Ar vērienīgu koncertu Lielajā ģildē 20. dzimšanas dienu 2016. gada 6. janvārī svinēja vienīgā klasiskās mūzikas raidstacija Latvijā – Latvijas Radio 3 "Klasika". Lai "Klasikas" ļaudis no sirds izbaudītu svinības, tiešraidi vadīja kolēģi no LR1 - Ingvilda Strautmane un Eduards Liniņš. Sirsnīgs PALDIES viņiem par to!

Skatīties koncerta videoierakstu (LTV)

Koncertā piedalās "Klasikas" pastāvīgie sadarbības partneri un draugi mūzikā: Kristīne Blaumane (čells), Agnese Egliņa (klavieres), Elīna Endzele (sitaminstrumenti), Inga Šļubovska-Kancēviča (soprāns), Ieva Parša (mecosoprāns), Jānis Kurševs (tenors), Rihards Mačanovskis (basbaritons), komponists un pianists Raimonds Pauls, Valsts akadēmiskais koris "Latvija" un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, bet pie diriģenta pults – Andris Poga.

Starpbrīža sarunās - muzikoloģe, Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga mākslinieciskā producente Baiba Kurpniece, komponists, JVLMA profesors, šī vakara jaundarba autors Juris Karlsons, komponists Arturs Maskats, JVLMA rektors, profesors, saksofonists Artis Sīmanis, čelliste Kristīne Blaumane, sitaminstrumentāliste Elīna Endzele, pianiste Agnese Egliņa, mediju pētnieks Sergejs Kruks, diriģents Māris Sirmais, Eiroradio projektu koordinatore Zane Prēdele un mūzikas žurnālists, "Klasikas" programmu vadītājs un LNSO galvenais redaktors Orests Silabriedis.

Koncerta pirmajā daļā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja Jura Karlsona īpašais veltījums "Klasikas" dzimšanas dienai – Koncerts čellam, klavierēm, sitaminstrumentiem un orķestrim. Līdzās tam – Luija Andrīsena opusa "Bēthovena deviņas simfonijas" pirmatskaņojums Latvijā. Savukārt koncerta otrajā daļā iekļauta to komponistu mūzika, kuri savulaik strādājuši Latvijas Radio kā skaņu režisori, ansambļu un orķestru vadītāji un mūziķi – Ringolds Ore, Elga Īgenberga, Romualds Kalsons, Romualds Grīnblats, Ģederts Ramans, Edmunds Goldšteins, Jānis Ivanovs un Raimonds Pauls. Te virknēsies zīmīgas tēmas no kinofilmām, operetēm, fragmenti no koncertžanra darbiem un t.s. vieglā žanra repertuāra, kurā 60. un 70. gados jo spilgti izpaudās mūsu profesionālie skaņraži, džeza un populārās mūzikas elementus ieaužot savā oriģinālmūzikā.

Koncerta režisors un videosižetu autors – Juris Pakalniņš, scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis, gaismu mākslinieks – Mārtiņš Feldmanis. Koncertu vadīs "Klasikas" ētera personības Gunda Vaivode, Orests Silabriedis un Edgars Raginskis.

Plašāk par jubilejas koncertu stāsta komponists Juris Karlsons un "Klasikas" producente Inga Saksone.

Bet no 1. janvāra "Klasikas" ēterā ir Gundas Vaivodes izauklētais projekts "Zvaigžņu nakts", kura ietvaros ik vakaru plkst. 20:07 visa mēneša garumā izcilu mākslinieku sniegumā skanēs visu laiku skaistākās šūpuļdziesmas, serenādes un citas naksnīgas miniatūras. Zvaigžņu vidū – Elīna Garanča un Raimonds Pauls, Egils Siliņš un Agnese Egliņa, Iveta Apkalna un Reinis Zariņš, Marina Rebeka un  Laila Holberga, Dita Krenberga un Arturs Maskats, Elīna Šimkus un Vestards Šimkus, Egīls Šēfers un Toms Ostrovskis, Ēriks Kiršfelds un Herta Hansena, Elīna Bukša un Elīna Bērtiņa, Rīgas saksofonu kvartets, Shipsi, Daumants Kalniņš un Kaspars Zemītis, Laima Jansone un Raimonds Tiguls, Andrejs Puškarevs un Edgars Saksons, RIX kvartets, Inga Kalna, Ksenija Sidorova, Marta Sudraba, Normunds Šnē, Gunārs Upatnieks, Inese Galante, Raimonds un Oskars Petrauski, Māra Briežkalna džeza ansamblis un citi mākslinieki.

Tāpat jāatgādina, ka 20. gadskārtu "Klasika" jau kopš oktobra ieskandina ar aizraujošu raidījumu ciklu, kura nosaukums patapināts no LR3 moto – "Mode mainās. Klasika paliek". Te soli pa solim tiek izstaigāta Latvijas Radio un "Klasikas" muzikālā vēsture.

Jāatgādina, ka pirmais raidījums "Klasikas" ēterā patstāvīgā frekvencē izskanēja 1996. gada 1. janvārī. Pārdzīvojusi ne tikai līksmus, bet arī sūrus laikus, šobrīd "Klasiku" par savu iemīļotāko raidstaciju sauc visdažādāko vecumu un profesiju ļaudis ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs.

"Mūsu raidstacijas klausīšanās ir viena no retajām iespējām, kā līdzsvarot sevi laikā, kad pasaule griežas trakā paātrinājumā," saka Latvijas Radio 3 "Klasika" direktore Gunda Vaivode.