Ar jaunu kārtu latviešu rupjmaizes gardajā desertā Latvijas Radio studijā nācis pianists Daumants Liepiņš, lai klausītājiem dāvātu ne tikai pirmatskaņojumu Latvijas Radio vilnī, bet latviešu mūzikā kopumā. Proti, skan Jēkaba Graubiņa "Veltījums".

Līdz šim Latvijas Radio klausītājiem nav bijis ne mazākā priekšstata par šo skaņdarbu, jo LR fonotēkā tā ieskaņojuma nekad nav bijis. Interesanti, ka pirmajā brīdī Graubiņa rokraksts šeit pat nav atpazīstams.

"Arī man bija interesanta sajūta, jo skaņdarbs bija pilnīgi jauns," saka Daumants. "Turklāt vienīgā informācija, kas par to bija un ir pieejama, ir pats nosaukums un partitūrai klāt pievienotā Raiņa četrrinde.

Mans rīts bij skaidri balts,
Mans vakars būs sarkana šalts,
Bet vidū dus vēl neizsmelta
Dus mana diena no zaļa zelta.

Šīs krāsas bija vienīgais, pie kā, iestudējot šo skaņdarbu, varēju pieķerties. Domāju - tas ir arī šī skaņdarba sāls. Bet par stilu runājot - tieši Rahmaņinova stilistika bija pirmā asociācija," stāsta Daumants.

"Pēc Raiņa dzejas skatoties, attīstība notiek no skaidri baltā līdz sarkanajai šaltij - viņš iziet plašu emociju gammu. Pieņemu, ka skaņdarbs veltīts dārgam cilvēkam, ar kuru kopā autors daudz ko piedzīvojis. Vidusdaļā, manuprāt, ir tas zelts, svarīga dzīves patiesība, ko autors sapratis."

Cik šī miniatūra parocīga un pianistiska? "Pāris vietu bija nepianistiskas, bet kopumā arī nebija tā, ka īpaši jācīnās. "Veltījums" varētu būt labs koncertskaņdarbs - kontrasti ietver bagātīgu emociju gammu; ir tāda sajūta, ka pēc šī opusa atskaņošanas vesela dzīve būtu nodzīvota."

Izrādās, ka Daumantam Liepiņam šī ir pirmā sastapšanās ar Graubiņa klaviermūziku. "Kāpēc lai tagad nepaņemtu vēl kaut ko?" - smaida pianists.