Atklājot šā gada latviešu mūzikas dienas “Latvijas rudens 2022”, Latvijas Radio koris un diriģents Sigvards Kļava šopiektdien, 7. oktobrī, Rīgas Doma baznīcā pirmatskaņos komponista Georga Pelēča “Rekviēmu” versijā korim, solistiem un ērģelēm, pie instrumenta sēžoties Rīgas Doma ērģelniekam Aigaram Reinim.

Šis ir komponista Georga Pelēča jubilejas gads, tāpēc īpaša uzmanība tiek pievērsta viņa daiļradei. Komponistu uz sarunu aicinājām arī raidījumā Pa ceļam ar klasiku.

Komponists atzīst, ka rekviēma tēma viņu vienmēr ir saistījusi, un 7. oktobra vakarā izskanēs viņa komponētā skaņdarba trešā versija. Taču pamatā esot viena un tā pati ideja – fiziskā nāve ir tikai slieksnis, aiz kura mūs gaida mūžīgā dzīve.

“Rekviēms kā žanrs šodien visiem ir labi pazīstams un īpašus komentārus neprasa. Un arī man gribējās izteikties šajā kristiešu koncepcijā, ka cilvēka nāve nav nekādas beigas, bet būtībā tikai sākums un pāreja, un slieksnis uz mūžību, uz mūžīgu dzīvi, uz mūžīgu gaismu, uz mūžīgu prieku.”

Georga Pelēča Rekviēma pirmā versija bijusi mazliet apjomīgāka - komponistam bijusi vēlme savienot klasiskā rekviēma koncepciju ar latviešu tautas dziesmu attieksmi pret cilvēka nāvi. Tāpēc arī attiecīgs nosaukums – "Latviešu rekviēms". Arī šī versija izskanējusi Rīgas Domā. Pēc tam sekojis pieprasījums no Rīgas pūtēju profesionālā orķestra rekviēmu instrumentēt, un otru versiju spēlējis pūtēju orķestris. Savukārt, trešajā versijā, kuras pirmatskaņojums gaidāms 7. oktobrī, diriģents Sigvards Kļava palūdzis komponistam no rekviēma izslēgt latviešu tautas dziesmas, lai paliktu tīrs, klasisks rekviēms ar visām daļām, kādas tam nepieciešamas.

Uz jautājumu, kāda ir sajūta, vēlreiz atgriežoties pie senāk rakstīta darba, Georgs Pelēcis atbild: "Ideālisms man bieži prasa kaut ko vēl piestrādāt un kaut ko uzlabot. Ir ļoti daudz komponistu, kas uzraksta un pēc tam gandrīz vai aizmirst, kas tur bijis, un domā tikai par jauniem plāniem, jaunām iecerēm. Es pie tiem nepiederu. Diemžēl."

Kopumā jubilejas gads komponistam aizritot samērā aktīvi – izskanējuši koncerti ne tikai Rīgā, bet arī Rēzeknē un citviet. Bet ne viens vien interesants pasākums vēl tikai priekšā. Nereti uz to mudinot citi mūziķi, izpildītājmākslinieki, par ko komponists Georgs Pelēcis esot viņiem bezgala pateicīgs.