24. aprīlī pirmizrādi Latvijā piedzīvojusi kinorežisora un Latvijas Nacionālās filmu skolas asociētā profesora Dāvja Sīmaņa dokumentālā filma "Mūris" - subjektīvi emocionāls, vizuāli tēlains skatījums uz Latvijas un Krievijas pierobežas reģionu, kas reizē ir arī visas Eiropas robeža ar Krieviju.

Filmas pasaules pirmizrāde 16. aprīlī notika Šveices kinofestivāla "Visions du Réel" konkursa skates ietvaros.

"Kopējais pēcpirmizrādes noskaņojums bija ļoti pozitīvs, bet vienaikus arī tāds, par ko daudzi cilvēki ne tikai tajā brīdī, bet arī vēlāk, sūtot man ziņas dažādos elektroniskajos medijos, teica - ka pēc filmas viņiem bijis nepieciešams palikt pašiem ar sevi, pārdomāt tēmas, kam pieskaras filma. Un ka "Mūris" patiesi aizskar ļoti spēcīgi. Un pat ja kādos gadījumos viņi nepiekrīt kādām subjektīvām lietām, ko es kā filmas aizkadra balss un viens no filmas varoņiem saku, vienaikus cilvēkus motivē domāt par pasauli, kādā mēs dzīvojam, kādā komunikācijā ar citiem atrodamies, kādā veidā varam sarunāties vai tieši pretēji - nesarunāties, un tas viss atstāj milzu iespaidu.

Ir milzīgs prieks arī par vairākām spēcīgām sarunām ar cilvēkiem, kuri tajā visā bija pamatīgi iedziļinājušies.

Tāpēc kopējais noskaņojums pēc pirmizrādes ir ļoti, ļoti labs," atzīmē Dāvis Sīmanis.

Sarunas gaitā pieskaramies dažādiem filmas aspektiem un to analīzei, analizējam rakursus, simbolus un zīmes, kas par tādām kļuvušas teju nejauši.