Šoreiz ielūkojamies Ērika Ešenvalda operas "Augļu koks ir Jāzeps" tapšanas vēsturē. Pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā tā piedzīvoja 2007. gada 6. jūnijā. Operas žanrā pirmo reizi debitēja gan pats komponists, gan diriģents Māris Sirmais, gan režisors Gatis Šmits, bet libretu veidoja rakstniece Inga Ābele un Kārlis Vērdiņš. 

Pazīstamais stāsts par Jāzepu un viņa brāļiem tika ieausts skaņurakstā, par ceļu karti izvēloties nevis Raini, bet gan stāstu no Vecās Derības.

Latvijas Nacionālās operas Jaunā zāle bija iekārtota vairāk nekā pieticīgi. "Absolūts minimālisms un askētisms!" atceras diriģents Māris Sirmais. "Dekorācijas – mazs soliņš, ķeblītis, āda... Un tieši tas bija šīs izrādes lielais uzvaras trumpis – ka ar ļoti minimāliem līdzekļiem tika panākts brīnišķīgi uzrunājošs iespaids. Tas piešķīra izrādei šarmu. Ļoti personīgs, tuvs iestudējums, pēc kura daudzi teikuši labus vārdus par gaišo sajūtu. Kopiespaids palicis ļoti īpašs.”

"Pirmkārt, tīrais teksta materiāls, kas netika muļķīgi apstrādāts ar egoistiskām ambīcijām. Otrs – augstākās raudzes izpildītāji. Bet tas, kā Māris to visu saauda kopā... Skaisti legato, izgaršotas kulminācijas, līdz pat skudriņām – tas bija okeāns," izrādes veiksmes stāstu šodien skaidro komponists Ēriks Ešenvalds. 

"Katrreiz pirms izrādēm bija īpaša sajūta... Nebija arī ilgs laiks pagājis, kopš šo zemi bija pametis mans tētis – tāpēc Vecās Derības stāsts par attiecībām ar tēvu man bija ļoti īpašs," atceras galvenās lomas atveidotājs Jānis Apeinis.