Kopā ar diriģenti Andu Lipsku meklējam pazīstamas Ziedītes, atrodam ceļu no Rāznas līdz jūrai, klausāmies Rēzeknes sieviešu kora "Medicus" 1985. gada ierakstu Emīlijas Slišānes vadībā, runājam par "Medicus" noskaņojumu mūsdienās, apceram šolaiku bērnus un viņu uzvedību, vērtējam dziedāšanas dziedinošo spēku un galu galā aicinām uz Andas jubilejas koncertu "Dzied(in)āšana" sestdien, 27. aprīlī, Latgales vēstniecībā GORS.

Orests Silabriedis: Nupat klausījāmies sieviešu kora "Medicus" un Emīijas Slišānes 1985. gada ierakstā Aldoņa Kalniņa un Skaidrītes Kaldupes dziesmu "Latgalē". Tu noteikti atceries Emīliju. 

Anda Lipska: Ļoti labi, protams! Jo tad, kad biju audzēkne [Jāņa Ivanova Rēzeknes] mūzikas vidusskolā, Emīlja bija pedagoģe, un tad, kad pati atnācu kā jaunā skolotāja uz šo skolu atpakaļ, viņa vēl strādāja. Atceros, gāju pa gaiteni, viņa nāca pretī un teica: Anda, vai tu ņemtu diriģēt "Medicus"? Viņa tā kā gribēja atkāpties, un bija noskatījusi mani. Es teicu – nē, nē, nē, man taču ir mana "Ezerzeme"! Bet cik interesanti: pagāja pārdesmit gadu, un es tomēr nokļuvu "Medicus" diriģentes lomā. 

Bet ne uz uzreiz. 

Tur ļoti mainījās diriģenti. Bija Jānis Mežinskis vienu brīdi, tad bija Rita Mičule, viņa, liekas, visilgāk, pēc tam Ināra Skrule, Aija Razumovska, un šobrīd esmu es.

Man atkal liekas, ka tu ar "Medicus" esi gandrīz vai piedzimusi.

Man arī ir tāda sajūta. Ar radio starpniecību nododu sveicienu visām "Medicus" meitenēm – arī  tām meitenēm, kas dziedāja Emīlijas laikā! Tas bija tāds sapņu koris. Atceros, viņām bija sarkani tērpi ar zvārgulīšiem, viņas nāca kā Spīdolas, kā uzvarētājas vienmēr kāpa uz podestiem. Un viņām bija arī vērā ņemami panākumi visās skatēs un dziesmu karos. 

Par Aldoņa Kalniņa dziesmu, ko klausījāmies, tu teici, ka tā ir vienkārši ļoti labi uzrakstīta.

Jā, tā ir derīga visiem dziedātājiem, jo tai ir brīnišķīga balsvedība, tur neko nevajag izgudrot, tā mūzika pati plūst, lai gan tā ir izaicinājums diriģentam: tie, kas diriģējuši, zina, ka nav vienkārši. Domāju, mēs vēl ilgus gadus to dziedāsim. (..) 

"Medicus" ir Rēzeknes sieviešu koris, un, cik dzirdēts, jums ir ne tikai muzikālā dzīve, bet arī aktīva sociālā dzīve. Ļoti jauki! Tas nozīmē, ka cilvēki ir satikušies īstie.

Domāju,

katram korim sociālā dzīve ir ārkārtīgi svarīga. Bet mūsu ir tāda īpaša, cieša. Tāpēc, ka vienkārši esam sapulcējušās ar vienādām interesēm, vienādu vērtību sistēmu. Nezinu, kā to pateikt, bet esam saaugušas kā viena liela ģimene un ļoti daudzas lietas darām kopā – arī tās, kas neattiecas uz dziedāšanu. 

Un cik korī ir medicīnas darbinieču?

Divas... (sirsnīgi smiekli) 

Viņas laist vaļā nedrīkst nekad!

Nē, nē, nē, mēs Dievu lūdzam par viņām! Bet nu laipni aicinātas Rēzeknes medicīnas darbinieces! Ja vakaros nav ko darīt, nāciet pirmdienās un trešdienās uz kultūras namu.

Kā šobrīd izskatās vecajā labajā kultūras namā?

Ēka ir diezgan bēdīgā stāvoklī.

Vai kāds arī sola ko labot? 

Vairs nē. Domāju, situācijā, kādā Rēzekne šobrīd nonākusi...

Labi, tad šobrīd pie priecīgākām ziņām. Dodamies uz Latgales vēstniecību GORS, kur tad nu beidzot runāsim par notikumu, kas ir dziedāšana jeb dziedināšana – Andas jubilejas koncertuzvedums 27. aprīlī sestdienas pēcpusdienā piecos. Izlasīju pirmo teikumu un sabijos – jau teju 40 gadus kordiriģente Anda Lipska strādā savā profesijā. Tā rakstīts anotācijā. Un tad es padomāju... Kaut kas tāds liktenīgs ir tajā anotācijas teicienā. Tu pati vispār domā par to, cik sen strādā?

Nē, es

gadus vispār neskaitu. Nezinu, cik gadus strādāju ar "Medicus", cik ar "Ezerzemi". Mani atskaites punkti ir manu bērnu dzimšanas gadi. Tad es tā kaut kā orientējos. Un tie gadi, kad konservatorijā mācījos – tos piecus es zinu, varu nosaukt.

Bet tā … Nē, gadus neskaitu.

Kā tu teiktu: vai tur, kur tev ir jānonāk, dzīvē esi nonākusi plūstoši, vai arī pati esi diezgan mērķtiecīgi visu meklējus?

Domāju, ka pirmais variants. Plūstoši.

Nekad neesmu kaut ko mērķtiecīgi izdomājusi un darījusi. Ja mani pa durvīm izmet ārā, pa logu nekad nekāpju atpakaļ, aizeju projām ļoti tālu…

Man kaut kā plūstoši dzīve ir ievedusi – pateicoties droši vien manai ģimenei un skolotājiem. Un laikam zemapziņā es vienmēr esmu zinājusi, ko vēlos darīt. 

Bez diriģēšanas tev ir arī pedagoģija. Un pedagoģija arī bija lieta, ko tu vēlējies darīt?

Laikam jā. Tāpēc, ka arī mana vecmāmiņa bija skolotāja. Man tas skolotājas, mācītājas gēns kaut kā pārdzimis. Viņa beidza Skolotāju institūtu Rēzeknē, un tur jau "ražoja" tos universālos skolotājus. Taču viņa ļoti ātri pazaudēja balsi, jo pirmajā darbavietā nebija klavieru. Viņa mācīja kori tikai un vienīgi ar balsi… Visu savu lielo mūžu viņa mācīja latviešu valodu.

Un man milzīgs prieks, ka mans arī dēls Mārcis šobrīd ir skolotājs. Man liekas, tā ir tik iedvesmojoša profesija! Tā ir tāda liela laime.

Vairāk – audioierakstā.   

*** 

Andas Lipskas vizītkarte

Dzimusi 1964. gada 24. maijā Tukumā. Mācījusies Rēzeknes 5. vidusskolā (1971–1979) un Rēzeknes mūzikas vidusskolas Kordiriģēšanas nodaļā (1979–1983). Studējusi Latvijas Valsts konservatorijas Kordiriģēšanas nodaļā (1983–1988), vienlaikus strādājot par Latvijas Valsts universitātes sieviešu kora “Minjona” diriģenti (1985–1988).

Kopš 1988. gada ir Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas pedagoģe un kopš 2007. gada arī vidusskolas kora diriģente. Līdztekus vadījusi Rēzeknes kultūras nama jauniešu kori “Ezerzeme”. Dažus gadus bijusi Rēzeknes arodģimnāzijas jauktā kora un Rēzeknes poļu vidusskolas 5.–9. klašu kora diriģente. Kopš 2008. gada – sieviešu kora “Medicus” diriģente. “Medicus” Andas Lipskas vadībā guvis godalgotas vietas starptautiskos konkursos – 2. vietu starptautiskajā koru festivālā “Varsovia Cantat” Polijā (2010), sudraba godalgu starptautiskajā koru konkursā “Bratislava Cantat II” Slovākijā (2014), Zelta diplomu un Zelta eņģeļa statueti starptautiskajā Adventes un Ziemassvētku dziesmu koru festivālā Krakovā (2015), 4. vietu 14. starptautiskajā koru konkursā Māsmehelenā, Beļģijā (2017).

XXIII dziesmusvētku virsdiriģente, bijusi Rēzeknes pilsētas, Rēzeknes un Ludzas rajona koru virsdiriģente, kā arī daudzu Latgales novada svētku un koru kopkoncertu virsdiriģente.