23. februārī Latvijas Nacionālajā operā gaidāms jauniestudējums čehu komponista Leoša Janāčeka operai "Jenūfa", kuras skatuves versija Alvja Hermaņa režijā pirms astoņiem gadiem piedzīvoja pirmizrādi Briselē, tad to izrādīja cito Eiropas opernamos un nu tas nonācis uz Baltā nama skatuves. Iepriekš Alvis Hermanis LNO izrādi veidoja pirms 28 gadiem - tā bija Jāņa Mediņa opera "Uguns un nakts".


15. februārī LNO Beletžās zālē notika notikumam veltīta preses konference, kurā piedalījās Latvijas Nacionālās operas valdes priekšsēdētājs Egils Siliņš, režisors un scenogrāfs Alvis Hermanis, diriģents Mārtiņš Ozoliņš un solists Artjoms Safronovs.

Egils Siliņš: “Kad tiku apstiprināts Latvijas Nacionālās operas valdes priekšsēdētāja amatā, pirmais, kam zvanīju, lai runātu par sadarbību, bija Alvis Hermanis. Tobrīd Alvis nebija gatavs iestudēt neko jaunu, jo gatavojās drīzajai Jaunā Rīgas teātra jaunās ēkas atvēršanai, bet vienojāmies par “Jenūfas” atjaunojumu Rīgā. Liels prieks, ka Alvja Hermaņa darbs ir Latvijas Nacionālajā operā. Ceļš uz to nav bijis viegls, bet, ja operas taptu bez problēmām, tā nebūtu opera."

Iestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš: “Janāčeka mūzika netika viennozīmīgi vērtēta ne tās tapšanas laikā, ne arī tagad. Tā ir tehniski sarežģīta. Prieks par solistu ansambli, kas ar šo izaicinājumu ir tikuši galā.

Daudz strādājam pie valodas intonācijām, atklājot to, ar ko Janāčeks atšķiras no citiem komponistiem. Tā ir pilnīgi cita muzikālā valoda!”

Režisors Alvis Hermanis: “Esmu ļoti pateicīgs Egilam Siliņam, kurš atkal iepūta dzīvību šajā iestudējumā. Pēc pirmizrādes Briseles operā La Monnaie, tas iestudēts arī Itālijā un Polijā. Manā mūžā ir bijuši daudzi manu operu atjaunojumi. Tas noteikti nav “uzsildīts” produkts vai copy-paste. To varētu salīdzināt ar orķestra partitūru – kaut dekorācijas un kostīmi ir tie paši, katra jauna interpretācija dod izrādei jaunu dvēseli. Paldies Baltajam namam! Esmu aizkustināts, ka darbs ir atgriezies manā pilsētā!”.

Dažādos sastāvos iejutīsies Lacas un Števas lomā iejutīsies tenors Artjoms Safronovs: “”Jenūfa” ir ļoti sarežģīta opera, bet tā dod iespēju mums solistiem attīstīties un celt kopējo teātra līmeni. Vienlaikus mēģinu divas lomas. Tāds darbs ir grūts, bet ļoti interesants”.