No 2. līdz 10. maijam Tallinā un Tartu norisinājās ISCM jeb Starptautiskās laikmetīgās mūzikas biedrības rīkotais festivāls "Pasaules mūzikas dienas 2019".

Šāds festivāls notiek reizi gadā, katru reizi citā pasaules malā, par norises vietu pēc vairākkārtējām prezentācijām balso apmēram 50 dalībvalstu pārstāvji Ģenerālajā asamblejā, kas apstiprina vai noraida iesniegtos piedāvājumu, izvērtējot materiālās garantijas, infrastruktūras piemērotību un mūziķu, mūzikas kolektīvu māksliniecisko kapacitāti.

Igaunijas ISCM sekcija festivālam gatavojās jau sen – igauņu producenti jau vairākus gadus iepriekš apmeklēja PMD festivālus Vankūverā un Pekinā, iepazīstot šāda veida pasākumu specifiku.

Skaidrs, ka bez nopietna valstiska atbalsta šāds vērienīgs notikums nevarētu notikt. Igauņu mūzikas dzīves organizētāji spēj vienoties par valstiski un starptautiski nozīmīga festivāla rīkošanu, kura tradīcijas sniedzas 100 gadu tālā vēsturē.

Arī latviešu atskaņotājmākslinieki - Latvijas Radio koris - bija kā viens no vieskolektīviem, arī Kaspars Putniņš kā diriģents kopā ar Igaunijas Filharmonijas kamerkori. Latviešu mūziku pārstāvēja trīs komponisti – Ruta Paidere, Mārtiņš Viļums un Andris Dzenītis.

Mūzikas izvēle ir žūrijas ziņā, kuru apstiprina festivāla rīkotājvalsts. Mārtiņa Viļuma un Andra Dzenīša mūziku atskaņoja Latvijas Radio koris Kaspara Ādamsona vadībā koncertā Tartu Sv. Jāņa baznīcā 6. maijā. Andris Dzenītis īpaši šim notikumam bija radījis jaundarbu Aerodynamics.

Rutas Paideres darbs Tempera stīgu orķestrim, kas 2012. gadā nominēts Lielajai Mūzikas balvai, izskanēja festivāla noslēguma koncertā 10. maijā Tallinas kamerorķestra sniegumā.

Par iespaidiem, kas gūti festivālā, šajā pārraidē stāsta muzikologs Arnolds Klotiņš, komponisti Selga Mence, Rolands Kronlaks, komponiste no Nīderlandes Maika Nāsa (Mayke Nas) un Ungārijas ISCM sekcijas vadītājs, komponists Balašs Horvats (Horvath Balazs), kā arī Igaunijas Mūzikas dienu un Pasaules Mūzikas dienu mākslinieciskais vadītājs Merts Matiss Lills (Mart-Matis Lill).

Merts Matiss stāsta arī par jauna Baltijas mūzikas festivāla veidošanu: "Noteikti gribu atzīmēt, ka šajās dienās būs arī Baltijas valstu Komponistu savienību, Mūzikas informācijas centru pārstāvju tikšanās Tallinā. Domāsim par jauna festivāla dibināšanu. Tas varētu būt kaut kas līdzīgs kā Nordic Music Days, kas notiek Skandināvijā. Festivāls katru gadu varētu notikt citā Baltijas valstī. ISCM Pasaules mūzikas dienas ir lielisks impulss mums pašiem šeit, Baltijas reģionā. Sajūtu lielu atbalstu un entuziasmu gan no Lietuvas, gan Latvijas pārstāvju puses. Šīs ir īstais brīdis sākt kaut ko jaunu."

Raidījumā skan Tatjanas Kozlovas Johannesas (Tatjana Kozlova-Johannes), Maikas Nāsas (Mayke Nas), Helēnas Tulves, Toivo Tuleva, Vima Henderiksa (Wim Henderickx), Mirjamas Tallijas (Mirjam Tally), Saimona Īstvuda (Simon Eastwood), Gordona Fitzela (Gordn Fitzell), Kristiāna Bleka (Kristian Blak), Rutas Paideres, Andra Dzenīša un Mārtiņa Viļuma skaņdarbi.