No 9. jūnija līdz 3. septembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē skatāma muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” izstāde “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”, kurā 40 ārzemju latviešu tautastērpi no Eiropas, Austrālijas, Amerikas un Krievijas stāsta to valkātāju un darinātāju stāstus, atklājot arī tā valkāšanas un gatavošanas vēsturi – dzīvi bēgļu nometnēs, vēlāk trimdas latviešu kopienās, arī mūsdienu izceļotāju centros. Eksponātu vidū ir bēgļu gaitās līdzi paņemti, no kara materiālu pārpalikumiem bēgļu nometnēs veidoti, trimdā pašu darināti un no paaudzes paaudzē nodoti tautastērpi.

Izstādi papildina priekšmeti un fotogrāfijas, kas atklāj, cik dažādiem mērķiem tautastērpi kalpojuši, kā arī audiostāsti, kas tautastērpu daudzveidībā palīdz ievērot neparastas detaļas.

Iecerēta arī plaša sarīkojumu programma: pētnieku lekcijas, tikšanās ar tautastērpu darinātājiem un valkātājiem, kuratoru vadītas ekskursijas. Izstādē būs pieejamas nodarbes pirmsskolas vecuma bērniem.  Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” aicina ikvienu dalīties ar pasaules latviešu tautastērpu stāstiem, iesūtot fotogrāfijas un īsu aprakstu muzejs@lapamuzejs.lv. Spilgtākie piemēri redzami izstādes apmeklētājiem un Instagram kontā @uzvilktlatviju.

Izstādes kuratori Mariannu Auliciemu un muzeja “Latvieši pasaulē” komunikācijas speciālisti Danuti Grīnfeldi tikās Dina Dūdiņa-Kurmiņa, izvaicājot par iemesliem, kāpēc trimdas latvieši, dodoties svešumā, līdzi ņēma tautastērpus, par centra "Latvieši pasaulē" bagātīgo tērpu kolekciju, par neparastākajiem tautastērpu stāstiem un to, vai vienmēr tērpam jābūt etnogrāfiski pareizam.

Viens no lielākajiem pārsteigumiem izstādes veidotājiem ir no Baškīrijas atceļojušais tērps, kuru, vadoties no fotogrāfijām, darinājusi vietējā meistare.

Savukārt Gatis Gaujenieks savas mammas darinātos un pasaules ceļos aizklīdušos tērpus atkal atguvis, ievietojot ziņu savā facebook kontā. Pavisam īpašs tērps ir arī pašai Mariannai Auliciemai - viņa var lepoties ar simtgadīgu un rūpīgi glabātu tērpu, kuru viņas vecmāmiņa, dodoties bēgļu gaitās, ievietoja starp svarīgākajām lietām.