17. aprīlī VEF Kultūras pilī notiks Operetes teātra jauniestudējuma – multimediālās monooperas "Valentīna" – pirmizrāde. Tas ir starptautiski pazīstamā latviešu komponista Artura Maskata pilnformāta operas jauns traktējums kamerversijā.

Titullomu Latvijas kultūras leģendas – kinozinātnieces Valentīnas Freimanes – mīlas stāstā atveidos operdīva Sonora Vaice (soprāns), kura ir arī topošās izrādes režisore. Par šo skaisto notikumu "Klasikai" plašāk stāsta pats komponists Arturs Maskats un Operetes teātra mākslinieciskā vadītāja Agija Ozoliņa-Kozlovska.

Opera ir veltījums Latvijas kultūras leģendai – izcilajai kinozinātniecei Valentīnai Freimanei (1922 – 2018). "Valentīnas Freimanes dzīve bija milzīgs vērtību un cilvēcības apziņas vai (ne)apziņas kopums. Ja mēs vairāk iedziļinātos un izprastu šādu dzīvesgudru personību piedzīvoto un pārdzīvoto, pasaulē beigtos kari. Iesaku ikvienam iepazīties ar to. Artura Maskata operas "Valentīna" ļoti skaistā, spilgtā, uzrunājošā mūzika man iepatikās jau toreiz, kad tā tika iestudēta Latvijas Nacionālajā operā. Tā uzreiz aizrāva, un pārsteidza ar domas dziļumu. Šajā Operetes teātra iestudējumā operu, kura oriģināli rakstīta pilnformātā, veidošu kā monooperu. Uz skatuves būs mani partneri mūziķi – vijolnieks Gidons Grīnbergs, akordeoniste Inita Āboliņa, un pianists Māris Žagars – kuriem uzticēts visai sarežģīts uzdevums, jo viņi vienlaikus darbosies arī kā aktieri, atveidojot dažādus tēlus Valentīnas mīlas stāstā, kurš kā spilgts pretstats izceļas visai sarežģītajā vēstures kontekstā.

Iestudējumā piedalīsies arī aktieris Ģirts Ķesteris, dziedātāji Ieva Parša un Aivars Krancmanis, stepa dejas meistars un skolas attīstītājs: Māris Pūris, kuri tiks filmēti jau iepriekš, un viņu klātbūtni redzēsiet videotēlos. Kopā ar manu mīļo radošo komandu – to pašu, ar kuru jau sadarbojos iestudējumā «Cilvēka balss. Telefons» – atklāsim savu Valentīnas dzīvesstāstu mūzikā un multimedijos. Multimēdiju māksliniece-scenogrāfe Ineta Sipunova izcili prot vizuāli uzburt ainas, kuras runā pašas par sevi un ļauj gremdēties dziļāk. Priecājos, ka iestudējuma veidošanas procesā kā video filmēšanas asistents man palīdzēs mans vecākais dēls Adams, kurš šobrīd Kultūras akadēmijā aizrautīgi apgūst filmu režiju," par iestudējuma ieceri stāsta Sonora Vaice.

Opera atklāj Latvijas un Eiropas vēstures notikumu krāsainu, pretrunīgu un dramatisma pilnu laikmeta panorāmu no 1939. līdz 1944.gadam. "Šodienas sarežģītajā pasaules situācijā ir īpaši svarīgi runāt par tā laika notikumiem, kuru vēstures mācības mēs nekad vairs nevēlamies un nedrīkstam pieļaut, jo tās nesušas lielu postu un daudz sāpju. Tomēr operas notikumus caurvij skaistas mīlestības un dziļu jūtu caurstrāvots spilgts stāsts, jo pati Valentīnas personība izstarot izstaroja mīlestību," saka Agija Ozoliņa-Kozlovska, Operetes teātra mākslinieciskā vadītāja.