izpārdošanu. Tas tiešām ir veiksmes stāsts."

Sarunas gaitā vaicāta, kas bijis galvenais arguments, uz ko balstoties pieņemts lēmums, ka Katovicei vajadzīga jauna akustiskā koncertzāle, Boguša-Mūra atsāsta kādu ļoti svarīgu frāzi, kuru paudis bijušais Katovices mērs Pjotrs Ušoks, kurš kļuvis par leģendu, bet šobrīd devies pensijā.

"Toreizējais pilsētas galva Ušoka kungs diskusijā sacīja, ka viņš ir uzbūvējis ļoti labus ceļus, bet ir vajadzīgas arī vietas, kuru dēļ šie ceļi ir būvēti un kurp tie ved.

Tiešām es apbrīnoju Ušaka kungu, jo viņa domāšanai piemita nākotnes redzējums, nākotnes vīzija. Viņš teica - jā, mums ir lieliski ceļi, mums ir komfortabla dzīve, bet mums taču ir vajadzīgs vēl kaut kas, kas ir pārāks par to, un tā ir kultūra. Mums nepieciešama vieta un laiks, kur sajust savas emocijas un attīstīt radošumu. Ušaka kungs zināja, ka ir nepieciešams spert šo soli...

Viss, protams, nebija atkarīgs tikai no šīs vienas personības. Mēdz sacīt, ka ir nepieciešams būt īstajā laikā, īstajā vietā, īstajiem cilvēkiem, un tā tas notika arī Katovicē.

Par jauno koncertzāli iestājās mērs, bet to atbalstīja arī Kšištofs Pendereckis, kas ir neapstrīdama autoritāte mūzikas jomā, un viņš ir arī šīs koncertzāles valdes priekšsēdētājs. Viņš sacīja - aizmirstiet par veco zāli, jums ir vajadzīga jauna!

Tāpat domāja arī pianists un diriģents Kristians Cimmermans, kurš arī ir no šī reģiona. Bija iespējams piesaistīt Eiropas Savienības fondu finansējumu. Un, saliekot to visu kopā - Eiropas naudu, Polijas Kultūras ministrijas un arī pašas pilsētas naudu, veidojās finansējums, kuram pateicoties, mums ir jauna koncertzāle, kas kopumā izmaksāja 100 miljonus eiro."

Interesanti, ka koncertzāles celtniecībā tiešām viss risinājies pēc plāna.

"Nebija nekādu kavēšanos, un arī atklāšana notika tieši tā, kā paredzēts. Šie fakti raksturo arī mūsu reģionu, un Polija zina, ka Silēzijā visi cilvēki ir ļoti labi organizēti: piemēram, kamēr Krakovā joprojām notiek diskusija par jaunas koncertzāles celtniecību, Katovicē tā jau ir uzcelta...

Tagad ir labs mirklis, lai izvērtētu, kādā virzienā vēlamies iet. Sākumā uztraucāmies par klausītājiem - kaut tikai viņi nāktu. Mēs pārbāzām programmas ar tik daudzām lietām, lai klausītājus piesaistītu, un tagad mums patiešām ir liels klausītāju loks. Un tagad mēs sakām - ļoti labi, bet kurp tālāk gribam iet, kāds būs nākamais solis, ko gribam sasniegt, ko attīstīt? Šis ir ļoti aizraujošs laiks.

Bet es nekad nesāktu projektu, vispirms domājot par naudu un tikai tad par ideju. Jo, ja tu sāc ar naudu, tu vienmēr izvēlēsies kaut ko mazāku, ar mazākām izmaksām, bet, ja tu domā par lielām idejām, kurām ir jāpiesaista nauda, tu vienmēr atradīsi ceļu, kā to īstenot.

Ja gribi virzīties uz priekšu, ir jādomā par lielām lietām."

Sarunas pilnu versiju aicinām lasīt šeit!