Latvijas Nacionālā opera ir viens no skaistākajiem Rīgas simboliem, tāpēc tieši šeit 17. janvāra vakarā plkst. 19:00 Eiropas kultūras gadu aizsāks vērienīgais jauniestudējums „Rienci. Triumfs un sakāve". Tam varēsim sekot arī „Klasikas" tiešraidē.

„Esam visai tālu no Vāgnera oriģinālās ieceres - operas piecu stundu garumā, no stūrakmeņiem izveidojot ainu virkni, kurai dots īpašs žanrisks apzīmējums: „opuss tēlos". Tas būs kā sapnis, kur viss notiek bez paskaidrojumiem un konteksta. Ne velti sākotnēji iestudējumu gribējām saukt par „Rienci sapni", jo darba procesā daudz tika domāts par sapņiem, taču rezultātā nosaukumu mainījām, lai parādītu, ka šī ir opera par varu un slavu. Mūsu „Rienci" cildina operu kā mākslas formu, kurā mūzika, dziedāšana un vizuālie tēli apvienojas, spēcīgi ietekmējot cilvēka maņas. Tā uzrunā tieši, tai nav vajadzīgas ierastās psiholoģiskā teātra manieres," uzsver iestudējuma režisore Kirstena Dēlholma (Dānija).

Savukārt sestdien, 18. janvārī, no plkst. 12:45 līdz pat vakaram Rīgas Autoostā projekta „Rīga 2014" atklāšanas programmā savdabīgu akcentu iezīmēs tematiskā līnija „Okeāna alkas", konkrēti - pianistu stafete Rīgas Autoostas 2. stāva kafejnīcā, kur Johana Sebastiāna Baha mūziku atskaņos Jautrīte Putniņa, Arnis Zandmanis, Lelde Paula, Elīna Bērtiņa,  Reinis Zariņš, Andrejs Osokins, kā arī Emīla Dārziņa mūzikas skolas audzēkņi.

Režisors Uģis Brikmanis, kuru ar Autoostu saista gluži personiskas atmiņas, stāsta: „Rīgas Autoostā iemājos laika savienojamība. Ja apkārt gluži kā ciklons šajā dienā virmos visdažādākie notikumi, Autoosta būs miera osta. Brīdis starp ceļu un mājām. Ar ceļinieka „dresskodu". Visiem, kuri apsēdīsies pie Autoostas logiem, klausoties pianistu spēli, novēlu apjaust, ka atrodamies simbolu vidū: Dzelzceļa tilts, Kolhoznieku nams jeb Zinātņu akadēmija, Centrāltirgus, baznīcu torņi – tam visam cauri pulsē kosmiskā pulsācija, ko tik labi izjuta Bahs, savā mūzikā un pasaules uzskatā savienojot laicīgo ar pārlaicīgo."

Savukārt sestdien, 18. janvārī, plkst. 21:00 "Arēnā Rīga" skanēs koncerts „Rīga dimd" – Eiropas kultūras gada atklāšanas kulminācija.

„Ar mūzikas un dzejas palīdzību radīsim svētkus Rīgas iedzimtajiem un viesiem, visai pasaulei parādot, ka neesam mazi, sakumpušām mugurām, ka labi jūtamies ar savām vērtībām, protam atrast pērles un priecāties par savu pilsētu. Iziesim cauri Rīgas vēsturiskajiem posmiem. Sāksim ar tautasdziesmām. Parādīsim, kā senā Rīga pārtop laikmetīgā pilsētā, kura savā klēpī izauklējusi daudzus pasaulslavenus cilvēkus: Rihardu Vāgneru, Sergeju Eizenšteinu, Mihailu Barišņikovu, Mihailu Tālu, mūsu slavenos operdziedātājus, Alvi Hermani... Parādīsim, ka Rīga allaž bijusi arī dzejnieku pilsēta – sākot ar Raini un beidzot ar Vācieti. Koncertu, protams, vadīs divi rīdzinieki – Baiba Broka un Gundars Āboliņš no Jaunā Rīgas teātra, ar ko lepojamies plašajā pasaulē," koncerta koncepciju skaidro tā scenārija autore Nora Ikstena. Viņa uzsver: gods tiks parādīts arī vācbaltu, ebreju un krievu kultūrai, uzsverot, ka Rīga nav vis lokāla, noslēgta pilsēta, bet gan Eiropas kultūras metropole.

Koncerta programmas izvēle uzticēta komponistam Arturam Maskatam un muzikoloģei, „Klasikas" direktorei Gundai Vaivodei.

„Koncerts būs kā mundra pote mūsu pašapziņai, jo svarīgākā loma šajā vakarā tiks atvēlēta latviešu mūzikai, kuru turklāt atskaņos arī labākie latviešu mūziķi – visu paaudžu elki. Kaut arī 2014. gadā ieceļosim ar Vāgnera, Verdi un Vītola muzikālo bagāžu, programmā iekļauts arī Imants Kalniņš, Ēriks Ešenvalds, Raimonds Pauls, Arturs Maskats, Uldis Stabulnieks. Noteicošais kritērijs programmas izvēlē bija kvalitāte, lai koncerts patiktu gan profesionālās mūzikas sapratējiem, gan vienkāršiem rīdziniekiem," ir pārliecināta „Klasikas" direktore.