Šoreiz "Grāmatu stāstu" galvenie varoņi – savdabīgais igauņu dzejnieks Arturs Alliksārs un mūsu pašu latvietis Jānis Valks.

Arturu Alliksāru (1923-1966) var dēvēt par vienu no savdabīgākajiem igauņu dzejniekiem. Ne mazāk spilgts bijis arī viņa īsais mūžs: leģions, apcietinājums, lēģeris Mordvijā, atgriešanās Tartu, publicēšanās aizliegums, vēzis, pāragra nāve. Alliksārs savā dzejā bija visu konvenciju grāvējs, līdz ar to iemantoja jaunāko kolēģu apbrīnu. Pēc viņa atgriešanās no lēģera izveidojās neformāla Alliksāra dzejas laboratorija.

„Alliksārs ir kardināli atšķirīgs no saviem kolēģiem,” atzīst Guntars Godiņš, kurš ilgi un pamatīgi iedziļinājies Artura Alliksāra daiļradē un atdzejojis arī nule kā apgādā "Mansards" klajā nākušo Alliksāra dzejas krājumu. Viņš uzsver: „Igauņu valoda ir viena no muzikālākajām valodām pasaulē, un Alliksārs ir pilnībā izpratis tās specifiku. Esmu daudz pētījis igauņu folkloru – strādājis gan ar skanisko, gan vārdisko igauņu folkloru, un šos principus izmanto arī Alliksārs. Taču vienlaikus viņa dzejā atrodami arī fantastiski aforismi, filozofiskas atziņas un citas nopietnas domas, jo dzeju viņš veidojis pats no savas izteikti disharmoniskās un paradoksu pilnās dzīves. Šajā ziņa viņš man atgādina latviešu mākslinieku Kārli Padegu, kurš bija līdzīgs fantasts.”

Savukār izdevniecība "Zvaigzne ABC" izdevusi jaunā Ventspils autora Jāņa Valka (1982) fantāzijas romānu "Rakstu vācēja ceļš".

Jānis Valks rakstniecībā darbojas jau kopš 2001. gada, un sākotnēji tas bijis darbs tikai savam priekam, taču mācības Literārajā akadēmijā mudinājušas autoru pievērsties literatūrai jau mērķtiecīgi.

Fantāzijas žanra romāns “Rakstu vācēja ceļš” saņēma galveno balvu konkursā "Zvaigznes grāmata. Oriģinālliteratūra bērniem un jauniešiem".

„Sākotnēji biju to iecerējis kā tīru fantāzijas romānu, taču darba gaitā neviļus ienāca arī zinātniskā fantastika. Romāns ir par tālu nākotni un civilizācijas atdzimšanu,” stāsta Jānis Valks. Par sev tīkamu žanru rakstnieks atzīst arī sociālo reālismu, taču īpaši tuva un mīļa ir zinātniskā fantastika. „Tajā pašā laikā – ja rodas atbilstoša iecere, varu mainīt tēmas un brīvi pārvietoties žanros.”

Vēl sarunā ar Liegu Piešiņu rakstnieks atklāj romāna "Rakstu vācēja ceļš" tapšanas nianses, un atzīst, ka piedalīšanās literārajos konkursos ir laba motivācija rakstīšanai: „Uzvaras gadījumā ir garantija, ka grāmata tiks izdota!”

Ikdienā strādājot Ventspils bibliotēkā un regulāri veidojot  pirktāko grāmatu TOP, Jānis secinājis: šobrīd lasītāju interešu lokā pārliecinoši dominē romantiski sieviešu romāni… Pret šāda stila literatūras radīšanu rakstnieks ir noraidošs: „Es tomēr izvēlos rakstīt to, ko man pašam patiktu lasīt!”