Ar vērienīgu koncertu sestdien, 11. aprīlī, Latvijas Universitātes Lielajā aulā 90. gadskārtu svinēs Latvijas Universitātes biedrības jauktais koris "Dziesmuvara". Par to, kā jubilārs jūtas un ar kādu maņu mistēriju jubilejas koncertā gatavojas pārsteigt savus klausītājus, uzzināsim sarunā ar kora galveno diriģentu Aivi Greteru un vienu no muzikālo veltījumu autorēm - komponisti Eviju Skuķi.

Nosaukums “Dziesmuvara” kormūzikas mīļiem vairāk saistās ar 20. gadsimta 20. gadiem, kad Alfrēda Kalniņa vadībā notika pirmais kora mēģinājums. Tomēr arī šodien koris ir dzīvāks par dzīvu. Kā tad īsti korim klājies šajās desmitgadēs? “Visai grūti un sūri, bet, sasniedzot tik pieklājīgu vecumu, esam guvuši visdažādāko pieredzi,” saka diriģents Aivis Greters, kurš par “Dziesmuvaras” galveno diriģentu kļuvis pagājušajā gadā, bet arī pirms tam bijis gan aktīvs tā dziedātājs, gan kormeistars. “Līmeni šajā laikā visi kopā esam cēluši. Milzīgs un smags pārdzīvojums korim bijis 55 gadu klusuma periods, kura pārtraukšanā liels paldies jāsaka Latvijas Universitātes biedrības tētim Ojāram Aleksim - cilvēkam, kurš ar savu mīlestību un darba spējām šo kustību veicinājis un uztur vēl aizvien,” stāsta Aivis Greters.

Koris “Dziesmuvara” tika atjaunots 2000. gadā, kad par tā diriģentu Ojārs Aleksis uzaicināja kļūt Aināru Rubiķi. Pēcāk koris savu darbību turpinājis Edgara Račevska, bet vēl pēc tam – Kristas Auderes vadībā. Krista šobrīd studē Vācijā un noteikti būs klāt arī jubilejas koncertā. “Mūsu koristu pulks šobrīd ir plašs un raibs – tajā dzied 35 esošie un bijušie studenti no visas Rīgas,” – tā diriģents.

Jubilejas koncertam dots zīmīgs nosaukums – “Maņu mistērija”, bet programmā iekļauti vairāki mūsdienu komponistu jaundarbi, kas apspēlē piecas cilvēkam raksturīgās maņas: redzi, dzirdi, tausti, ožu un garšu. Kā radusies šāda ideja? “Doma dzima pirms gada, braucot mašīnā, kad iedomājos par kora jubileju. Kāpēc neapspēlēt maņas, kuras ikdienā izmantojam, taču bieži līdz galam nenovērtējam? Tad arī radās doma pasūtināt darbus jaunajiem komponistiem, kas dzīvi un vidi redz ar manām acīm, jo ir mani vienaudži,” idejas tapšanu atklāj diriģents. “Pats galvenais, ko centos iestāstīt komponistiem – ka šī ideja nav jāuztver burtiski, drīzāk kā iespēju ar iztēles palīdzību pavēstīt vajadzīgo sajūtu. Korim tas ir traks un jauns uzdevums.”

Jaundarbus par piecām maņām radījuši bijušie un esošie JVLMA studenti, jaunie komponisti: Armands Aleksandravičus, Džeikins Pousons, Aleksejs Peguševs, Oskars Herliņš, Krists Auznieks, Platons Burovickis, kā arī Evija Skuķe. Viņa savā jaundarbā "Zāļu sieva" konceptuāli pievērsusies redzei vai, pareizāk sakot, tās neesamībai, kas liek aktivizēties visām pārējām maņām. "Bet viss notiks veselībai nekaitīgi! Neviens netiks ievainots. Uz koncertu var nākt droši,” smej diriģents.

Savukārt koncerta pirmajā daļā skanēs klasikas pērles – darbi, kas zīmīgi kora biogrāfijā un tā vēsturē. Godā celti opusi, kas savulaik veltīti korim: senas un ne tik senas latviešu kormūzikas klasikas pērles, ieskaitot Valta Pūces un Artura Maskata darbus.

Jubilejas koncertā piedalīsies arī LU pūtēju orķestris Jāņa Puriņa vadībā un "Maņu Mistērijas" instrumentālais ansamblis. Līdzās Aivim Greteram kori diriģēs arī Nora Žeigure.