XVIII Garīgās mūzikas festivāla atklāšanas koncertā 18. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā Valsts akadēmiskais koris "Latvija" sadarbībai aicinājis diriģentu no Maskavas Vladimiru Kontarevu, kura vadībā tika iestudēts krievu komponista Aleksandra Grečaņinova sakrālais lieldarbs "Ciešanu nedēļa".

Jaroslavļas kapelas "Jaroslavija" māksliniecisko vadītāju, Maskavas Valsts konservatorijas kordiriģēšanas profesoru Vladimiru Kontarevu (1952) ar kori "Latvija" saista vairākus gadus ilga draudzība, kas uzturēta, korim ar koncertiem viesojoties Jaroslavļā un Maskavā. Taču šī bija pirmā reize, kad Vladimirs Kontarevs stājās kora priekšā kā diriģents.

Aleksandram Grečaņinovam (1864-1956) 2014. gadā apritēja 150. gadskārta un viņa būtiskākais devums pasaules  kultūrā ir pareizticīgo sakrālā mūzika, un un viena no daiļrades virsotnēm - sevišķi izteiksmīgā ”Strastnaja Sedmica” ("Ciešanu nedēļa").

Darba reto atskaņošanu mūslaikos skaidro V. Kontarevs: "Darba atskaņojumam nepieciešami divi kori. Jaroslavļā es to iestudēju 50 cilvēku lielam sastāvam. Taču daudz labāk, ja dzied vismaz 80-90 dziedātāju, respektīvi, divi pilnvērtīgi kori. Ļoti liela nozīme ir zemajām skaņām - šajā mūzikā daudz darāmā ir basiem un oktāvistiem (sevišķi zemas vīriešu balss īpašnieki - aut. piez.). Lūk, šis ir nopietns šķērslis "Ciešanu nedēļas" atskaņojumam mūsdienās".

Koncertā skanēja gan "Ciešanu nedēļa", kas ilgst mazliet vairāk nekā vienu stundu, gan fragments no Otrās liturģijas "К Богородице ныне прилежно притицем". V. Kontarevs: "Tās ir sešas minūtes apbrīnojama skaistuma. Kāpēc izvēlējos šo? No baznīcas viedokļa ir tā, ka "Ciešanu nedēļa" pēc būtības vainago Lielo gavēni. Savukārt augusta beigās ir gavēnis pirms Dievmātes aizmigšanas. Tātad mēs Rīgā nodziedāsim pirmslieldienu mūziku, un pēc tam izskanēs dziesma Dievmātei. Tas būs no visiem aspektiem iederīgi, pareizi un skaisti. Es vaicāju garīdzniekiem - vai tā var rīkoties? Viņi teica - ir lieliski".

Sarunu ar Vladimiru Kontarevu klausieties šeit