18. martā VEF Kultūras pilī notika Orķestra “Rīga” 50 gadu jubilejas ieskaņas koncerts ČETRI AMERIKAS STĀSTI. Ievērojamu ASV mūsdienu komponistu opusu atskaņojumā kopā ar orķestri un diriģentu Valdi Butānu piedalījās solisti - Lielās mūzikas balvas laureāte, klarnetiste Anna Gāgane un lietuviešu džeza pianisma zvaigzne Dmitrijs Golovanovs, kā arī Valsts akadēmiskais koris “Latvija”.

Koncertu vadīja Signe Lagzdiņa, tiešraidi - Anete Ašmane, starpbrīdī piedāvājot sarunas ar diriģentiem Valdi Butānu un Jāni Puriņu, klarnetisti Annu Gāgani, komponisti un Orķestra "Rīga" kādreizējo direktori Ilonu Breģi.

Orķestra “Rīga” un Skota Makalistera (1969) veiksmīgā sadarbība, 2016. gadā iestudējot konceptsimfoniju “Merkūrijs uz Mēness”, bija spilgts apliecinājums komponista prasmei sintezēt akadēmiskos kompozīcijas paņēmienus ar iedvesmas avotiem neakadēmiskās mūzikas žanrā. Šajā reizē orķestris kopā ar Lielās mūzikas balvas laureāti, klarnetisti Annu Gāgani atskaņos rapsodiju klarnetei un pūtēju orķestrim “Melnais suns” (Black Dog), kurai iedvesmu S. Makalisters smēlies smagā metāla mūzikā.

Stīvens Braients (1972) ir viens no amerikāņu jaunās paaudzes ražīgākajiem un eksperimentus mīlošākajiem komponistiem. Koncertprogrammā iekļauto simfoniski vērienīgo piecdaļu opusu “Svārsts” (Pendulum) viņš raksturojis kā mentālo svārstu, kas šūpojas starp gavilējošiem izsaucieniem un introspektīvām pārdomām. 

Skaņradis Dana Vilsons (1946), būdams arīdzan meistarīgs džeza pianists, savu sapni uzrakstīt koncertu džeza klavierēm īstenoja 2018. gadā. “Koncerta džeza klavierēm un pūtēju orķestrim” atskaņojumā VEF Kultūras pilī solists būs lietuviešu džeza pianists Dmitrijs Golovanovs.

“Reaģējot uz kara darbību Ukrainā, kopā ar Valsts akadēmiskā kora “Latvija” vadību pieņēmām lēmumu neiekļaut koncertā komponista Ērika Vitekra skaņdarbu “Godzilla apēd Lasvegasu!”. Tas sākotnēji bija iecerēts kā efektīgs koncerta noslēguma darbs (ceturtais Amerikas stāsts), kurā instrumentāli spoži un ar krietnu humora devu pasmejamies par iedomātu kino briesmoni, kas ieradies Lasvegasā un pamatīgi izbiedē pilsētas iedzīvotājus. Situācijā, kad Ukrainā plosās pavisam reāls monstrs Krievijas armijas veidolā, šo dzīvesprieka pilno opusu vēlamies nomainīt ar skaņdarbiem, tostarp arī no Ērika Vitekra daiļrades, kas vairāk izsaka tagadējo realitāti un mūsu patiesās sajūtas, atbalstot ukraiņu tautu,” teic diriģents Valdis Butāns.

Koncerta programmā:
Ukrainas valsts himna,
Stīvens Braients Pendulum ("Svārsts"),
Skots Makalisters Rapsodija klarnetei un pūtēju orķestrim Black Dog ("Melnais suns"),
Dans Vilsons Koncerts džeza klavierēm un pūtēju orķestrim,
Semjuels Bārbers Agnus Dei,
Ēriks Vitekrs Lux Aurumque