Koncertā 8. martā koncertzālē "Cēsis" piepildīsies diriģenta Aināra Rubiķa sapnis – atskaņot Džona Adamsa opusu elektriskajai vijolei, sempleriem un orķestrim "The Dharma at Big Sur", kurā solists būs Roberts Balanas ar savu īpašo sešstīgu vijoli. Koncerta otrajā daļā skanēs Mocarta 41. simfonija "Jupiters" – diriģenta plašajā koncertpieredzē arī pirmoreiz.

Cik daudz koncertā būs tradīciju, cik daudz jaunā – par to saruna ar diriģentu Aināru Rubiķi.

"Mana pirmā satikšanās ar Robertu Balanas bija diezgan sen. Kā Roberts saka, viņam bija padsmit –neskaitīšu, cik bija man (smejas), bet tas notika ap 2010., 2011. gadu. Anglijā starp divām mūzikas skolām tika veidots skolēnu, jauniešu orķestris, un es tiku pieaicināts diriģēt Mālera Ceturto simfoniju. Mums kopā bija divi brīnišķīgi koncerti."

8. martā Cēsīs gaidāmais amerikāņu minimālista Džona Adamsa koncerts elektriskajai vijolei, sempleriem un orķestrim "The Dharma at Big Sur" savulaik pasūtināts par godu Volta Disneja koncertzāles – Losandželosas filharmoniskā orķestra mājvietas – atklāšanai 2003. gadā. Komponists atzinis, ka šajā koncertā vēlējies atspoguļot ikviena fizisko un garīgo pieredzi, atbraucot un apmetoties uz dzīvi Kalifornijā, pats sevi saukdams par Klusā okeāna piekrastes imigrantu.

Ainārs Rubiķis stāsta, ka viņa gadījumā bija jāpaiet noteiktam laikam, lai piepildītos sapnis šo skaņdarbu atskaņot. 

"Šo zināmā mērā neparasto vijoles koncertu, jo vijole šajā skaņdarbā nav parasta – tā ir ne tikai elektriskā vijole, bet tai ir arī sešas stīgas. Ja skatāmies uz leju no "sol" stīgas nāk klāt vēl "do" stīga, un no šīs "do" stīgas nāk klāt vēl "fa" stīga". Tā ir īpaša vijole, un Robertam tāda ir. Es ar šo skaņdarbu diezgan ilgi esmu "staigājis" – gadus piecpadsmit, varbūt par sešpadsmit, un tajā laikā bija doma to kaut kādā veidā atskaņot – sameklēt, pirmkārt, instrumentu, sameklēt solistu. Un tad vienā brīdī Roberts mums kļuva ļoti slavens, pateicoties sociālajiem medijiem un dažādām zvaigznēm, līdz vienā viņa video es ieraudzīju – pag, pag, Robert, tev taču ir sešstīgu vijole! Es viņam momentā aizrakstīju, vai viņam nebūtu iekāres kādā brīdī šo koncertu nospēlēt, un viņa atbilde bija – jā, arī viņš kādu laiku jau raugoties šī skaņdarba virzienā."