Turpinām klausīties ierakstus no 2018.gada Rūdolštates tautas mūzikas festivāla (Tanz&Volk Fest Rudolstadt) koncertiem.

* 20.gadsimta pašā nogalē pēc gandrīs pusgadsimtu ilgās Albānijas izolētības  pasaule atkal izdzirda šīs zemes balsi. Britu producents (Pink Floyd) Džo Boidens albāņu senatnīgajā daudzbalsībā saklausīja Antīkās Grieķijas atbalsis un producēja grupas Saz'iso albumu At Least Wave Your Handkerhief at Me, kas iekaroja klausītāju mīlestību. Šī albāņu grupa bija uzaicināta arī uz Rūdolštates festivālu, kur klausītājiem rādīja Dienvidalbānijas tradicionālās mūzikas bagātības.

2018.gada Rūdolštates festivāla īpašā viešņa bija Igaunija - mūsu kaimiņi savu 100. dzimšanas dienu starptautiski iezīmēja, deleģējot uz Rūdolštates festivālu virkni mūziķu un grupu - zvanu ansambli ARSIS, E Studio jauniešu kori, dziedātājas un komponistes Mārju Nūtu un Mari Kalkunu, grupas Curly Strings,  PuuLuup, Torupill Jussi trio, u.c.

* Torupill Jussi trio ir trīs jaunieši - dūdiniece, vijolniece un saksofonists. Viņu repertuāra pamatā ir leģendāra 20.gadsimta sākuma mūziķa - Hījumā salas dūdinieka Jussi spēlētās melodijas. Jauniešiem izdevies 100 gadus senajām melodijām piešķirt jaunu dzīvību, ļaujot tām skanēs mūsdienīgi, bet ne mirkli nezaudējot cieņu pret vērtīgo mantojumu.

* Duets PuuLuup, savukārt, godā ceļ kādreiz Ziemeļeiropā ļoti izplatīto t.s. lociņa liru, ko Igaunijā sauc par hiiukanneli, Zviedrijā par talharpu, Somijā par jouhiko. Igaunijā tas vairāk spēlēts rietumu novados un salās, tātad, varētu būt saistīts ar zviedru mantojumu. Duets atskaņo savas kompozīcijas, kurās ļoti svarīgs elements ir humors. Senā instrumenta skanējumu kuplina elektronika, un puiši nepieciešamības gadījumā pat uzdejo, jokojot, ka instrumenta spēlēšana saistīta ar ilgu sēdēšanu, tādēļ ir kaitīga veselībai, ja pa laikam neuzdejo.