"Es esmu divdesmit pirmā gadsimta mākslinieks!" Tā reiz teicis Georgs Šenbergs (1915-1989), viens no savdabīgākajiem latviešu māksliniekiem, par kuru apgādā "Neputns" tagad iznākusi monogrāfija, kuras autors ir mākslas vēsturnieks Zigurds Konstants.

Šenbergs ir Latvijas mākslas leģenda. Otru tik konsekventi mākslai, konkrēti glezniecībai veltītu mūžu grūti sameklēt, pie šādas atziņas nonācis Zigurds Konstants. Šajā izdevumā uzmanība pievērsta Georga Šenberga radošā mantojuma vizuālajai daļai, kā arī visiem tiem un visam tam, kas veidojis mākslinieka raksturu, domāšanu, jūtu pasauli un māksliniecisko rokrakstu, devis gan spēku, gan arī vājumu.Monogrāfijas pamatdaļu veido mākslas darbu izlase ar vairākumam pilnīgi nezināmiem mākslinieka darbiem no muzeju un privātajām kolekcijām, darbi, kas fiksēti tikai fotogrāfijās, periodikā u. c. Zigurda Konstanta tekstu papildina neredzētas dokumentālas fotogrāfijas un neparastās Šenberga "Domu fiksāciju" lapas. Tās ir lapas ar savdabīgiem, citiem neatšifrējamiem, vien Šenbergam pašam zināmiem pierakstiem, shēmām un rēbusiem, kuras piesātinātas ar dažādām tekstuālām domu gājienu fiksācijām. Par monogrāfiju un paša Georga Šenberga personību "Grāmatu stāstos" plašāk vēstīs Zigurds Konstants un Andrejs Ģērmanis.

Jau pirms nedēļas tika apbalvotas grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele" uzvarētājas - skaistākās 2017. gadā izdotās grāmatas.

Šogad "Zelta ābeles" balvas tika pasniegtas 25. reizi. Kategorijā "Proza un dokumentālā proza" par skaistāko grāmatu atzīta Imanta Ziedoņa Dienasgrāmata "No patikšanas uz patikšanu".

Fonds "Viegli" laidis klajā līdz šim nepublicēto Imanta Ziedoņa 2003.gadā rakstīto dienasgrāmatu "No patikšanas uz patikšanu", ko viņš vēlējies nolasīt 2005.gada Zvaigznes dienā. Imanta Ziedoņa domas papildina rakstnieka Zigmunda Skujiņa ievadvārdi. Grāmatas ilustrācijas veidojusi Ieva Krūmiņa, kura ir vairāku Imanta Ziedoņa grāmatu māksliniece. Grāmatā "No patikšanas uz patikšanu" Imants Ziedonis fiksējis domas par 2003.gadā piedzīvoto - gan par savu dzīvi, gan par ekonomiski politiskajiem procesiem ne tikai Latvijā, bet pasaulē kopumā, viņš izteicis domas arī par kultūras dzīves aktualitātēm.

Šīs dienasgrāmatas ceļš iesākās pirms 14 gadiem, kad to rakstīja Imants, bet pirms četriem gadiem fonda "Viegli" padomes priekšsēdētāja Žanete Grende ar Ausmu Kantāni sāka sarunas, ka nepieciešams šīs domas dot plašākai auditorijai. Dažviet autors ir skarbs, bet viņš ir pratis katrā ikdienišķā notikumā pamanīt kaut ko skaistu, novērtēt savus līdzcilvēkus un draugus, uzsvērt Latvijas skaistumu.

Ziedonis ierakstus dienasgrāmatā fiksējis, apzinoties, ka tos lasīs publiski 2005. gada Zvaigznes dienā - 6. janvārī, bet diemžēl īsi pirms šī viņam nozīmīgā datuma autoru skāra veselības problēmas, kādēļ viņš to nevarēja izdarīt.

Par šo nozīmīgo izdevumu raidījumā stāstīs Žanete Grende.