Stāsta diriģents, šogad arī svētku virsdiriģents Jānis Baltiņš, kurš par kopkora uznācienu rūpējies gandrīz 25 gadus

Brīdī, kad mēs to visu sākām, protams, nebija tādu tehnoloģiju, kādas tās ir tagad. Toreiz darba procesā galvenais palīgs bija papīrs, kurš tika līmēts visā garumā, lai varētu noskaidrot rindu garumu sektoros Mežaparka estrādē... Daudz laika tur pavadīju ar mērlenti jo, kā mēs zinām, rindu garumi estrādes lejasdaļā un augšdaļā atšķiras.

Tādus koru uznācienus agrāk neviens nebija veidojis. Alfrēds Cinovskis, kurš šo procesu pārraudzīja iepriekš, darīja savādāk: ja bija vairāki mēģinājumi vairākas dienas pēc kārtas, dziedātājs katru reizi varēja nonākt citā estrādes vietā. Bet man likās ļoti svarīgi, lai katram dziedātājam būtu sava noteikta vieta. Vismaz sava kora balsu grupas ietvaros!

Sākās tā saucamā shēmošana. No sākuma vajadzēja noskaidrot optimālo dziedātāju skaitu, par ko informēja Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Tad, ņemot palīgā formulas, rēķinājām, cik liela ir estrādes kapacitāte un cik cieši katram būs jāstāv. 

Manuprāt, Mežaparka estrādē pleca sajūta dziedātājiem ir ļoti svarīga.

Interesanta situācija bija 2001. gadā, kad "Rīgai 800" svētku laikā dziedātāji estrādē kāpa ar Uģa Prauliņa dziesmu "Visi ceļi guniem pilni", kas bija pirmais koncerta numurs. Horeogrāfisko rakstu "ķemmēšanās" bija strikti izkārtota. Mums bija rācijas, pa kurām koordinējām darbus, un rezultāts ar katru mēģinājumu kļuva arvien labāks.

Sākoties digitalizācijai, mans palīgs Ilmārs Millers ļoti atviegloja dzīvi, izveidojot programmu, ar kuras palīdzību dziedātāji tika sadalīti kolonnās. Šodien katrs koris informāciju par to, kur notiek stāšanas, kurā kolonā ir konkrētā kora grupa, kura rinda un sektors estrādē, saņem elektroniski.

Noslēguma koncerts tiek veidots kopā ne tikai ar režisoriem, bet arī ar koncertu mākslinieciskajiem vadītājiem. Koru izvietojumu nosaka arī to piederība A vai B kategorijai, jo ir brīži, kad atsevišķas dziesmas dzied tikai A kategorijas kori: tādā gadījumā pārējie kori jāiepludina iekšā.