24. augusta vakarā tiešraidē no Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas "Klasika" pārraidīja 19. Starptautiskā Garīgās mūzikas festivāla atklāšanas koncertu, kurā tika pirmatskaņoti latviešu komponistu jaundarbi: Evijas Skuķes opuss "Gods", Daces Aperānes jaundarbs "Dieva dārzā", Jāņa Šipkēvica kompozīcija Ubi caritas un Raimonda Tigula The brook.

Koncertā piedalās Laima Jansone (kokle), Džoels Illerhags (kontrabass), Jānis Šipkēvics (klavieres), Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" un diriģents Māris Sirmais.

Evijai Skuķei šī ir jau otrā sadarbība ar kori "Latvija" (pirmā bija 8. marta koncerta sakarībā). "Taču šī ir absolūti jauna pieredze - rakstīt garīgu mūziku, jo nekad to nebiju darījusi. Novēlu, lai klausītāji būtu atvērti jaunam idejām!" Intervijā Intai Pīrāgai komponiste atklāj: "Laika, lai radītu jaundarbu, bija daudz - apmēram gads. Daudzi autori raksta pēdējā brīdī, taču...

Pirmo reizi dzīvē man bija tā, ka rakstīšana gāja tik ļoti lēni. Biju daudz ko izdomājusi, ko un kā risināt. Un tikpat daudzas reizes šķita - viss, pietiek, dzēšu ārā, sāku no jauna. Labi, ka tā neizdarīju.

Ne pati mūzika, bet konceptuālā doma bija pirmā. Grūts uzdevums bija, ar kādiem vārdiem to pateikt. Jo mūzika man parasti nāk pati par sevi, bet ar vārdiem vienmēr problēmas. Es drīzāk salieku pati savus "ne-vārdus", nevis meklēju. Iepriekšējais darbs, ko rakstīju korim "Latvija", "Viļņi", sastāvēja no zilbēm. Jaunajā darbā man ir neparasti daudz vārdu, turklāt trijās dažādās valodās," smejas Evija, kura pati reizēm dzied korim "Latvija". "Zinu, kas koristiem varētu ļoti nepatikt... Un tas ir mazliet sarežģīti - rakstīt tā, lai darbu vēlētos atskaņot paši dziedātāji."

Balss kā izteiksmes veids Evijai joprojām ir viņas instruments. "Mācījos dziedāšanu Rīgas Doma kora skolā, vēlāk pārgāju uz Dārziņskolu, taču arī tur neviena instrumenta spēli padziļināti neapguvu. Ja rodas šaubas kompozīcijas procesā, pati mēģinu izdziedāt. Un reizēm gadās situācijas, kad pati varu izdziedāt, bet kāds cits - nē."

Evijas Skuķes jaundarba nosaukums ir "Gods". "Īstenībā šis vārds ir īstais kods.

Katram ir individuāla izjūta, kas ir gods, kas ir godīgums, kas ir labi un kas - ne tik labi. Pasaules vēsturē goda jautājums vienmēr bijis aktuāls.

Gods pret sevi, gods pret pateikto vārdu..., gods pret to, kam cilvēks ir izvēlējies ticēt."

Raimonds Tiguls par jaundarbu The brook: "Mana mūzika jau pārsvarā ir garīga, un šī ir otrā sadarbība ar Garīgās mūzikas festivālu. Kad Māris Ošlejs un Māris Sirmais rosināja man uzrakstīt skaņdarbu, sākumā pieķēros 23. salmam, bet vēlāk atmiņās restaurēju mirkļus, kad svētbrīžus esmu piedzīvojis pats sevī. Pirmais bija pirms gandrīz 30 gadiem, pēdējais - pirms septiņiem gadiem Islandē, kad turienes baznīciņā strādāju pie ierakstiem.

Bija auksts, ārā ziema, un baznīciņā - faktiski tādā mazā istabiņā - rakstījām mūziku. Baznīciņa savulaik būvēta jūrniekiem, kuri tur gājuši lūgties pirms došanās jūrā. Tas bija īpašs brīdis, kas palika atmiņā.

Strādājām kopā ar islandiešu rūnu dziedātāju Steindoru Andersenu, kurš savu dziedājumu iedziedāja islandiešu valodā, ar tradicionālajām islandiešu melodijām. Klausījos, apstrādāju, un, pārtulkojot tekstu, izrādījās, ka šis teksts vēsta par strautiņu, kurš simbolizē cilvēka dzīvi. Tas piedzimst no avota, savā ceļā laužas uz priekšu un kā apbalvojums - ieplūšana jūrā plašākā dimensijā. Bērnībā pats biju liels strautiņu racējs, tāpēc teksts kalpoja par impulsu šim skaņdarbam."

Daces Aperānes stāsts par savu jaundarbu - kantāti korim a cappella "Dieva dārzā": "Iedvesmas avots manai kantātei bija maza Elzas Stērstes dzejas grāmatiņa "Mīļajai Mārai", kas uzrunāja ar cerības un ticības caurstrāvoto noskaņu. Kantāte iesākas ar dzejoli "Dieva dārzā", kuru izvēlējos arī tās nosaukumam. Lai gan Stērste to sacerēja 1953. gadā, būdama Sibīrijā, viņas rakstītās dzejas rindas izstaro vienīgi gaišas izjūtas un parliecību, ka Dieva dārzu var piedzīvot ikkatrs - lai sīks vai vārs.

Kantātes vidusposmam izmantoju trīs dzejoļus ar maigu un latvisku intonāciju - izlēmu komponēt abas lūgšanas Dievmātei - sieviešu korim, lai atspoguļotu rakstnieces dziļi personīgo un izteiksmīgo dzejas valodu. Piektā un pēdējā kantātes daļa izskan ar dzejoli "Dieva gars, kas, tāpat kā kantātes sākuma dzejolis, apliecina Dieva klātbūtni dabā un ikvienā cilvēkā."

Jānis Šipkēvics par savu jaundarbu Ubi caritas: "Darba radīšanai izvēlējos himnas Ubi caritas tekstu, kura pamatdoma - tur, kur žēlsirdība un mīlestība mīt, tur Dievs mīt.

Lai vai cik banāli tas šodien neizklausītos, bet tieši mūzikā cenšamies atrast atbildes uz jautājumiem, uz kuriem politiķi un citi varas vīri nevar rast, jo nav iespējams atrisināt konfliktu ar spēku. Tas ir pagaidu risinājums, lai rastos vēl briesmīgāks, vēl asiņaināks turpinājums.

Tēmas aizmetnis, tas mazais motīvs, kas skan šajā darbā, bija tas, kurš mani nelaida vaļā. Neviļus atcerējos arī Diruflē versiju par šo himnu, un kaut kā notika saslēgšanās. Šis ir pirmais gadījums, kad rakstu korim un instrumentiem, jo līdz šim esmu rakstījis korim a cappella - piemēram, Jāņa Ozola korim "Maska", esmu arī pārlicis cita veida mūziku kora sastāvam, taču šis darbs ir pirmais izvērstākais, atbildīgākais, kurta atskaņojumu gaidu ar lielu nepacietību un satraukumu. Lai gan ļoti centos uzrakstīt savu skaņdarbu labi, šis būs tas gadījums, kad koris un diriģents šo darbu vērtīs vēl labāku. Liels paldies arī Andrim Sējānam, kurš grūtākos brīžos palīdzēja ar padomu aranžēšanā. Izvēlējos sev interesantu un interesējošu sastāvu: kopā ar kori būs kontrabass un kokle, pats spēlēšu klavieres. Šis kopums man asociējas ar cilvēka būtību visā tās daudzšķautņainībā - kontrabass kā fundaments, kokle un klavieres - kā iekšējie procesi, pārdzīvojumi, un koris - kā miesa, kā ķermenis, kas to aptver vienā veselumā.

Rakstot šo darbu, noķēru sajūtu, cik interesants process ir radīt darbu un iedot tālāk, lai citi nes to ideju. Jo parasti tas ceļš bijis tāds, ka pats radi un pats to karogu arī nes.

Pirmo reizi aptvēru baudu un gandarījumu, ko sniedz komponēšana! Ticu, ka tas varētu būt sākums kaut kam jaunam..."

Vairāk par Garīgās mūzikas festivāla jaundarbu koncertu klausieties šeit!