Opera, kuras radīšanas laikā Džuzepe Verdi teju pameta mūzikas rakstīšanu...
Opera, kuras radīšanas laikā Džuzepe Verdi piedzīvoja traģisku zaudējumu...
Opera, kuras dēļ Džuzepe Verdi kļuva par liberālisma simbolu Itālijā...

Metropoles opera Ņujorkā jauno gadu sāk ar Džuzepes Verdi agrīno operu "Nabuko". Klausītājiem Latvijā ir iespēja piedalīties krāšņajā notikumā ar "Klasikas" tiešraides starpniecību. 

Baritons Georgs Gagnidze iejūtas tirāniskā Babilonas karaļa Nabuko lomā, kurš pasludina sevi par Dievu. Uz tēvu greizsirdīgo meitu Abigailu, kura pati vēlas ieņemt augsto troni, iemieso ukraiņu soprāns Ludmila Monastirska, bet ukraiņu bass Dmitrijs Beloselskijs atveido izraēļu augsto priesteri Zakariju. Bet mecosoprāns Marija Barakova un tenors Sekjongs Bēks iejūtas Fenēnas un Ismaila tēlos, kuru mīlestība stāv augstāk par politiku un reliģiju. Operu, kas tās komponistu savulaik pacēla starptautiskajā slavas saulē, diriģē Daniele Kallegari.

Tiešraidi vada Anna Marta Burve, starpbrīdī piedāvājot fragmentu no Ingas Saksones veidotās pārraides "Džuzepem Verdi –200. Jaunības gadi. Pirmie darbi un "Nabuko"", kas "Klasikas" ēterā izskanēja 2013. gada 31. augustā par godu Verdi 200. jubilejai. Tajā vairākas ar kultūru saistītas personības gan stāstīja, gan sprieda par Verdi dzīvi un mūziku. Izvēlētajā fragmentā skan Eduarda Liniņa un Vara Klausītāja balsis, stāstot par Verdi dzīvi līdz "Nabuko" tapšanai, tenors Aleksandrs Antoņenko dalās savās domās un arī pieredzē ar operu "Nabuko", bet Deniss Hanovs mūs iesvaida pareizajā kontekstā, kādā par Verdi būtu jārunā.    

Raidījumu pilnā apjomā aicinām klausīties šeit!

Operas tapšanas vēsture 

Džuzepe Verdi 27 gadu vecumā komponēja kādu komēdiju, taču pavisam pēkšņi traģisma stindzinošais vaigs nomāca mākslinieka dzīvi: mūžībā viņš pavadīja gan sievu, gan divus bērnus... Pie komēdijas viņš atgriezās atkal un atkal, bet neveiksmīgi. Un nav jau brīnums: kā gan veltīt visu sevi gaišajam, smieklīgajam, muļķīgajam, ja nupat kā esi zaudējis visu, kas dzīvi radīja gaišu un humorpilnu?

Drīz vien Verdi rokās nonāca Bībeles stāsts par tirānu Nabuko un viņa kāri pēc Izraēlas iekarošanas. Šis stāsts Verdi momentā apbūra: tonakt komponists to izlasīja trīs reizes un pirmo reizi ieraudzīja visskaistāko vārdu savienojumu: "Sullali Dorate" – "Lido doma vēja spārniem". Pēc kāda laika šo frāzi Verdi mūzikas pavadībā kā himnu dziedāja visi Itālijas iedzīvotāji. Nabuko vardarbībā jaunais mākslinieks saskatīja tā laika Austrijas tirāniju pret Itāliju.

Operas pirmizrāde norisinājās 1842. gadā un kopš tā laika Verdi ieguva starptautisku slavu, kļūdams par Itālijas brīvības simbolu.

***