Tiešraidē no Latvijas Nacionālā teātra - Orķestra "Rīga" 50 gadu jubilejas Galā koncerts ar latviešu komponistu jaundarbiem programmā. Īpaši šim notikumam komponiste Ilona Breģe ir radījusi "Simfoniju Rīgai", savukārt komponistu Jāņa Lūsēna, Valta Pūces un Kārļa Lāča kopā radītajā vokāli instrumentālajā dziesmu ciklā "Rīgas pastkartes" ar Marta Pujāta dzeju orķestrim pievienojas dziedātāja Aija Vītoliņa, dziedošie aktieri Zane Dombrovska, Raimonds Celms un Uldis Siliņš. Ilonas Breģes "Simfonija Rīgai" atskaņojumā piedalījās arī Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga stīgu grupa.

Galā koncerta režisors ir Reinis Suhanovs, mākslinieciskais vadītājs un diriģents - Valdis Butāns, vakara vadītāji - Liene Jakovļeva un Raimonds Celms, bet tiešraidi vada Raitis Zapackis, starpbrīdī uz sarunu aicinot diriģentu Valdi Butānu, komponisti un bijušo orķestra direktori Ilonu Breģi, orķestra bijušo ilggadējo māksliniecisko vadītāju Jāni Puriņu un orķestra ilggadējo klarnetisti Maiju Majacku.

“Šo 50. jubilejas gada noslēguma koncertu Orķestris “Rīga” ir iecerējis aizvadīt patiešām īpaši un ar vērienu – godinot un cildinot sava nosaukuma pamatā esošo Rīgas vārdu, kuru ar lepnumu un atbildību nesam jau pusgadsimtu,” teic orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Valdis Butāns. “Īpaša ir gan svinību norises vieta – mums kaimiņos esošā krāšņā Latvijas Nacionālais teātra ēka, gan jaunā koncerta programma, kuras divas daļas pilnībā veidotas no šim notikumam par godu pasūtinātiem jaundarbiem.”

“Jauns dziesmu cikls, kas veltīts Rīgai raksturīgākajām vietām, likās ļoti piemērots veids, kā šādu muzikālu svētku sveicienu padarīt asprātīgu un krāsainu, un trīs dažādu komponistu atšķirīgie rokraksti to īpaši bagātinātu,” stāsta Jānis Lūsēns. “Satikšanās ar jaunu dzejas valodu man ir sava veida izaicinājums. Mani iedvesmoja Marta Pujāta radītie dzejas tēli, kurus caurstrāvo viegla ironija, gaišums un mīlestība pret Rīgu. un atraktivitāti izpildījumam noteikti piešķirs aktieru balsis un interpretācija.”

Īpaši gaidīta ir “Simfonijai Rīgai”, kuru komponējusi Ilona Breģe – Orķestra “Rīga” direktore no 2006. līdz 2020. gadam.

“”Simfonija Rīgai” ir Orķestrim “Rīga” veltīts skaņdarbs, kura centrā ir pats orķestris – mūzika dod iespēju apliecināt orķestra fantastiski krāšņo skanējumu, spēcīgo kopskaņu, kā arī daudzo instrumentu tembrālās nianses, solistu un saspēles smalkumu,”

stāsta komponiste. “Lieliski, ka Orķestrim “Rīga” pievienosies Sinfonietta Rīga, tā pirmo reizi kopspēlē vienojot divus orķestrus ar Rīgas vārdu! Savas Simfonijas tematiku esmu saistījusi ar Rīgas pilsētu un priekš sevis ietvēru dzejas rindās, kas izsaka sešdaļīgās Simfonijas saturu emocionālā un programmatiskā aspektā: Skan zeltā ērģeļu stabules un dziļ-zilais ūdens viļņojas balti. / Zem kājām man – gadsimti tāli, pelēkos akmeņos kalti. / Te esmu es savās mājās, melns balzāms ar kafiju sasildīs. / Te dakstiņu jumti augšup kāpj dzidrajās debesīs.